Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Obserwatorium miejskie: Propozycje dla Torunia

„Obserwatorium miejskie: Propozycje dla Torunia” jest rozwinięciem tematu toruńskiego pleneru miejskiego: odpowiada na wychodzącą od lokalnego środowiska artystycznego potrzebę zapoznania się z zapomnianą częścią artystycznej historii regionu, ale także proponuje spojrzenie na plenery z lat 70. w szerszym kontekście.

 

Dziś także istotny i szeroko dyskutowany jest problem dekoracji i zagospodarowania przestrzeni miejskiej i współczesna perspektywa interesuje nas najbardziej. Dlatego projekt obejmuje nie tylko zebranie i opracowanie dokumentacji archiwalnej, ale także żywe skonfrontowanie współczesnych twórców z całej Polski z wyobraźnią plastyczną i przestrzenną lat 70. Przypomnienie, przemyślenie i ocena dawnych dokonań nastąpi przez powtórzenie pleneru z udziałem współczesnych artystów, którzy będą nawiązywać do języka plastycznego rzeźb z lat 70 i ówczesnego sposobu myślenia przestrzennego, posługując się jednocześnie współczesnymi środkami artystycznymi i praktykując nowoczesne podejście do przestrzeni miejskiej.

Harmonogram działań:

7-10 sierpnia 2014 r.
4-dniowy plener z udziałem artystów z całej Polski. Uczestnicy pleneru zapoznają się z dokumentacją archiwalną z pleneru toruńskiego i bydgoskiego i zrealizują własne projekty rzeźb dla przestrzeni miejskiej Torunia. W trakcie pleneru zaproszeni artyści współpracować będą z grupą młodych toruńskich twórców pracujących w ramach PRZEprojektu w Centrum Sztuki Współczesnej. Efektem pracy obu grup będą rzeźby lub inne interwencje w przestrzeni miejskiej. Z kolei wszystkie projekty niezrealizowanych prac zostaną zaprezentowane na wspólnej wystawie w Centrum Sztuki Współczesnej.

Artyści: Karolina Freino, Małgorzata Szymankiewicz, Szymon Kobylarz, Krystian Truth Czaplicki, Łukasz Surowiec, Adam Witkowski, Veronika Barankova, Mateusz Bautembach, Magdalena Kosek, Bogna Morawska, Mariusz Pacek, Agata Polny, Marta Przybyłowska, Katarzyna Stępień, Alicja Szukuć.

10 sierpnia, 17.00, Dolina Marzeń
Uroczyste zakończenie pleneru z prezentacją wykonanych prac i dźwiękowymi wydarzeniami towarzyszącymi. Wystąpią: Krzysztof Topolski aka Arszyn(field recording w plenerze), Karolina Mełnicka (performance taneczny), Zamulan (DJ set).

listopad-grudzień 2014 r.
Wystawa poplenerowa w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu. Artyści: Karolina Freino, Małgorzata Szymankiewicz, Szymon Kobylarz, Krystian Truth Czaplicki, Łukasz Surowiec, Adam Witkowski. Kurator: Cezary Lisowski. Współpraca: Maria Niemyjska

Latem 1971 roku, w związku ze zbliżająca się wówczas rocznicą 500-lecia urodzin Mikołaja Kopernika, zorganizowany został w Toruniu Ogólnopolski Plener Rzeźbiarski, którego celem było stworzenie projekty pomników, rzeźb i instalacji uświetniających obchody Wielkiego Jubileuszu Kopernikańskiego. W plenerze trwającym od 27 do 31 lipca 1971, wzięło udział ponad dwudziestu rzeźbiarzy z całej Polski. Uczestniczyli w wykładach na temat historii i urbanistyki Torunia, zwiedzali jego poszczególne dzielnice, poznawali miasto, obserwowali je. Owocem spotkania artystów z miastem stały się 32 projekty prezentowane na wystawie „Propozycje dla Torunia” w toruńskim BWA w grudniu 1971, z których w następnym roku wybrano 3 i przeznaczono do realizacji. Z okazji obchodów kopernikańskich w 1973 roku także w Bydgoszczy odbył się podobny plener rzeźbiarski (sierpień-wrzesień 1973 r.) zorganizowany z inicjatywy plastyka Miejskiego Leona Romanowa przez Prezydium Miejskiej Rady Narodowej oraz Zarząd Okręgu Związku Polskich. Celem było wzbogacenie Bydgoszczy w plastykę monumentalną wykonaną we współpracy z zakładami przemysłowymi „Zachem” i „Famor”.

Od lat 60. XX wieku w różnych miastach Polski odbywały się duże plenery artystyczne mające na celu stworzenie oprawy plastycznej miast – były one odpowiedzią artystów na problem dynamicznie zachodzących zmian przestrzeni miast, związanych m.in. z usuwaniem zniszczeń wojennych i intensywną rozbudową mieszkaniową. Niektóre z tego typu wydarzeń zostały znakomicie opracowane, a rzeźby na nich stworzone stanowią do dziś wizytówkę miast (np. Biennale Form Przestrzennych w Elblągu), natomiast plenery naszego regionu zostały niemal całkowicie zapomniane.

Organizator: Fundacja Smacznego! Więcej informacji na stronieblogu, Facebooku & Twitterze.

Daty wydarzeń:

7.8.2014 - 31.12.2014

Autor wpisu: Pamela Granatowski

Fundacja smacznego!
województwo: kujawsko-pomorskie
87-100, Toruń, ul. Matejki 54/21
fundacjasmacznego@gmail.com
http://fundacjasmacznego.wordpress.com/

Miejsce wydarzenia
Toruń
województwo: kujawsko-pomorskie


Liczba odsłon: 922
18.10.2014