Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Teatr ze społecznością w Pilźnie

Projekt był realizowany przez Fundację Drama Way przy wsparciu Towarzystwa Przyjaciół Pilzna i Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania w Pustkowie. Obejmował warsztaty dramowo-teatralne z mieszkańcami gminy Pilzno w różnym wieku, zakończone pokazem stworzonego przez nich spektaklu w 660. rocznicę lokacji Pilzna (X.2014). Praca przebiegała wedle metodologii Teatru ze społecznością: oparta na opowieściach mieszkańców, z wykorzystaniem fotografii i pamiątkowych przedmiotów. Przebieg pracy i wywiady z wybranymi mieszkańcami były rejestrowane, a na bazie tego materiału powstał film.

 

Cel projektu

Głównym założeniem projektu było stworzenie przez uczestników spektaklu opartego na opowieściach mieszkańców gminy Pilzno, który będzie można pokazać szerokiej publiczności gminy jako portret ich społeczności w ramach obchodów 660. rocznicy lokacji Pilzna, w październiku 2014. Poprzez nadanie znaczenia miejscowym opowieściom chcieliśmy upowszechnić zainteresowanie kulturalnym i społecznym dziedzictwem regionu, również wśród osób napływowych, które nie mieszkają tu od pokoleń.

Problematyka projektu

Praca inspirowana historiami lokalnymi miała stworzyć przestrzeń komunikacji i integracji mieszkańców wokół wspólnych działań artystycznych oraz wzmocnić poczucie tożsamości lokalnej i więzi społecznych, jak również zwiększyć uczestnictwo w kulturze poprzez udział w którymś z etapów projektu. Wreszcie, marzyliśmy o tym, by pozostawić impuls do dalszych działań artystycznych w ramach społeczności.

Metody

Tydzień intensywnej pracy na miejscu zainicjował Wieczór Opowieści, na który zaprosiliśmy mieszkańców Pilzna i okolic, odwiedzając szkoły, sklepy, zakłady usługowe oraz korzystając z sieci kontaktów Towarzystwa Przyjaciół Pilzna i Ziemi Pilźnieńskiej. Przybyli mieszkańcy w wieku od 11 do ponad 80 lat i każdy, bez względu na wiek czy doświadczenie życiowe wniósł istotną dla siebie lub społeczności przynajmniej jedną opowieść. Usłyszeliśmy też dwa wiersze i relacje z wojennego obozu pracy w pobliskim Pustkowie (dzięki współpracy z Europejskim Centrum Pamięci i Pojednania – Ekspozycją Historyczno–Dydaktyczną przy Górze Śmierci).
Wyłoniła się grupa chętnych do dalszej pracy warsztatowej. Uczestnicy sami dokonywali wyboru opowieści i z pomocą dramy, improwizacji i ćwiczeń teatralnych nadawali im kształt sceniczny, nierzadko odnajdując dodatkowe sensy i przesłania. Ze względów praktycznych przez pierwsze trzy dni pracowaliśmy w osobnych grupach: młodzieżowej i dorosłej, by na koniec połączyć energie we wspólną całość. Na warsztat poświęcony ważnym przedmiotom uczestnicy przynieśli m.in. pamiątkowy krucyfiks wyrzeźbiony przez wujka, plecak jako symbol przeprowadzek, pamiątki z podróży, zdjęcia rodzinne, śruby z kręgosłupa, wkręcone tam swego czasu by zaleczyć kontuzję i... 100-letni fotel fryzjerski, wciąż służący klientom zakładu mieszczącego się w Rynku. Przy okazji odkryliśmy, że ów zakład fryzjerski pełni funkcję swoistego centrum miejscowych historii – widać z niego cały Rynek, jak również można tam wpaść po najnowsze ploteczki. Stało się to inspiracją do wypracowania kanwy całego spektaklu i tytułu – „Zasłyszane u fryzjera. Opowieści mieszkańców Pilzna”. Widzowie przybyli na finałowy pokaz ujrzeli więc na scenie grono osób oczekujących w zakładzie fryzjerskim, rozmawiających o różnych sprawach swego miasta i wspominających dawne i całkiem nowe historie, które były na bieżąco odgrywane.
W poszukiwaniu opowieści ważnych dla społeczności Pilzna i okolic odwiedziliśmy też Dom Pomocy Społecznej w pobliskim Parkoszu, gdzie spotkaliśmy się m.in. z najstarszą mieszkanką, aktualnie 99-letnią panią Stenią oraz panią Emilią, twórczynią i opiekunką imponującego rozarium. Gościli nas też państwo Janina i Józef Mędrkowie, przez dwie godziny wprowadzając nas w świat swoich opowieści rodzinnych, pełnych dramatycznych zdarzeń, jak zsyłka na Syberię, walki wojenne, prześladowania przez UB, ale i poruszających refleksji jak w tym wszystkim zachować nadzieję i pogodę ducha.

Efekty

Wszystkie działania – warsztaty, praca nad spektaklem, wywiady z mieszkańcami były rejestrowane. Niewielkie fragmenty wywiadów włączyliśmy do pokazu, ale przede wszystkim na bazie tych materiałów powstał pamiątkowy film dokumentujący ten szczególny tydzień pochylenia się nad opowieściami Pilzna i energię, jaka się przy tym wzbudziła. Tymczasem mieszkańcy dopytują nie o to czy, ale kiedy będzie kontynuacja...

Rodzaj dofinansowania

Projekt jest finansowany ze środków województwa podkarpackiego.

Organizator

Drama Way

Partnerzy

Towarzystwo Przyjaciół Pilzna i Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania w Pustkowie
 

Źródło: Drama Way
Teatr ze społecznością w Pilźnie
Autor zdjęć: Zdjęcia - Krzysztof Kosowski, uczestnik projektu. Kadry z filmu - Mateusz Wołoczko.

Teatr ze społecznością w Pilźnie Teatr ze społecznością w Pilźnie Teatr ze społecznością w Pilźnie Teatr ze społecznością w Pilźnie Teatr ze społecznością w Pilźnie Teatr ze społecznością w Pilźnie Teatr ze społecznością w Pilźnie Teatr ze społecznością w Pilźnie Teatr ze społecznością w Pilźnie

Autor wpisu: Adam Gąsecki

Fundacja Drama Way
województwo: mazowieckie

biuro@dramaway.pl
www.fundacja.dramaway.pl
Liczba odsłon: 803
18.10.2014