Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

15. edycja Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski"

Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” to wakacyjny cykl weekendowych koncertów odbywających się w miejscowościach regionu łódzkiego z muzyką klasyczną, dawną, kameralną, jazzem, etno, folkiem, projektami autorskimi, premierami festiwalowymi i debiutami młodych artystów. Koncerty poprzedzają warsztaty artystyczne, ale również atrakcje przygotowane we współpracy z Partnerami Filharmonii Łódzkiej. Są to m.in. atrakcje turystyczne (wycieczki), kulinarne (poczęstunki regionalnymi smakołykami), warsztaty artystyczne oraz wydarzenia promujące piękno małych ojczyzn. Punktem kulminacyjnym dnia pełnego atrakcji jest udział w koncercie, którego wyjątkowego uroku – z założenia nie można odtworzyć w budynku filharmonii tak, jak nie można przenieść do filharmonii kolorytu świątyń, muzeów, dworków, zamków i pałacyków rozbrzmiewających wakacyjnie nastrojoną muzyką.

Początki Festiwalu sięgają 1999 roku, od 2003 roku projekt realizowany jest przez Filharmonię Łódzką, która oprócz intensywnej działalności aktywizującej środowiska lokalne w czasie sezonu artystycznego, również w trakcie lata zachęca do uczestniczenia w koncertach w regionie.  Obecna koncepcja Festiwalu, „wędrownego” wykrystalizowała się w 2006 roku i od tego czasu „Kolory Polski” są przedsięwzięciem łączącym kulturę wysoką z turystyką i marketingiem miejsc. To wakacyjny cykl weekendowych koncertów odbywających się w najpiękniejszych miejscach województwa łódzkiego, wzbogacony o wycieczki turystyczne organizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Łodzi (melomani przemieszczając się do festiwalowej miejscowości, odkrywają piękno regionu, jego zabytki, uroki zakątków odległych od głównych szlaków komunikacyjnych, poznają historię miejsca, w którym będzie rozbrzmiewała muzyka).

Festiwal przedstawia wyjątkowe pod kątem historycznym, kulturowym i przyrodniczym miejsca oraz różnorodne style, gatunki i epoki muzyczne. Zbliża odległe historycznie i kulturowo regiony, które decyzją administracyjną zostały objęte granicą województwa łódzkiego. Uruchomienie i utrzymywanie mechanizmów rozwijających „turystykę muzyczną” daje okazję do odkrywania „małych ojczyzn” i podniesienia świadomości uroku i potencjału wynikającego z historii i atrakcji turystycznych regionu łódzkiego w kontakcie z muzyką.

Do organizacji koncertów i imprez towarzyszących pozyskiwanych jest kilkudziesięciu współorganizatorów: lokalne samorządy, instytucje kulturalne, stowarzyszenia. Festiwal „Kolory Polski” kładzie silny akcent na zaangażowanie lokalnej społeczności w tworzenie scenariusza festiwalowego dnia, poprzez organizowanie dodatkowych atrakcji, które wzbogacają muzyczne spotkanie osób przyjeżdżających na koncert ze społecznością lokalną.

Daty wydarzeń:

1.1.2014 godz. 1:00 - 1.12.2014 godz. 1:00

Autor wpisu: Katarzyna Kwiatkowska

Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina
województwo: łódzkie, powiat: m. Łódź
90-135 Łódź, Narutowicza 20/22
filharmonia@filharmonia.lodz.pl, 42 664 79 18
www.filharmonia.lodz.pl
Liczba odsłon: 846
22.10.2014