Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Ścieżki historii

Projekt dla młodzieży gimnazjalnej zorganizowany przez Muzeum Dulag 121. Polegał na zrealizowaniu konkursu dotyczącego historii miejscowości znajdujących się na terenie powiatu pruszkowskiego. Formuła konkursu inspirowana była questingiem, geocachingiem i grami terenowymi – głównym zadaniem uczestników było tworzenie ścieżek dotyczących historii i kultury swoich miejscowości w XX w.

„Ścieżki historii” był oryginalną propozycją obejmującą edukację historyczną, upowszechnianie lokalnego dziedzictwa kulturowego i kształtowanie aktywnej postawy przywiązania do „małej ojczyzny”. Uczestnicy poznali najpierw historię, miejsca, postaci związane z ich miejscowościami, a następnie stworzyli ścieżki terenowe z zadaniami. Wykazali się pomysłowością i nieskrępowaną kreatywnością, a także umiejętnością pracy w grupie.

Głównym celem projektu było poszerzenie znajomości lokalnej historii (ograniczonej do XX wieku) i dziedzictwa kulturowego miejscowości powiatu pruszkowskiego wśród młodzieży gimnazjalnej. Był on realizowany za pomocą konkursu o innowacyjnej formie współtworzonej przez uczestników.

Przebieg konkursu:

I.             Etapem wstępnym była rekrutacja zespołów uczestniczących w konkursie. Do 17 gimnazjów działających w powiecie zostały rozesłane zadania wstępne. W dalszej rywalizacji wzięło udział 10 zespołów.

II.            Kolejnym etapem konkursu było przygotowanie ścieżek z zadaniami. Każdy zespół szkolny wraz z nauczycielem i animatorem wyznaczonym przez organizatora  zaplanował autorską ścieżkę inspirowaną questami i grami terenowymi, a więc dostosowaną do topografii danej miejscowości. Zadania terenowe miały charakter animacyjny, dotyczyły lokalnej historii i kultury: ciekawych miejsc, postaci i zjawisk związanych z historią XX wieku. Ich elementem był ukryty skarb – skrytka z drobnym przedmiotem.

III.          Następnie  zespoły udały się do wylosowanej miejscowości i wykonywały przygotowane przez rywali zadania oraz poszukiwały skrytkę. Zespoły przygotowujące daną ścieżkę sprawdzały jej realizację i miały okazję nanieść poprawki.

IV.          Finał konkursu miał na celu sprawdzenie zdobytych przez grupy wiadomości dotyczących historii miejscowości z terenu powiatu i historii obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie. Rywalizacja przybrała formę quizu z różnorodnymi zadaniami.  

W konkursie stosowane były rozwiązania edukacyjne dostosowane do wieku i potrzeb odbiorców. Zakładały partnerskie traktowanie, samodzielne realizowanie powierzonych zadań,  wyrażanie własnych poglądów, emocji, wiedzy poprzez zabawę. Udział w konkursie umożliwił ożywienie społeczności szkolnej, wyjście poza mury budynku, łamanie schematów i przyporządkowanych ról nauczyciel-uczeń.

Nagroda

Zwycięskie zespoły pojechały na dwudniową wycieczkę po Mazowszu. Odwiedziły najciekawsze miasta i miejscowości: Żelazową Wolę, Brochów, Płock, Łąck, Sierpc, Ciechanów, Opinogórę, Pułtusk. Nie zabrakło też wspólnych zabaw integracyjnych.

Publikacja

Efektem całego projektu będzie publikacja książkowa dystrybuowana w powiecie oraz udostępniona w Internecie na licencji Creative Commons zawierająca przygotowane przez uczestników ścieżki zadań oraz informacje historyczne o miejscowościach powiatu. Będzie to atrakcyjne narzędzie edukacyjne i promocyjne do wykorzystania przez szkoły oraz inne zainteresowane osoby. Z pomocą książeczki będzie można poznać podwarszawskie miejscowości: Brwinów, Kanie, Nadarzyn, Nową Wieś, Otrębusy, Pruszków, Piastów i Raszyn.

Organizator

Muzeum Dulag 121 powstało na terenie dawnego obozu Durchgangslager 121 w Pruszkowie w październiku 2010 r. jako Samorządowa Instytucja Kultury Powiatu Pruszkowskiego.

Misją Muzeum jest upamiętnienie tragedii powstańczej Warszawy i jej mieszkańców, którzy doświadczyli wypędzenia oraz zachowanie pamięci o ofiarności i poświęceniu mieszkańców Pruszkowa i okolic, którzy udzielali pomocy wypędzonym. Muzeum prowadzi urozmaiconą, intensywną działalność edukacyjną, animacyjno-kulturalną i popularyzatorską. Realizuje projekty: „Lista Pamięci”, „Ścieżki Historii”, cykle spotkań „Karty Historii” i „Literatura i Historia”, zajęcia Klubu Bardzo Młodego Historyka.

Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w ramach Programu „Patriotyzm Jutra 2014” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy oraz Starostwa Powiatu Pruszkowskiego.

Więcej informacji:

www.dulag121.pl

Daty wydarzeń:

13.10.2014

Ścieżki historii

Ścieżki historii Ścieżki historii Ścieżki historii Ścieżki historii Ścieżki historii Ścieżki historii Ścieżki historii

Autor wpisu: Agata Mirosz

Muzeum Dulag 121
05-800 Pruszków, 3 Maja 8a
dulag@dulag121.pl, 227588663, 696591295
http://dulag121.pl/

Miejsce wydarzenia
Powiat Pruszkowski
województwo: mazowieckie


Liczba odsłon: 1188
20.10.2014