Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Laboratorium działań parateatralnych - Pruszków

"Laboratorium działań parateatralnych - Pruszków" to interdyscyplinarny projekt łączący historię i sztukę performance. Skierowany jest do młodzieży ponadgimnazjalnej ze szkół pruszkowskich. Polega na przygotowaniu i zrealizowaniu pierwszego w Pruszkowie ulicznego spektaklu performance osnutego wokół historii miasta, a w sposób szczególny istnienia obozu przejściowego Dulag 121. Organizatorem jest Muzeum Dulag 121.

W 2014 r. przypada 70. rocznica powstania obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie. Jego istnienie jest jedną z najbardziej znamiennych kart w dziejach Pruszkowa oraz Warszawy. To bezprecedensowe wydarzenie, w którym uczestniczyło z jednej strony 650 tys. osób więzionych w obozie warszawiaków, a z drugiej niemal cała ówczesna społeczność Pruszkowa licząca ok. 25 tys. Tej jesieni młodzież przygotuje niecodzienną formułę upamiętnienia wojennej historii swojego miasta -  w ostatnią niedzielę października zaprosi na performance.

Do dzieła!  

Realizacja projektu składa się z 3 części: zajęć wprowadzających w szkołach, cyklu warsztatów oraz finałowego spektaklu w przestrzeni miejskiej.

Najpierw odbyły się wizyty w 5 pruszkowskich szkołach ponadgimnazjalnych, które polegały na przeprowadzeniu zajęć dotyczących tematyki projektu: sztuki performance oraz historii obozu przejściowego. Zajęcia pozwoliły uczniom na wypróbowanie parateatralnych metod twórczych.

Właściwe warsztaty parateatralne i dziennikarskie odbywają się w październiku. Polegają między innymi na pracy nad materiałami historycznymi, zebranymi wspomnieniami i twórczym ich wykorzystaniu na potrzeby spektaklu, aby w sposób angażujący emocje, ciało oraz zdolność współpracy w grupie popularyzować wiedzę o historii Pruszkowa. Nad tworzeniem performance’u czuwają członkowie grupy „Performeria Warszawy”, którzy zapoznają uczestników projektu z technikami performatywnymi. Dodatkowo uczestnicy spotkają się z osobami starszymi, które opowiedzą im o wojennej historii Pruszkowa.

Podczas warsztatów uczestnicy bliżej zapoznają się ze sztuką performance. Ta rozwijającą się dziedzina cieszy się wciąż ogromnym zainteresowaniem, ale nie jest jeszcze powszechnie wykorzystywanym środkiem wyrazu. Nie jest też rozpowszechnionym sposobem pracy w edukacji teatralnej w Polsce. Ma w sobie natomiast niezwykły potencjał. Aby go uprawiać wystarczy własne ciało. Stosowanych jest wiele metod twórczych pozwalających budować własną tożsamość, tworzyć czytelny przekaz prezentujący własne poglądy, myśli, idee, marzenia.

Młodzież bierze udział w warsztatach dziennikarskich i z pomocą dziennikarza tworzą stronę internetową projektu w formie bloga (adres: performance-pruszkow.blogspot.com). Zapoznają się ze sposobami tworzenia wpisów w odpowiednich formułach i stylach językowych, formach promowania wśród odbiorców.

Trzecia część to realizacja spektaklu. Będzie to otwarte wydarzenie artystyczne przypominające spacer po historycznych miejscach Pruszkowa, np. stacji WKD Tworki, dokąd byli przywożeni warszawiacy, ulicach, którymi byli prowadzeni oraz terenie dawnego obozu przejściowego. Odbiorcami tego zdarzenia parateatralnego będą koledzy szkolni uczestników warsztatów oraz ich rodziny i zaproszone osoby. Ważną grupą odbiorców będą mieszkańcy Pruszkowa: zarówno przypadkowi przechodnie, jak i osoby zainteresowane historią. Spacerowicze przejdą z punktu do punktu, w których zespół zaproponuje możliwość przyłączenia się do drobnej interwencji i prostego, performatywnego działania.

Po co?

Głównym celem projektu "Laboratorium działań parateatrlanych - Pruszków" jest pogłębienie wiedzy o lokalnej historii wśród młodzieży poprzez wykorzystanie sztuki performance. Ponadto to świetna okazja, aby rozwinąć u młodych osób kreatywność, aktywną postawę i identyfikację z miastem. Oddajemy w ich ręce narzędzie, mogą je wykorzystać, aby zrobić coś własnego!

Dla kogo?

Główną grupa odbiorców projektu jest młodzież ucząca się w szkołach ponadgimnazjalnych w Pruszkowie, jak również osoby starsze – goście spotkań warsztatowych oraz mieszkańcy Pruszkowa i okolic  – uczestnicy finałowego spektaklu. Mamy nadzieję, że projektowego bloga będą odwiedzać osoby w każdym wieku - wszyscy zaciekawieni historią Pruszkowa i sztuką performance.

Organizator

Muzeum Dulag 121 powstało na terenie dawnego obozu Durchgangslager 121 w Pruszkowie w październiku 2010 r. jako Samorządowa Instytucja Kultury Powiatu Pruszkowskiego.

Misją Muzeum jest upamiętnienie tragedii powstańczej Warszawy i jej mieszkańców, którzy doświadczyli wypędzenia oraz zachowanie pamięci o ofiarności i poświęceniu mieszkańców Pruszkowa i okolic, którzy udzielali pomocy wypędzonym. Muzeum prowadzi urozmaiconą, intensywną działalność edukacyjną, animacyjno-kulturalną i popularyzatorską. Realizuje projekty: „Lista Pamięci”, „Ścieżki Historii”, cykle spotkań „Karty Historii” i „Literatura i Historia”, zajęcia Klubu Bardzo Młodego Historyka.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Starostwa Powiatu Pruszkowskiego.

Więcej informacji:

performance-pruszkow.blogspot.com

www.dulag121.pl

Źródło: strona internetowa Muzeum Dulag 121
Laboratorium działań parateatralnych - Pruszków
Autor zdjęć: Agata Mirosz, Tomasz Osuch

Laboratorium działań parateatralnych - Pruszków Laboratorium działań parateatralnych - Pruszków Laboratorium działań parateatralnych - Pruszków Laboratorium działań parateatralnych - Pruszków Laboratorium działań parateatralnych - Pruszków Laboratorium działań parateatralnych - Pruszków

Autor wpisu: Agata Mirosz

MUZEUM DULAG 121
województwo: mazowieckie, powiat: pruszkowski
05-800 Pruszków, 3 Maja 8a
dulag@dulag121.pl, 227588663, 696591295
http://dulag121.pl/
Logo Muzeum Dulag 121
Liczba odsłon: 1418
20.10.2014