Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Cała Praga Śpiewa

Projekt "Cała Praga Śpiewa" to 4-letnia już inicjatywa mająca na celu promocję dziedzictwa kulturowego Starej Pragi poprzez działalność międzypokoleniowego zespołu Cała Praga Śpiewa. W ramach swojej działalności zespół zbiera i odświeża zapomniane szlagiery praskie i warszawskie, organizuje spotkania wspólnego śpiewania i muzykowania, międzypokoleniowe potańcówki. Zadaniem projektu jest włączanie osób straszych i młodych muzyków do aktywnej działalności kulturalnej i społecznej. Po 4 latach aktywnej współpracy, seniorzy stali się aktywnymi animatorami kultury w środowisku praskim i warszawskim.

Cel projektu

W ramach swojej działalności zespół zbiera i odświeża zapomniane szlagiery praskie i warszawskie, organizuje spotkania wspólnego śpiewania i muzykowania, międzypokoleniowe potańcówki. Zadaniem projektu jest włączanie osób straszych i młodych muzyków do aktywnej działalności kulturalnej i społecznej.

Problematyka projektu

Projekt "Cała Praga Śpiewa" to inicjatywa realizowana od 4 lat przez Magdalenę Latuch, animatorkę społeczną, seniorów, podopiecznych Domu Dziennego Pobytu przy ulicy Brzeskiej 4 oraz muzyków z zespołu Czessband. W ciągu 4 lat w projekcie uczestniczyli liczni artyści i animatorzy kultury, którzy wspierali nas w realizacji naszych zamierzeń. Większość członków zespołu to seniorzy z warszawskiej Pragi, podopieczni Domu Dziennego Pobytu przy ulicy Brzeskiej 4. Stopniowo do grupy dołączyli też mieszkańcy innych dzielnic, pasjonaci śpiewu i tradycji staropraskiej i starowarszawskiej. Członkami zespołu są również młodzi muzycy z warszawskiego zespołu folkowego, Czessband. .
Projekt "Cała Praga Śpiewa" jest modelowym działaniem w animacji kultury i animacji społecznej skierowanej do osób straszych. Jest przykładem na to jak przemyślane i konsekwente działanie bazujące na pasji uczestników i ich zaangażowaniu jest owocne przy włączaniu osób zagrożonych marginalizacją do samodecydowania, samorozwoju i aktywnej obecności w działalności kulturalnej i społecznej.

Metody

Cykliczne zajęcia, organizowane wytrwale co tydzień, w każdą środę, doprowadziły do utworzenia międzypokoleniowego zespołu muzycznego "Cała Praga Śpiewa". Aktualnie zespół składa się z ok. 25 członków (liczba ta cały czas się powiększa", w którym każdy pełni określoną na podstawie wspólnej pracy, rolę. Wśród członków zespółu są osoby odpowiedzialne za organizację koncertów, za promocję, za pisanie tekstów, realizację warsztatów śpiewu, za dekoracje i dodatkowe aktywności, takie jak - działalność kabaretowa.
Ogromnym wsparciem w rozwoju inicjatywy "Cała Praga Śpiewa" jest współpraca zespołu z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych "ę" i Polsk-Amerykańską Fundacją Wolności z racji uczestnictwa w programie "Seniorzy w akcji".

Efekty

Aktualnie zespół realizuje autorski projekt "Praga na walizkach" w ramach programu "Seniorzy w akcji". W ramach tej inicjatywy zespół odwiedzi miejsca, w których seniorzy nie mają pomysłu na siebie, spędzanie wolnego czasu i popadają w marazm czy rutynę. Naszym celem jest nie tylko promowanie aktywnej postawy wśród osób starszych, ale i zmiana ich sposobu postrzegania samych siebie, jako odbiorców oferty ośrodków pomocowych. W ten sposób chcemy przywrócić u osób starszych poczucie podmiotowości, które jest kluczem do nadania ich życiu celu, przywrócenia radości i wypchnięcia poza strefę komfortu, w której nie zdobywają żadnych nowych doświadczeń ani nie poznają ludzi.

Rodzaj dofinansowania

Dofinansowanie na działalności zespołu pozykiwaliśmy przy wsparciu Stowarzyszenia Barwy Kultury i Domu Dziennego Pobytu przy ulicy Brzeskiej 4 (Ośrodek Pomocy Społecznej w Dzielnicy Praga Północ) ze środków m.st. Warszawy, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programów "Laboratorium Animatorni", "Seniorzy w akcji" Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę" i innych.

Organizator

Bemowskie Centrum Kultury

Partnerzy

Koordynatorką projektu jest Magdalena Latuch, animatorka kultury z Bemowskiego Centrum Kultury. Działalność zespołu aktywnie wspiera Anna Warwas, animatorka kultury.
Bezcenną rolę w funkcjonowaniu zespołu ma kierowniczka Dom Dziennego Pobytu przy ulicy Brzeskiej 4, Maryla Majchrzak, która wspiera zespół w jego codziennej pracy. Udostępnia przestrzeń domu na różnego typu warsztaty, doradza merytorycznie i artystycznie w doborze repertuaru, zachowań scenicznych.
Zajęcia wokalno-muzyczne na początku istnienia zespołu prowadziła Justyna Jary. Na przestrzeni 4 lat działalności zespół aktywnie współpracował z Muzeum Warszawskiej Pragi przy realizacji projektu "Plac Hallera Projekt", jak również ze Stowarzyszeniem "Mierz Wysoko" w ramach inicjatywy "Projekt: Brzeska".
 

Daty wydarzeń:

16.10.2014 godz. 1:00 - 1:00

Autor wpisu: Magdalena Latuch

Bemowskie Centrum Kultury w Dzielnicy Bemowo
województwo: mazowieckie, powiat: m. st. Warszawa
01-459 Warszawa, Górczewska 201
info@artbem.pl, 798 992 039
www.artbem.pl
Liczba odsłon: 1277
15.10.2014