Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Szeksploracje Kultury

Metaforyczny tytuł projektu wynika z przekonania, że poprzez praktyczne "eksploracje" wielowiekowego dziedzictwa kulturowego można odczytywać teksty Szekspira oraz jego epokę tak, aby byłyto tematy nadal aktualne. Projekt ma na celu zapoznanie szerokiego kręgu odbiorców z kulturowym dziedzictwem Szekspira (jego obecnością w filmie, sztuce, literaturze) oraz wykorzystanie tej tematyki do poznawania swej własnej historii. Toczy się w Polsce i Norwegii. Wydarzenia: międzynarodowe szkolenia (w zakresie edukacji artystycznej oraz dziedzictwa kulturowego)  dla nauczycieli i uczniów ze szkół pomorskich, ogólnopolska konferencja naukowa "Obrazy Szekspira", przegląd spektakli i filmów młodzieżowych, konkursy młodzieżowe i wystawa prac, wizyty studyjne w Norwegii, Obóz Szekspirowski dla młodzieży z finałowym spektaklem "Sen nocy letniej".

Edukacyjny projekt polsko-norweski kierowany jest do osób młodych, dorosłych i starszych; uczniów, artystów, nauczycieli i specjalistów; Polaków i Norwegów. Projekt toczy się od maja 2013 do grudnia 2014 w Gdańsku, Gdyni, Oslo i Bergen. W tym czasie odbyło się w Gdańsku 8 specjalistycznych szkoleń dla nauczycieli ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych woj. pomorskiego - z zakresu edukacji artystycznej (zastosowanie technik Theatre-in-Education, posługiwanie się sztuką - film, teatr, drama - w procesie edukacji szkolnej, warsztaty artystyczne i teatralne) oraz dziedzictwa kulturowego (jak z niego czerpać i twórczo wykorzystywać własną historię) prowadzone przez specjalistów z kraju i zagranicy: Norwegii, Wielkiej Brytanii. Ekspertami byli aktorzy, reżyserzy, szekspirolodzy, filmoznawcy, archeolodzy, historycy, historycy sztuki.

Elementy szkoleń: pokazy filmów szekspirowskich, dyskusje, sproblematyzowane wykłady ilustrowane filmowymi scenami, opracowane metodologicznie przez specjalistów propozycje przeniesienia pozyskanej wiedzy na grunt szkolny, szkolenia historyczne (analiza źródeł).

Ważnym celem projektu jest zaprezentowanie różnych form uczestnictwa w kulturze - zwłaszcza młodym odbiorcom.

Wydarzenia projektu to także: międzynarodowe szkolenia wakacyjne dla uczniów i nauczycieli, ogólnopolska konferencja naukowa dotycząca obecności Szekspira w sztuce ("Obrazy Szekspira") - w Gdyni, przegląd spektakli i filmów młodzieżowych, 4 konkursy dla młodzieży (literacki, plastyczny, filmowy, historyczny) oraz wystawa prac, wizyty studyjne uczestników - w Oslo i Bergen. Kulminacyjnym punktem działań był "Shakespeare Camp" - dziesięciodniowy polsko-norweski obóz młodzieżowy nastawiony na intensywną pracę nad wzajemnym poznaniem swoich kultur (przez polskich uczniów i nauczycieli oraz norweskiego reżysera i studentów) oraz przygotowaniem wspólnego spektaklu szekspirowskiego "Sen nocy letniej" (w jęz. polskim, norweskim i angielskim).

Zaangażowane instytucje i partnerzy: Norweskie Towarzystwo Szekspirowskie z Oslo, Uniwersytet w Bergen, Uniwersytet Gdański oraz Polskie Towarzystwo Szekspirowskie. Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein oraz Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Źródło:
Daty wydarzeń:

1.5.2013 - 31.12.2014

Szeksploracje Kultury
Autor zdjęć: Marta Nowicka

Szeksploracje Kultury Szeksploracje Kultury Szeksploracje Kultury

Autor wpisu: Anna Ratkiewicz-Syrek

Gdański Teatr Szekspirowski
województwo: pomorskie
80-826, Gdańsk, ul. Ogarna 101
akademia@teatrszekspirowski.pl, 58 683 08 21
www.teatrszekspirowski.pl

Miejsce wydarzenia
Gdańsk, Gdynia, Oslo i Bergen
województwo: pomorskie
80-826 Gdańsk, Ogarna 101

Liczba odsłon: 968
14.10.2014