Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Czas inicjatyw w gminie Stare Juchy

„Czas inicjatyw w Gminie Stare Juchy” to zadanie realizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Starych Juchach. Polega na organizacji cyklicznych warsztatów na terenie Gminy Stare Juchy o różnorodnej tematyce. Jest to kontynuacja działań „Projektowo to i owo” czyli część II. Rozpoczęliśmy realizację 6 wybranych pomysłów. Zakładana liczba uczestników do 15 osób na każdy warsztat w okresie 04.09.2014r. – 09.11.2014 r.

 

1. Warsztaty kulinarne: ekologiczne Sebastian Romatowski

Rośliny, których do tej pory nie spotykaliśmy lub nie wiedzieliśmy jak można je wykorzystać na przygotowanie sałatek oraz warsztaty . „wszystko z ziemniaka” prowadzone przez Panią Krystynę Pilawską -Wiercińską, pomysłodawca Agnieszka Adasiewicz. Dzięki takim warsztatom nasi uczestnicy zapoznają się z nową kuchnia ekologiczną. Spotkania przy stole zawsze łączą pokolenia i wywołują pozytywne wibracje, a przy tym są świetną zabawą i niesamowitą lekcją. Uczestnicy podczas spotkań w Świetlicy wiejskiej poznają do tej pory nieznane im potrawy z ziemniaka. Już nie długo 08.10.2014r. w Szczecinowie.

2. Integracja z osobami niepełnosprawnymi poprzez taniec

Pani Dorota Krawczyk oraz Pani Beata Gruszka prowadzą warsztaty taneczne dla dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół Samorządowych w Starych Juchach, podczas których przygotowują układ taneczny specjalnie na spotkanie z niepełnosprawnymi z Ełku oraz Nowej wsi Ełckiej. Przy współpracy z Domem Pomocy Społecznej w Ełku oraz Domem Pomocy Społecznej w Nowej wsi Ełckiej spotkania te zorganizujemy w Bibliotece Centrum Informacji i Kultury.Na potrzeby organizacji tego spotkania przygotowywane są stroje dla grupy tanecznej oraz organizacja transportu. Tego rodzaju spotkania uczą tolerancji, wyrozumiałości i integrują naszą społeczność bez względu na niepełnosprawność, czy inność.

3. Integracja poprzez sport

Miejsce - Rogalik Inicjatorem jest lider lokalny Paweł Uściłowicz, który prowadzi Nieformalną Grupę Rogalik Team. Przy realizacji tego zdania parterem są pracownicy HUMAN LEX Instytut.

Już niedługo mieszkańcy Rogalika, którzy interesują się piłką nożną wyruszą na stadion do Białegostoku. Na zakończenie spotkań przygotują prezentację zdjęć z wydarzenia.

4. Grafika komputerowa – opracowanie i przygotowanie kulturalnej mapy interaktywnej Gminy Stare Juchy

Pomysłodawczyni Pani Paulina Nowacka przy współpracy z organizacjami i mieszkańcami Gminy Stare Juchy przygotowuje mapę interaktywną. Poszukuje na trenie naszej Gminy wszystkich rękodzielników, ciekawych miejsc , tras rowerowych, miejsc agroturystycznych, oraz wszytko co ciekawe i może zainteresować turystów, a przede wszystkim naszych mieszkańców. Efektem końcowym projektu graficznego będzie powstanie strony internetowej z mapą interaktywną Gminy Stare Juchy. Strona pojawi się na serwerze Urzędu Gminy Stare Juchy. Dzięki czemu będzie dostępna dla wszystkich odbiorów bezpośrednich przez cały czas również po zakończeniu realizacji zadania.

5. Warsztaty na krawędzi

Akrobacja jazdy na monocyklu oraz chodzenia po linie (Slackline). Zadanie obejmuje aż 8 miejscowości Adrian Milewski zauważył potrzebę przeprowadzenia takich warsztatów instruktorskich z akrobacji na linie i na rowerze na jednym kole. Stare Juchy (jazda na monocyklu oraz chodzenie na linie Slickline). Już mieliście okazję o tym czytać w pojawiających się artykułach. Nowe formy aktywnego wypoczynku urozmaicą naszym mieszkańcom popołudnia i dadzą możliwość spróbowania czegoś nowego.

6. Warsztaty rękodzieło

Wiklina, robótki ręczne, rzeźba, kosze z wikliny papierowej oraz warsztaty artystyczne wchodzą w jeden pomysł pracowni rękodzielniczej.

6.1 Warsztaty z wikliny w GOK –u, autor pomysłu Pan Sebastian Romatowski . Miejsce Gminny Ośrodek Kultury w Starych Juchach. Prowadzący zapoznaje uczestników z kilkoma technikami wyrobów artykułów wikliniarskich. Już podczas Pikniku Jaćwieskiego realizowanego w sierpniu tego roku, gdy Pan Sebastian prowadził takie warsztaty na plaży zauważyliśmy, że jest duże zainteresowanie taką formą rękodzieła. Podczas kilku spotkań już wykonano pierwsze prace przez najbardziej zaangażowanych uczestników. Kolejne spotkanie 07.10.2014r. GCI godz. 16:00

6.2. Warsztaty rzeźbiarskie w Zawadach Ełckich. Zadanie będzie polegało na zaangażowaniu społeczności wiejskiej w wykonanie rzeźby „Stwora z Jeziora” Zawad Ełckich, który będzie wizytówką miejscowości. – autor pomysłu Piotr Mróz zaangażuje społeczność wiejską do wykonania wspólnego dzieła, na rzecz społeczności.

6.3. Robótki ręczne warsztaty w GOK Stare Juchy oraz w Grabniku Osadzie. W Starych Juchach autor pomysłu Pani Marta Krajewska prowadzi warsztaty: haft, szydełkowanie, robótki na drutach oraz tkanie. Widać zainteresowanie takim rękodziełem i uczestnicy z wielka chęcią uczą się takiego arcydzieła. Następny warsztat 08.10.2014r. GCI godz. 16:00. W Grabniku Osadzie autor pomysłu Pani Wioletta Pigiel dba o realizację zadania , a warsztaty prowadzi Pani Petronela Jurewicz (szydełkowanie, dzianie oraz wyszywanie) Obie Panie stworzą stoisko rękodzielnicze podczas otwarcia nowej placówki Biblioteka Centrum Informacji i Kultury w Starych Juchach. Nasi beneficjenci wykonując prace na tych zajęciach nauczą się różnych technik robótek ręcznych. Prowadzące dostosowują stopień trudności do umiejętności uczestników. Spotkania przy haftowaniu, czy szydełkowaniu są dla społeczności świetną okazją na integrację i wymianę doświadczeń oraz sprawdzenie swoich umiejętności i talentów.

6.4. Warsztaty artystyczne, czyli z wikliny papierowej i nie tylko, warsztaty wykonywania elementów ozdobnych i biżuterii. Autor pomysłu Elżbieta Bobrowska w Gminnym Ośrodku Kultury w Starych Juchach prowadzi spotkania na których uczestnicy tworzą broszki, nowe opaski, gumki do włosów. Uczestnicy nabywają umiejętności tworzenia artykuły dekoracyjnych z makulatury, biżuterię z zepsutych zamków, czy broszki z skrawka materiału. Wykonanie wszystkich tych prac wymaga cierpliwości, inwencji twórczej i zaangażowania oraz współpracy z prowadzącym i tego Pani instruktor uczyły naszych uczestników.

Pierwsze spotkanie integracyjne wnioskodawcy z liderami lokalnymi odbyło się 04.09.2014. kolejne, aby omówić efekty zrealizowanych działań w dniu 03.09.2014r. Wspólnie z naszym Opiekunem z Narodowego Centrum Kultury Panem Jerzym Nazaruk omówiliśmy sobie nasze działania.

 

Źródło: strona Urzędu Gminy
Daty wydarzeń:

7.10.2014

Autor wpisu: Marta Słuchocka

Gminny Ośrodek Kultury w Starych Juchach
województwo: warmińsko-mazurskie
19-330, Stare Juchy, Ul. Ełcka 8
gokstarejuchy@wp.pl, 876199058
www.stare-juchy.pl

Miejsce wydarzenia
Gmina Stare Juchy

19-330, ełcka 8

Liczba odsłon: 937
07.10.2014