Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

OPERAcjaZAMEK - I Lubelski Festiwal Operowy

Projekt „OPERAcjaZAMEK I Lubelski Festiwal Operowy” skierowany jest do wszystkich mieszkańców Lublina, bez względu na wiek. W dniach 21 – 23 listopada na terenie lubelskiego Zamku oraz Centrum Kongresowego Uniwersytetu Przyrodniczego zabrzmią trzy koncerty. Towarzyszyć im będzie szereg dodatkowych wydarzeń, realizowanych w miejscach użyteczności publicznej. Mają one zróżnicowany charakter i formę tak, by propozycja trafiła do możliwie najszerszego grona odbiorców. Łączy je jedno: miłość do opery!

PROGRAM FESTIWALU

21.11.2014 (piątek)

19:00, Zamek Lubelski

„I love you Mozart”

 Wykonawcy:

Maria Rybarczyk – Konstancja Mozart

Tomasz Raczkiewicz – Wolfgang Amadeusz Mozart

Agnieszka Adamczak – Anna Gottlieb

Marcin Hutek – Emanuel Schikaneder

Mikołaj Adamczak – Benedikt Schack

Paweł Mazur – fortepian

 

Koncert inscenizowany, w którym głównym bohaterem jest wielkie uczucie, jakim darzyli się Wolfgang i Konstancja. Kochali się wbrew wszystkim i wszystkiemu. Gorąco, namiętnie, muzycznie, patetycznie, tak jak dziś już nie potrafi prawie nikt. Zajrzymy za kotarę, czy też uchylony lekko baldachim spowijający małżeńskie łoże w alkowie, by przekonać się, że ta miłość, niesłusznie podejrzewana przez potomnych o nieroztropną trzpiotność, była w rzeczywistości wielka, piękna i wzniosła. Całość dopełni genialna muzyka genialnego kompozytora, zaczerpnięta z arcygenialnych oper.

 

22.11.2014 (sobota)

Wydarzenia towarzyszące Festiwalowi. Happeningi w miejscach użyteczności publicznej oraz projekcje filmu „Być jak Mozart, czyli Amadeusz w podróży”.

 

23.11.2014 (niedziela)

12:00, Centrum Kongresowe Uniwersytetu Przyrodniczego

familijny koncert orkiestrowy „Upiór w orkiestrze”

 

Wykonawcy:

Marcin Hutek - Dyrektor

Andrzej Lajborek – Herlack Sholmes

Tomasz Raczkiewicz – narrator

Orkiestra Collegium F

Marcin Sompoliński – dyrygent, prowadzenie

 

"Upiór w orkiestrze" to spektakl muzyczny, charakteryzujący się wciągającą fabułą oraz wartką akcją. Jego bohaterami są: tytułowy Upiór, detektyw Herlack Sholmes oraz Dyrektor Orkiestry.

 

Podczas inauguracyjnego koncertu, w opuszczonej dotychczas i uchodzącej za przeklętą sali dochodzi do serii niespodziewanych wypadków. Aby je wyjaśnić, Dyrektor zgłasza się do światowej sławy detektywa. W trakcie śledztwa w atrakcyjny sposób przedstawione zostają podstawowe problemy dotyczące orkiestry, jej składu, podziału na poszczególne grupy instrumentów oraz roli dyrygenta. Dzięki fabule, dzieci przyswajają tę wiedzę w sposób naturalny, pozbawiony przymusu, niemal niezauważalnie! Zaś finałowy pościg za upiorem zawsze rozpala entuzjazm publiczności, niezależnie od jej wieku...

 

17:00, Centrum Kongresowe Uniwersytetu Przyrodniczego

Speaking Concert „Rossini saute”

 

Wykonawcy:

Maria Rozynek - Rozyna

Aleksander Kunach – Hrabia Almaviva

Damian Konieczek – doktor Bartolo i Basilio

Bartłomiej Misiuda – Figaro

Marta Siewiera – Berta

Orkiestra Collegium F

Marcin Sompoliński – dyrygent, prowadzenia

Gość specjalny

 

W trakcie wieczoru przedstawionych zostanie wiele nieznanych okoliczności dotyczących życia kompozytora, oraz jednego z jego najważniejszych arcydzieł – opery „Cyrulik Sewilski”. Podczas koncertu będziemy mieli okazję wysłuchać najważniejszych fragmenty utworu. Całość uzupełniona zostanie materiałami filmowymi zrealizowanymi specjalnie na potrzeby koncertu w Bolonii, Pesaro i Sewilli.

W trakcie koncertu padną odpowiedzi na następujące pytania:

* Co zrobić gdy solistka nie umie śpiewać?

* Kto wymyślił telenowele?

* Czy w operze można jeść loda?

 

ORGANIZATOR - FUNDACJA FABRYKA SZTUKI

Jako organizacja pozarządowa działamy od 2009 r., wspierając oraz realizując przedsięwzięcia promujące muzykę klasyczną zarówno wśród jej miłośników, jak i sceptyków. W gronie naszych najważniejszych projektów należy wymienić przede wszystkim ogólnopolskie programy zorganizowane przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: „Piramida Chopina” (2010) i „Nie boję się muzyki” (2013, 2014) oraz cykl koncertów multimedialnych „Speaking Concerts”, realizowany nieprzerwanie od początków działalności Fundacji. Mamy również doświadczenie w organizacji przedsięwzięć międzynarodowych - w 2012 roku we współpracy z Niemcami oraz Izraelem zrealizowaliśmy projekt "Muzyka w obozach zagłady", dofinansowany przez Komisję Europejską w ramach programu "Europa dla obywateli".

 

Strona Festiwalu:

http://fabryka-sztuki.com.pl/operacjazamek

 

Źródło: Fabryka Sztuki
Daty wydarzeń:

21.11.2014 - 23.11.2014

OPERAcjaZAMEK - I Lubelski Festiwal Operowy
Autor zdjęć: Fundacja Fabryka Sztuki

OPERAcjaZAMEK - I Lubelski Festiwal Operowy OPERAcjaZAMEK - I Lubelski Festiwal Operowy OPERAcjaZAMEK - I Lubelski Festiwal Operowy OPERAcjaZAMEK - I Lubelski Festiwal Operowy OPERAcjaZAMEK - I Lubelski Festiwal Operowy OPERAcjaZAMEK - I Lubelski Festiwal Operowy OPERAcjaZAMEK - I Lubelski Festiwal Operowy OPERAcjaZAMEK - I Lubelski Festiwal Operowy OPERAcjaZAMEK - I Lubelski Festiwal Operowy OPERAcjaZAMEK - I Lubelski Festiwal Operowy OPERAcjaZAMEK - I Lubelski Festiwal Operowy

Autor wpisu: Dorota Szczepaniak

Fundacja Fabryka Sztuki
województwo: wielkopolskie
Poznań, ul. Św. Marcin 80/82 lok 312
info@fabryka-sztuki.com.pl, 61 870 30 09
www.fabryka-sztuki.com.pl

Miejsce wydarzenia
LublinLiczba odsłon: 1097
02.10.2014