Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Z kulturą na objeździe

Co zrobić, by najciekawsze zjawiska kulturalne dostępne były dla mieszkańców miejscowości położonych z dala od centrów kultury? Nasza Fundacja ma odpowiedź: dowieźć je im. Z tego założenia narodził się projekt „Sztuka współczesna w Polskę idzie”, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt został zrealizowany w lecie 2014 roku. W jego ramach młodzieży z miast województwa mazowieckiego oddalonych od centrów kulturalnych dowieźliśmy sztukę współczesną w najlepszym, młodym wydaniu.

Nasze warsztaty wprowadziły uczniów szkół ponadgimnazjalnych w nowy świat: nieznanych możliwości twórczych, nowych umiejętności, nowych horyzontów, zainicjowały znajomość ze sztuką współczesną i własną kreatywnością.

Dziewięć warsztatów przeprowadziliśmy w 3 miejscowościach województwa mazowieckiego: Makowie Mazowieckim, Płońsku, Ciechanowie. Ugościły nas miejscowe domy kultury i biblioteki. Artyści młodego i średniego pokolenia wciągnęli młodzież do pracy przy rzeźbach makaronowych, instalacjach malarskich i produkcji krajek na bardkach.

Warsztaty rzeźby makaronowej prowadzone były przez młodych artystów z Grupy Reaktor (Witek Nazarkiewicz, Paweł Chmielewski, Konrad Chmielewski, Ania Zielińska). Na każdych warsztatach powstawały rzeźby indywidualne łączone później w jedną kompozycję.

Grupa Reaktor wspólnie z Pawłem Althamerem prowadziła wcześniej warsztaty rzeźby dla kobiet odbywających karę pozbawienia wolności w więzieniu na warszawskim Grochowie. Powstała świetna praca, althamerowa w stylu, z różnorodnych materiałów. Tu również sztuka została dowieziona do odbiorcy.

Warsztaty malarskie prowadzone przez Waldemara Petryka, artystę działającego dynamicznie na płaszczyźnie kampu i awangardy w latach siedemdziesiątych. Na wielkoformatowym płótnie powstawały prace wspólne, które potem aranżowane były w przestrzeni publicznej. Jedno wielkoformatowe dzieło, tworzone na zasadzie kongresu rysowników: każdy maluje tam, gdzie chce, według ustalonej wcześniej jednej koncepcji.

Warsztaty tkaniny prowadzone były przez Elizę Proszczuk, asystentkę w Pracowni Koncepcji Artystycznej prof. S. Ratajskiego na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W ramach warsztatów młodzież zapoznała się z zagadnieniem tkaniny, tkaniny artystycznej i tradycyjnej. Każdy z uczestników wykonał na bardku krajkę – manifest swej indywidualności.

Wartością dodaną było to, że wszystkie działania nawiązywały do rzeczywistości miejsca, w którym się odbywały, do dziedzictwa kulturowego regionu. Prace powstałe w ramach warsztatów prezentowane były w ośrodkach kultury.

Facebook https://www.facebook.com/pages/Fundacja-Dom-Kultury/242290542480633

Daty wydarzeń:

1.7.2014 - 31.8.2014

Z kulturą na objeździe
Autor zdjęć: Małgorzata Brus

Z kulturą na objeździe Z kulturą na objeździe Z kulturą na objeździe Z kulturą na objeździe Z kulturą na objeździe Z kulturą na objeździe Z kulturą na objeździe Z kulturą na objeździe Z kulturą na objeździe Z kulturą na objeździe Z kulturą na objeździe Z kulturą na objeździe Z kulturą na objeździe Z kulturą na objeździe Z kulturą na objeździe Z kulturą na objeździe

Autor wpisu: Justyna Domasłowska Szulc

Fundacja Dom Kultury
województwo: mazowieckie
03-107, Warszawa, ul. Przyrzecze 1P/7
biuro@domkultury.waw.pl, 601372842
www.fundacjadomkultury.waw.pl

Miejsce wydarzenia
województwo mazowieckie
województwo: mazowieckie


Liczba odsłon: 752
15.09.2014