Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Lekcje teatru - lekcje życia - 2014

Trwają działania podejmowane w ramach tegorocznej edycji projektu: Lekcje teatru - lekcje życia - 2014. "Teatr generatorem aktywności artystycznej i życiowej" oto motto tego zadania, umożliwiającego osobom niepełnosprawnym rozwijanie talentów teatralnych, a przede wszystkim, stwarzającego przestrzeń dla twórczych eksperymentów artystycznych. Obecnie intensywnie pracujemy nad rozwijaniem spektaklu w konwencji teatru ulicznego pt. "Krótki traktat o wolności" i przygotowujemy publikacje na temat metod pracy arteterapeutycznej. O tym, co już zrealizowaliśmy, a także naszych planach, w dalszej części opisu.

Realizację zadania "Lekcje teatru - lekcje życia - 2014" rozpoczęliśmy już w styczniu. Bazując na zdobytych w ubiegłych latach doświadczeniach, profesjonalnej ekipie terapeutycznej i chętnych do pracy uczestników, przyjęliśmy bardzo ambitne plany. Oto krótkie podsumowanie; co już osiągnęliśmy, a co jeszcze przed nami:

1. Przeprowadziliśmy 34 warsztaty arteterapeutyczne. Plan zajęć obejmował trzy różne bloki: teatralny, psychodramtyczny i dramowy, oraz choreoterapeutyczny. Każdy z prowadzących miał możliwość przeprowadzenia swoich ćwiczeń. Dzięki temu praca nie była monotonna, ani powtarzalna. Oczywiście, z racji tego, że nasze zainteresowania koncentrują się głównie na teatrze, najwięcej czasu poświęciliśmy na pracę sceniczną i doskonalenie umiejętności aktorskich uczestników - niepełnosprawnych, tworzących zespół Teatru trochę Innego. Ale nie zabrakło też innych technik arteterapeutycznych. Beneficjenci tworzyli muzykę, układy taneczne, czy też wymyślali i odtwarzali scenariusze scenek dramowych. To wszystko przyczyniło się do wzmocnienia poczucia wartości, mocy sprawczej poszczególnych uczestników, a przez to, do pełniejszej i bardziej konstruktywnej egzystencji.

2. W czerwcu uczestniczyliśmy w Międzynarodowym Biennale, XI Spotkaniach Teatralnych Terapia i Teatr w Łodzi. Zaproszenie potraktowaliśmy jako wyróżnienie i zaszczyt. Wydarzenie ma dużą rangę i niewiele zespołów ma szansę, aby się tam zaprezentować. Międzynarodowe Spotkania Teatralne, poświęcone są twórczości teatralnej osób niepełnosprawnych, upowszechnianiu idei terapii przez sztukę teatru, integracji osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych, estetyce aktorstwa niepełnosprawnych, a także dyskusji na temat miejsca osoby niepełnosprawnej we współczesnym teatrze. Nasz spektakl pt. "Billy Kaleka" zakwalifikował się do głównego przeglądu i część czasu warsztatowego poświęciliśmy na przygotowanie się do prezentacji.

Cały wyjazd był niezwykle ekscytującą przygodą. Nawiązaliśmy kontakty z różnymi grupami, oglądaliśmy prezentacje innych zespołów, nawet tak egzotycznych jak Saudyjski Teatr Uniwersytetu z Jazan, czy Teatr Girasoli z Włoch.  Terapeuci uczestniczyli w warsztatach dla instruktorów i dyskusjach animowanych przez liderów Teatru Węgajty.

3. W lipcu natomiast zaprezentowaliśmy pierwszą część spektaklu w konwencji teatru ulicznego pt. "Krótki traktat  o wolności". Pokaz odbył się w samym sercu Krakowa, na Małym Rynku, w ramach 27. ULICA - Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych, organizowanego przez Teatr KTO.  To również prestiżowa i  mająca wieloletnią tradycję impreza. Jesteśmy dumni, że nasz spektakl został zakwalifikowany przez organizatorów i mogliśmy znaleźć się wśród grona wykonawców. To dla nas zupełnie nowe wyzwanie i ważne doświadczenie.

Teatr uliczny w wykonaniu osób niepełnosprawnych, to nowatorski i śmiały eksperyment artystyczny. Uczestnicy mieli możliwość nawiązania bezpośredniego kontaktu z widzem, wzbudzić autentyczne zainteresowanie, być dosłownie w samym centrum wydarzeń, otoczeni przez widzów - spontanicznie zgromadzonych ludzi.

Była to znakomita okazja, by w bezpiecznej przestrzeni teatru, wszyscy mogli przekonać się, że osoba niepełnosprawna to nie tylko bezradny, infantylny i wymagający opieki, ubezwłasnowolniony człowiek. To także artysta, aktor, próbujący podzielić się swoim odmiennym sposobem odczuwania, rozumienia i wyrażania świata, swoją historią wreszcie. Naszym zadaniem jest i będzie nadal, aby aktorzy opowiadali ją tak, by zainteresowała odbiorców, by zaczęli się z nią identyfikować.

Co przed nami?            

1. Terapeuci opracowują publikację na temat technik i metod pracy arteterapeutycznej. Chcemy umieścić ją w internecie (oczywiście także na portalu Platforma Kultury), tak, aby każdy zainteresowany mógł z niej skorzystać.

2. Wybierzemy się, wspólnie z uczestnikami ŚDS Tomaszkowice, na dwa ciekawe wydarzenia artystyczne.

3. Przygotujemy rejestrację filmową naszego spektaklu pt. "Billy Kaleka" i nagramy ją na płytach DVD.

4. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z naszymi oczekiwaniami, pod koniec listopada wyjedziemy na Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Error", do Bratysławy i zaprezentujemy nasz spektakl uliczny.

Będziemy nadal kontynuować zajęcia, aktualizować wpisy na blogu projektowym, profilu facebookowym, oraz naszej stronie internetowej.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Sfinansowano ze środków Fundacji PZU

Lekcje teatru - lekcje życia - 2014

Lekcje teatru - lekcje życia - 2014 Lekcje teatru - lekcje życia - 2014
Lekcje teatru - lekcje życia - 2014
Autor zdjęć: Aleksandra Wiecha, Gabriela Pierek, Iwona Boda

Lekcje teatru - lekcje życia - 2014 Lekcje teatru - lekcje życia - 2014 Lekcje teatru - lekcje życia - 2014 Lekcje teatru - lekcje życia - 2014 Lekcje teatru - lekcje życia - 2014 Lekcje teatru - lekcje życia - 2014 Lekcje teatru - lekcje życia - 2014 Lekcje teatru - lekcje życia - 2014 Lekcje teatru - lekcje życia - 2014

Autor wpisu: Jan Molicki

Stowarzyszenie Skrzydła - Centrum terapii, Sztuki i Integracji
województwo: małopolskie
Kraków, Os. Jagiellońskie 34/35A
teatrkrakow1@wp.pl, 510 150 139
www.skrzydla.org.pl
Liczba odsłon: 888
13.09.2014