Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kongres Kultury Małych i Średnich Miast. Edycja 1. Czytelnictwo

Kongres Kultury Małych i Średnich Miast. Edycja 1 odbędzie się w dniach 14-15 października 2014 r. w Radomsku. Rejestracja uczestników trwa do 19 września do godz. 23:59. Uwaga! Na stronie Kongresu dostępny jest uaktualniony program.

W ostatnich latach niepokojąco wzrosła liczba ludzi, którzy nie czytają książek, a trend ten jest szczególnie wyraźny w małych i średnich miastach. W raporcieSpołeczny zasięg książki w Polsce w 2012 r.” autorzy z Instytutu Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej piszą:

Najwięcej czyta się w wielkich miastach, a najmniej na wsi. Nie mamy tu jednak do czynienia z zależnością prostoliniową, stałym wzrostem czytelnictwa wraz ze zwiększaniem się wielkości miejscowości. Spośród różnych miast najskromniej wypadły nie miasteczka najmniejsze, tylko te średniej wielkości (od 20 do 100 tys. mieszkańców)".

Wyjątkowość Kongresu będzie polegała na podjęciu problemu czytelnictwa w kontekście realiów życia kulturalnego miast małych i średnich. Takie miasta mają swoją specyfikę, która ujawnia się szczególnie silnie w sferze instytucjonalnej, różniącą je zarówno od wsi jak i dużych miast. Skuteczna promocja czytelnictwa i – bardziej ogólnie - prowadzenie mądrej polityki kulturalnej w miastach małych i średnich możliwe jest tylko przy uwzględnieniu ich specyfiki.

Osią przewodnią będzie poszukiwanie scenariuszy na przyszłość. Wyjdziemy od diagnozy aktualnej sytuacji (wykład inauguracyjny). Wizje rozwoju czytelnictwa naszkicowane w czasie pierwszej sesji ukonkretnimy w kolejnych sesjach zastanawiając się nad tym kto może i powinien dbać o polskie czytelnictwo, jak połączyć siły oraz w jakiej przestrzeni toczy się walka o czytelnika. Drugiego dnia Kongresu będziemy mogli dowiedzieć się jak wygląda czytelnictwo w małych i średnich miastach od praktyków. Porozmawiamy też o kondycji prasy lokalnej. Ostatnia sesja będzie okazją do usystematyzowania wiedzy na temat kondycji kultury w małych i średnich miastach ze szczególnym uwzględnieniem czytelnictwa.

>> Facebook

Organizatorem Kongresu Kultury Małych i Średnich Miast jest Narodowe Centrum Kultury.

Partnerami wydarzenia są: Urząd Miasta Radomsko, Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku i Miejski Dom Kultury w Radomsku.

Wszelkie informacje odnośnie wydarzenia znajdują się na stronie kongreskultury.mdkradomsko.pl.

Źródło: Platforma Kultury
Daty wydarzeń:

19.9.2014

iejski Dom Kultury w Radomsku
Radomsko, ul. Brzeźnicka 5
www.kongreskultury.mdkradomsko.pl
Liczba odsłon: 1607
10.09.2014