Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Skąd Ty jesteś?

Projekt Stowarzyszenia „Kamienica 56” pt. „Skąd Ty jesteś? Odkrywanie kulturowych korzeni oraz poszukiwanie współczesnych inspiracji dla edukacji” adresowany jest do uczniów oraz dorosłych skupionych wokół szkół polonijnych.  Celem wszystkich działań jest popularyzacja tradycji  i prezentacja współczesnej kultury jako źródła inspiracji dla nowocześnie rozumianej edukacji.

Projekt rozpoczyna się w lipcu, a jego zakończenie przewidziane jest na listopad 2014 roku. Kraje, które zostały objęte programem to: Włochy, Francja, Irlandia i Norwegia.

Pierwszym zadaniem  projektu  jest zwrócenie uwagi na proces  budowania świadomości kulturowych korzeni  i wykorzystanie jej w procesie edukacji. Adresaci działań wezmą udział w warsztatach rękodzielniczych.

Druga część projektu obejmuje prezentację współczesnej polskiej książki dla dzieci:  stworzenie pakietów książek,  ich opisów i analizy oraz konspektów wspomagających  pracę z książką (zarówno w szkole, jak i w mniej sformalizowanych sytuacjach). W tej części znajdą się też, adresowane do dzieci i dorosłych, warsztaty i spotkania w szkołach partnerów projektu.

„Polska współczesna książka dla dzieci. Materiały edukacyjne” to część projektu „Skąd Ty jesteś?” adresowanego do dzieci, nauczycieli i rodziców skupionych wokół Stowarzyszenia Polska Ludoteka Rodzinna z Este we Włoszech, Stowarzyszenia Rodziców Polskich w Dundalk, w Irlandii, Polskiej Szkoły w Bergen, Polskiej  Wspólnoty Katolickiej w Lamezia Terme we Włoszech, Sobotniej Szkoły Kultury i Języka Polskiego z Neapolu, polskiej  szkoły w Toulouse’ie.

Przedstawione  w materiałach edukacyjnych propozycje książek i aktywności objęły najciekawszych, współczesnych polskich autorów. Co ważne, książka jest tutaj traktowana jako tekst kultury, w którym równie ważne co warstwa językowe, są obraz i rola ilustracji.

Przygotowane materiały są odpowiedzią na potrzeby aktywnego uczestniczenia we współczesnej polskiej kulturze odbiorców projektu. A wybór  konkretnych książek i propozycje aktywności zwracają uwagę na to, co istotne:  proces edukacji powinien wspomagać i inspirować dziecko w rozwijaniu krytycznego myślenia, umiejętności świadomego funkcjonowania we współczesnym świecie. Niezależnie od miejsca zamieszkania. Celem różnorodnych działań jest wspieranie w budowaniu tożsamości, zadawanie istotnych pytań (i dzieciom, i dorosłym).  Pomaganie w budowaniu wiedzy, która dziś – nie jest już dana raz i na zawsze.

Wszystkim materiałom przyświeca nadrzędna idea – książka, nawet jeśli ma być „lekturą szkolną” to punkt wyjścia do działania i dialogu.

Zachęcamy do własnej twórczości i przekształcania podanych pomysłów. Życzymy intrygujących spotkań z polskimi książkami dla dzieci.

Programem ma być objęte około 700 osób, jako bezpośrednich i pośrednich odbiorców. W przyszłości ta liczba ma szansę się powiększyć.

Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania “Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r”.

The project is co-financed from the funds granted by the Ministry of Foreign Affairs in the competition for the public task “Cooperation with Polish Diaspora and Poles Abroad in 2014”.

Autor wpisu: Anna Mrozińska

Anna Mrozińska, Katarzyna Szpilkowska
2014
skad Ty jestes_materialy edukacyjne_14 09
Liczba odsłon: 3475
15.09.2014