Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Zaczyniania teatralne. Peron -1.

W dniach 26.07- 9.08 w Teatrze Gdynia Główna odbył się wyjątkowy, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekt pn. Zaczyniania Teatralne. Peron -1. Zaczyniania Teatralne. Peron -1 to zrealizowany przez Fundację „Klinika Kultury” projekt, w którym uczestnicy podczas Zajęć Mistrzowskich (amatorzy oraz studenci szkół artystycznych) pracowali nad spektaklami w oparciu o „Mewę” Czechowa. Przez dwa tygodnie intensywnych zajęć trzy grupy „zaczyniły” dwa spektakle dramatyczne i jeden taneczny. Trio reżyserskie stworzyły charyzmatyczne kobiety – Ewa Ignaczak (Polska), Loreta Vaskova (Litwa), Anna Johansson (Szwecja).

 

W ramach projektu odbywały się codzienne pokazy "work-in-progress" oraz wspólne dyskusje na temat dotychczasowych postępów w pracy każdej z grup. Całość zwieńczyły trzy pokazy premierowe dla trójmiejskiej publiczności w Teatrze Gdynia Główna.

Projekt dofinansowany był ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dwudziestu trzech uczestników, czternaście dni, trzy reżyserki, trzy spektakle, jeden dramat – Mewa Czechowa.

8 sierpnia o godz. 19 w Teatrze Gdynia Główna odbył się pokaz trzech spektakli podsumowujących projekt pod wspólna nazwą „ 3 x mewa” Antoniego Czechowa.

W ciągu dwóch tygodni pracy powstałe nastepujące spektakle:

SKRIK

Reżyseria:  Anna Johansson

Obsada: Żyvile Beniusyte, Baha Ciach, Karolina Gaffke, Julianna Graczyk, Przemysław Jurewicz, Iwona Konecka, Beata Kulgajuk, Joanna Niewiadomska, Migle Paraniauskaite, Lech Piszczatowski,  Marta Pylińska

Zajęcia Mistrzowskie Anny Johansson opierały się na improwizacji, w której punktem wyjścia było „uchwyć, co widzisz” – kiedy otwierasz oczy, przestrzeń inspiruje Cię wystarczająco do ruchu. Chodziło tu również o stworzenie przestrzeni, w której ruch może się wydarzyć. Anna uczyła techniki release, partnerowania i kontakt improwizacji.

Reżyserka o spektaklu:

Tym, co czyni ten konkretny projekt tak interesującym, jest to, że praca będzie się wywodzić ze znanego tekstu, z którego zaczerpniemy wiedzę o postaciach. Zatem tekst stanie się elementem kluczowym w stworzeniu ruchu – chcę żebyśmy poznali postaci dramatu i dotarli do źródła relacji między nimi. Po czym przetransformujemy te źródła w fizyczność.

 NINA

Reżyseria: Loreta Vaskova

Obsada:  Marta "Nana" Cwujdzińska, Agata Grzymała, Wojciech Jaworski, Anna Kwaśniewska- Komorowska, Adrianna Lisewska, Anna Siek

Reżyserka o spektaklu:

Pomysł na ten spektakl zrodził się po tym, jak zadałam sobie pytanie, która postać w „Mewie” Czechowa jest mi najbliższa. Poza tym odkąd powstał tekst dramatu, postaci Niny i Trieplewa stały się wymarzonymi rolami młodych aktorów. Więc jednym z zadań jest spełnienie tych marzeń. Spektakl „Nina” opowie o dwojgu młodych ludzi –  pisarzu i aktorce, którzy odkryją, iż ich prawdziwa kreatywność ukryta jest w ich młodości. W ośmiu scenach spektakl pokaże wczesne lata młodości pełne frustracji. Użyte zostaną sceny duetów Niny i Trieplewa, skonfrontowane ze scenami w których inne postaci mówią o wydarzeniach w życiu pary. Taki zabieg uczyni spektakl bardziej współczesnym i umożliwi odnalezienie odpowiedzi na pytanie czym jest kreatywność.

DZIWNA SZTUKA

Reżyseria: Ewa Ignaczak

Asystent reżysera: Alessandra Cali

Obsada: Ida Bocian, Malina Chojecka, Patrycja Golec, Agata Mieniuk, Małgorzata Polakowska, Luba Zarembińska

Zajęcia mistrzowskie Ewy Ignaczak bazowały na wypracowaniu wspólnego języka z grupą. Po precyzyjnym zapoznaniu się z tekstem zaadaptowanego scenariusza, wnikliwa i twórcza praca sceniczna zaowocowała powstaniem spektaklu. Reżyser traktowała aktora jako równoważnego twórcę dzieła. Dzięki wnikliwej obserwacji wykorzystywała jego potencjał indywidualny w tworzeniu dzieła.

Reżyserka o spektaklu:

Pierwsza moja myśl była skoncentrowana na parze Niny i Trieplewa oraz zależności matka- syn. Po rozmowach z aktorami, przemyśleniach dotyczących przestrzeni oraz samego Czechowa doszłam do wniosku, że chciałabym opowiedzieć historie o braku. Czyli o kondycji ludzkiej, kondycji wpisanej w samotność, w indywidualny byt, brak rozwoju. Nie opowiadam o konkretnej parze, ale raczej o idei, czy jej braku , którymi ludzie są opętani.

Informacje o reżyserach:

Anna Johansson – Szwecja

Tancerka tańca współczesnego, ukończyła SEAD (Salzburg Experimental Academy of Dance) w Austrii. Od ukończenia szkoły w 2009 pracuje jako freelancerka na południu Szwecji. Jej najważniejszym działaniem jest praca w grupie tańca współczesnego Pinamackorna, w ramach której tworzy spektakle site-specific, grupa w swoje działania angażuje tancerzy, muzyków i choreografów. Swoją metodę opisują jako używanie narzędzi teatralnych w niehierarchiczny sposób. Pinamackorna dąży do wzajemnej konfrontacji ekspresji artystycznej różnych twórców. To doświadczenie Anna wnosi do pracy w KLO Productions – grupie tańca współczesnego kierowanej przez Annę Johansson i Rebekę Yates.

Loreta Vaskova – Litwa

Litewska reżyser teatralna. Działalność Lorety obejmuje reżyserię przedstawień teatralnych, oper oraz edukację. Absolwentka reżyserii na Uniwersytecie Kłajpedzkim oraz Moskiewskiej Akademii Sztuki Teatralnej (MChAT). Wykłada biomechanikę na Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru. W roku 2010 otrzymała nagrodę Litewskiego Ministerstwa Kultury za debiut teatralny, a w 2011 była nominowana do Litewskiej nagrody „Złoty Krzyż Sceny”.

Ewa Ignaczak – Polska

Reżyserka teatralna, scenarzystka, animatorka kultury, absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Założycielka Sceny Teatralnej Żak w Gdańsku, Sceny na Piętrze w Elblągu oraz Teatru Stajnia Pegaza, z którym zrealizowała ponad 40 premier. W 2003 roku założyła Sopocką Scenę Off de BICZ. Pomysłodawczyni i organizatorka licznych projektów teatralnych, polskich jak i zagranicznych. Laureatka wielu festiwali w kraju i zagranicą. Dyrektor artystyczna i współzałożycielka Teatru Gdynia Główna.

Wstęp na przedstawienia był bezpłatny, na podstawie wejściówek. Z racji ograniczonej ilości miejsc, wymagana była wcześniejsza rezerwacja.

Źródło: Teatr Gdynia Główna
Daty wydarzeń:

26.7.2014 - 9.8.2014

Zaczyniania teatralne. Peron -1.
Autor zdjęć: Jarosław Pergoł

Zaczyniania teatralne. Peron -1. Zaczyniania teatralne. Peron -1. Zaczyniania teatralne. Peron -1. Zaczyniania teatralne. Peron -1. Zaczyniania teatralne. Peron -1. Zaczyniania teatralne. Peron -1. Zaczyniania teatralne. Peron -1. Zaczyniania teatralne. Peron -1. Zaczyniania teatralne. Peron -1. Zaczyniania teatralne. Peron -1.

Autor wpisu: Grzegorz Kujawiński

Fundacja "Klinika Kultury"
województwo: pomorskie
81-732 Sopot, Karlikowska 1
teatr@teatrgdyniaglowna.pl, 600 306 634
teatrgdyniaglowna.pl

Miejsce wydarzenia
Teatr Gdynia Główna
województwo: pomorskie
81-354, Gdynia, Plac Konstytucji 1

Liczba odsłon: 1357
08.09.2014