Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki

Projekt „Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki” skierowany jest do społeczności trzech dzielnic Gdańska: Zaspy oraz Biskupiej Górki, i Dolnego Miasta. Zapraszamy w nim mieszkańców do poznania historii miejsc, w których żyją, ich dziedzictwa, sztuki, osób związanych z tymi miejscami podczas otwartych wykładów. Inicjatywa aktywizuje mieszkańców, którzy w charakterze Lokalnego Przewodnika/ Przewodniczki dzielą się pozyskaną wiedzą podczas prowadzonych później spacerów. Wszystkie spacery są bezpłatne!

 

Trzy alternatywnych trasy do zwiedzenia Gdańska proponuje w tym roku mieszkańcom i turystom Instytut Kultury Miejskiej w ramach projektu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki. Do znanych już spacerów po Zaspie i Biskupiej Górce prowadzonych przez Lokalnych Przewodników i Przewodniczki dołącza nowa dzielnica – Dolne Miasto (Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki wraz z Opowiadaczami Historii). Bezpłatne spacery potrwają do końca sierpnia.

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki zabiorą nas do trzech dzielnic – na Zaspę, Biskupią Górkę i Dolne Miasto. Na Zaspie, jednym z największych w Polsce skupisk bloków mieszkalnych, zwiedzimy liczącą 49 prac, najstarszą (i pewnie najwyższą) zintegrowaną galerię murali. Podczas wycieczki szlakiem zaspiańskich wielkoformatowych dzieł, Lokalni Przewodnicy opowiadają historię osiedla, przybliżają jego architekturę i założenia urbanistyczne oraz mówią o pracach i twórczości artystów znajdujących się w kolekcji murali. Oprowadzanie po muralach z przewodnikiem lub przewodniczką odbywa się trzy razy w tygodniu. Kolekcję Malarstwa Monumentalnego można też zwiedzać samodzielnie – za pomocą mapek dostępnych w Instytucie Kultury Miejskiej i Klubie Plama GAK oraz za pomocą listy murali w aplikacji Foursquare: http://4sq.com/1oN5jPU. O kolekcji murali na Zaspie oraz działaniach z nią związanych (Gdańskiej Szkole Muralu, Festiwalu Monumental Art oraz Lokalnych Przewodnikach i Przewodniczkach) można poczytać na stronie: www.muralegdanskzaspa.pl.
Biskupia Górka to dzielnica, w której spacerując brukowanymi uliczkami, wśród oryginalnych kamieniczek z przełomu XIX i XX wieku, można poczuć klimat przedwojennego Gdańska. Na murach znajdziemy napisy w języku niemieckim, a w zaułkach, na podwórkach i klatkach schodowych czas jakby się zatrzymał. Od Lokalnych Przewodników usłyszymy o skomplikowanej historii Gdańska, niezwykłych postaciach i legendach związanych z Biskupią Górką, a także znajdziemy takie miejsce, z którego rozciąga się najpiękniejsza panorama na Gdańsk. Warto zajrzeć, w to miejsce położone w centrum Gdańska, a jednocześnie tak różne od obowiązkowych miejsc na turystycznym szlaku. Na zwiedzanie Biskupiej Górki zapraszamy trzy razy w tygodniu.

Dolne Miasto ożywiają z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami Opowiadacze Historii. Leżąca nieopodal centrum miasta dzielnica ma bogatą historię, architekturę oraz dziedzictwo przyrodnicze. Podczas spacerów, które rozpoczną się w lipcu (trzy wycieczki tygodniowo), usłyszymy opowieści o codziennym życiu na Dolnym Mieście przed i po II Wojnie Światowej, fortyfikacjach mających chronić miasto przed najazdami w średniowieczu, o nieczynnej już zajezdni tramwajowej czy nieodkrytych formach i stylach architektonicznych budynków Dolnego Miasta.

Na wszystkie spacery obowiązują zapisy w Punkcie Informacji Kulturalnej, ul. Długi Targ 39/40, pon-pt, godz. 10.00 - 18.00; sb - nd, godz. 12.00 – 16.00 lub e-mail: punkt@ikm.gda.pl, tel. 58 301 2016. Wszystkie spacery są bezpłatne!

Dofinansowano z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu "Patriotyzm Jutra".

 

Daty wydarzeń:

1.8.2014 godz. 1:00 - 31.12.2014 godz. 1:00

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki
Autor zdjęć: Materiały IKM

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki

Autor wpisu: Katarzyna Mejna

Instytut Kultury Miejskiej
województwo: pomorskie, powiat: m. Gdańsk
80-830 Gdańsk, Długi Targ 39/40
ikm@ikm.gda.pl, 58 760 72 16
www.ikm.gda.pl
Liczba odsłon: 901
22.08.2014