Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Blisko natury - warsztaty twórcze dla seniorów

Warsztaty twórcze dla seniorów Blisko natury odbyły się w Arboretum i Zakładzie Fizjografii w Bolestraszycach w dniach od 13 do 20 lipca 2014 r. Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zadanie przeprowadzono w ramach Programu: Edukacja, Priorytetu: Edukacja kulturalna. Celem projektu było wspieranie innowacyjnych zadań z obszaru edukacji kulturalnej, rozwijających w społeczeństwie aktywność twórczą i integrację przedstawicieli różnych grup wiekowych i społecznych, zwłaszcza seniorów. Zadanie realizowane było w formie interaktywnych jednotygodniowych międzynarodowych warsztatów, podczas których kilkudziesięciu uczestników reprezentujących różne grupy wiekowe i społeczne w tym seniorzy i dzieci, wykorzystując różne materiały plastyczne jak drewno, wiklina, kamień, papier, glina i in. wykonało prace, które zaprezentowane zostały w ramach podsumowania zadania.

 

Warsztaty twórcze dla seniorów Blisko natury odbyły się w Arboretum i Zakładzie Fizjografii w Bolestraszycach w dniach od 13 do 20 lipca 2014 r. Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zadanie przeprowadzono w ramach Programu: Edukacja, Priorytetu: Edukacja kulturalna. Współorganizatorem warsztatów był Tarnobrzeski Dom Kultury.

Celem projektu było wspieranie innowacyjnych zadań z obszaru edukacji kulturalnej, rozwijających w społeczeństwie aktywność twórczą i integrację przedstawicieli różnych grup wiekowych i społecznych, zwłaszcza seniorów. Zadanie realizowane było w formie interaktywnych jednotygodniowych międzynarodowych warsztatów, podczas których kilkudziesięciu uczestników wykorzystując różne materiały plastyczne jak drewno, wiklina, kamień, papier, glina i in. wykonało prace, które zaprezentowane zostały w ramach podsumowania zadania.

W warsztatach udział wzięło kilkadziesiąt osób reprezentujących różne grupy wiekowe i społeczne w tym seniorzy i dzieci. W zadaniu uczestniczyli mieszkańcy Bolestraszyc – osoby ze Stowarzyszenia Kobiet Bolestraszyc oraz dzieci, seniorzy ze Szkoły Plastycznej "Wrzos" ze Lwowa i z Grupy Amarant z Krakowa i inni. Zadania warsztatowe przeprowadzone były przez wykwalifikowane osoby – artystów, pedagogów, osoby reprezentujące różne dziedziny sztuki i instytucje: uczelnie wyższe, ośrodki kultury i placówki oświatowe co zagwarantowało dużą efektywność i wysoki poziom realizacji zadania. Pod kierunkiem profesjonalistów, uczestnicy w oparciu o elementy natury rozwijali swoje umiejętności i poznawali nowe działania w zakresie projektowania przestrzeni w ogrodzie i realizacji obiektów artystycznych z wykorzystaniem materiałów naturalnych. Koordynator zadania i prowadzący podczas trwania warsztatów wykorzystując nowoczesne technologie przedstawili swój dorobek artystyczny w formie prezentacji multimedialnych i wykładów. Zajęcia warsztatowe odbywały się w plenerze co umożliwiło uczestnikom integrację, bezpośredni kontakt z naturą i spotkania z osobami odwiedzającymi Arboretum.

Program działań praktycznych zawierał podstawowe zagadnienia teoretyczne dotyczące rzeźby, praw rządzących zasadami kształtowania przestrzeni, miejsca i roli sztuki w krajobrazie, możliwości użycia w przestrzeni koloru, a także innych dziedzin sztuki i możliwości wykorzystania do swoich działań różnorodnych materiałów plastycznych. W ramach warsztatów odbywały się zajęcia z takich dziedzin jak: malarstwo, rysunek, projektowanie działań w przestrzeni, rzeźba, fotografia. Uczestnicy mieli możliwość współtworzyć zadanie, a następnie pod kierunkiem prowadzących, doskonaląc swój warsztat artystyczny rozwiązywać postawiony problem.

Prowadzącym warsztaty i głównym koordynatorem w formie wolontariatu był dr Narcyz Piórecki (Arboretum Bolestraszyce, Uniwersytet Rzeszowski). Zadania warsztatowe prowadzili:

 • artysta plastyk Stanisław Dziubak (koordynator zadania) – Tarnobrzeski Dom Kultury
 • prof. dr hab. Marek Sak – Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi
 • prof. Jan Rylke – Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
 • prof. Irena Strilciv – Akademia Sztuk Pięknych we Lwowie
 • dr Aleksandra Zuba-Benn – Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie
 • dr Katarzyna Krzykawska – Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
 • artysta plastyk Aleksandra Herisz – Młodzieżowy Dom Kultury w Bytomiu
 • artysta plastyk Krzysztof Czerwiak – Warsztat Terapii Zajęciowej w Stalowej Woli
 • artysta plastyk Małgorzata Matuszewska
 • artysta plastyk Tetyana Yagodkina – Akademia Dizajmu w Kijowie (Ukraina)
 • artysta plastyk Gennadij Titov – Związek Artystów Plastyków Ukrainy (Ukraina)
 • artysta plastyk Edward Gałustow (Białoruś).  
 • W formie wolontariatu w zadaniu uczestniczyła prowadząc zajęcia z wikliny artysta plastyk Elżbieta Piórecka.


W ramach działań promocyjnych zrealizowany został przez TVP3 Rzeszów pod kierunkiem Barbary Pawlak film edukacyjno-animacyjny oraz wydany został folder, baner informacyjny oraz plakat informacyjny.

 

Daty wydarzeń:

13.7.2014 - 20.7.2014

Blisko natury - warsztaty twórcze dla seniorów
Autor zdjęć: Aneta Pliszka

Blisko natury - warsztaty twórcze dla seniorów Blisko natury - warsztaty twórcze dla seniorów Blisko natury - warsztaty twórcze dla seniorów Blisko natury - warsztaty twórcze dla seniorów

Autor wpisu: Marzena Kluz

Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach
województwo: podkarpackie
37-722, Wyszatyce, Bolestraszyce 130
arboretum@poczta.onet.pl, 16 6716425
www.bolestraszyce.com

Miejsce wydarzenia
Arboretum Bolestraszyce
województwo: podkarpackie
37-722 Wyszatyce

Liczba odsłon: 1365
29.07.2014