Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Skrytykuj i zostań jurorem 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni!

Do 10 sierpnia młodzi krytycy mogą wziąć udział w kolejnej edycji konkursu na recenzje i wideorecenzje, towarzyszącego kampanii społecznej „Skrytykuj”. Dwoje nastolatków w ramach nagrody zasiądzie w jury młodzieżowym 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Polski Instytut Sztuki Filmowej promuje w ten sposób świadomą dyskusję o kinie.

Kino według Ciebie

Do 10 sierpnia trwać będzie konkurs „Skrytykuj!”. Zadaniem nastolatków jest opublikowanie na stronie Skrytykuj.pl własnej recenzji dowolnego filmu w formie pisemnej bądź wideo. Co tydzień najciekawsze prace nagradzane są książkami i filmami DVD, a dwoje laureatów konkursu dołączy do składu jury młodzieżowego, które wybierze najlepszy film konkursu głównego Festiwalu Filmowego w Gdyni. Podczas ubiegłorocznej edycji licealiści wyróżnili Tomasza Wasilewskiego za film „Płynące wieżowce”.

Sklej to!

Młodzi internauci mogą też wziąć udział w zabawie: tworzyć własne memy i rozsyłać je znajomym oraz zamieszczać w serwisach społecznościowych. 10 najbardziej popularnych memów jest codziennie nagradzanych kodami dostępu do serwisu IPLEX, na którym dostępne są  filmy reprezentujące kinematografię polską, europejską i światową.

Platforma skrytykuj.pl

Wszystkie konkursy organizowane są na portalu Skrytykuj.pl. Tam też młodzi krytycy znajdą materiały pomocnicze: Poradnik krytyka oraz vlogi Ambasadorów kampanii. W swoich subiektywnych komentarzach Arkadiusz Jakubik, Eryk Lubos, Katarzyna Zielińska, Joanna Kulig, Tomasz Schuchardt, dr Jacek Wasilewski i Monika Brodka odwołują się do elementów z jakich składa się dzieło filmowe: od scenariusza przez zdjęcia, scenografię i kostiumy aż po montaż i dźwięk. Strona stanowi ponadto forum wymiany filmowych wrażeń w ramach udostępnionej platformy blogowej.

Co powiesz o filmie?

- Młodzież chce się nauczyć języka filmowego, żeby też później z innymi bardziej profesjonalnie rozmawiać, móc powiedzieć coś więcej niż tylko, że film był "fajny" – ocenia krytyczka filmowa Anna Bielak. -  Język filmowy ma swoje zasady, ma swoją gramatykę,  tak jak język polski czy inny język jakiego uczymy się w szkole. Trzeba się tego nauczyć, by móc czytać film, tak jak czyta się książkę. Warto znać  klasykę kina, tak jak zna się klasykę literatury. W dzisiejszym świecie jest to tak samo ważna wiedza. Może nawet momentami ważniejsza, ponieważ żyjemy w rzeczywistości obrazów. – dodaje.  PISF ma na celu uwrażliwienie młodzieży na język filmu i kultury audiowizualnej poprzez rozwijanie u nastolatków umiejętności rozpoznawania zabiegów właściwych kinu i tego, na jak różne sposoby można je wykorzystywać.

Edukacja filmowa w PISF

Kampania społeczna „Skrytykuj.pl“ w naturalny sposób rozszerza działalność edukacyjną PISF prowadzoną w programach Filmoteka Szkolna i Akademia Polskiego Filmu. Instytut poprzez udostępnione kanały komunikacji, daje nastolatkom możliwość wyrażenia swoich opinii o oglądanych na co dzień filmach, wierząc, że przyczyni się to do promowania świadomej dyskusji o kinie wśród młodzieży.
 

Czas start!

Akcja rozpoczęła się 10 czerwca i zakończy 10 sierpnia 2014 r. W konkursie mogą wziąć udział osoby w wieku 15-19 lat. Szczegóły dotyczące zgłoszeń i regulaminu znaleźć można na stronie Skrytykuj.pl.

Organizatorem kampanii społecznej „Skrytykuj” jest Polski Instytut Sztuki Filmowej. Partnerami konkursów są: 39. Festiwal Filmowy w Gdyni, IPLEX.PL oraz agencja marketingu interaktywnego GoldenSubmarine.

 

Daty wydarzeń:

16.7.2014 - 10.8.2014

Skrytykuj i zostań jurorem 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni!

Skrytykuj i zostań jurorem 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni!

Autor wpisu: Agata Sotomska

Polski Instytut Sztuki Filmowej
województwo: mazowieckie
00-071 Warszawa, Krakowskie Przedmieście 21/23
filmoteka@pisf.pl, 22 42 10 130
www.pisf.pl

Miejsce wydarzenia
cała PolskaLiczba odsłon: 878
15.07.2014