Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Scenariusze Wizualne dla Muzeów

Udostępniamy scenariusze i ćwiczenia, które powstały w ramach projektu Wizualny Eksperyment Muzelny. Wszystkie pomysły nadają sie do samodzielnego stosowania. Zachęcamy do eksperymentowania i szukania własnych rozwiązań oraz dzielenia się wrażeniami.

Oddajemy w Wasze ręce 9 scenariuszy i 20 ćwiczeń wizualno-muzealnych. Tworzyliśmy je w ramach pracy grupy roboczej projektu Wizualny Eksperyment Muzealny w składzie: Agata Pietrzyk, Agnieszka Pajączkowska, Leszek Karczewski, Basia Kaczorowska, Kuba Krukar, Marcin Koziński, Daniel Kiermut, Magda Kreis, Alicja Szulc, Kasia Maniak, Paweł Dudziak, Weronika Idzikowska, Bogna Buziałkowska, Kinga Michalska, Milena Soporowska, Beata Tomczyk, Maria Stelmaszczyk, Basia Domaradzka.

Słychać w nich głosy osób z różnym bagażem teoretycznym i praktycznym – antropologów kultury, muzealników (z muzeów sztuki i muzeów historycznych), historyków, socjologów, osób zajmujących się psychologią odbioru przestrzeni muzealnej, edukatorów zainteresowanych designem, fotografów, artystów wizualnych, animatorów teatralnych.

Z racji na różnorodność grupy, sam proces powstawania scenariuszy traktowaliśmy jak eksperyment i nie dążyliśmy do całkowitego ich uspójnienia, zakładając że nasi odbiorcy - osoby, które realizować będą zaproponowane działania - także różnią się między sobą, a każdy z nich ma inną wrażliwość – myśli i postrzega świat w odmienny sposób.

Każdy dołożył swoją wiedzę, doświadczenia, ale przede wszystkim ciekawość eksperymentu i pytanie: „Co by było gdyby…?”. Mamy wrażenie, że wszystkie z zaproponowanych działań dadzą się wykorzystać w bardzo różnych przestrzeniach muzealnych – od muzeów narodowych po lokalne, od muzeów historycznych przez galerie sztuki współczesnej po muzea etnograficzne i przyrodnicze.

Nie zależy nam abyście realizowali scenariusze ściśle trzymając się każdego z wymienionych punktów. Możecie modyfikować i rozwijać je po swojemu, szukać własnych ścieżek i robić własne eksperymenty.

Scenariusze stworzyliśmy w ramach programu Fundacji Orange. Bardzo się cieszymy, że istnieją organizacje otwarte na tego typu przedsięwzięcia, które szukają innowacyjnych rozwiązań i dopuszczają alternatywne sposoby działania.

Scenariusze oraz ćwiczenia można znaleźć na stronie projektu.

Miłego czytania/oglądania/korzystania!

Scenariusze udostępniamy  na licencji uznanie autorstwa 3.0.

Zachęcamy do dzielenia się wrażeniami z lektury/praktyki i pisana na maila: wizualnyeksperymentmuzealny@gmail.com.

Źródło: Wizualny Eksperyment Muzealny
Scenariusze Wizualne dla Muzeów

Scenariusze Wizualne dla Muzeów

Autor wpisu: Agata Pietrzyk

Liczba odsłon: 2052
22.06.2014