Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

"W jak wolność" w kujawsko-pomorskiem

Czym jest dziś wolność? Takie pytanie postanowiliśmy zadać mieszkańcom województwa kujawsko-pomorskiego i sobie w 25. rocznicę upadku komunizmu i wolnych wyborów. Odpowiedzi uczestnicy akcji zapiszą na ogromnych literach tworzących słowo WOLNOŚĆ. Przekonajmy się więc, czym jest ona dla nas.

Wolność najłatwiej zdefiniować, kiedy jej nie ma – w czasach komunizmu każdy instynktownie wiedział, co ona znaczy. Odzyskaliśmy wolność ćwierć wieku temu i teraz mamy problem ze zdefiniowaniem tego słowa i dostrzeżeniem, jak idea wolności przekłada się na nasze życie tu i teraz. Równocześnie poprzez to, że wolność stała się „ogólnodostępna”, rzadko pytamy, czym ona jest w istocie. Żeby docenić to, co wydarzyło się 25 lat temu, trzeba zastanowić się, czym jest wolność dzisiaj. Akcja „W jak wolność” jest właśnie próbą zdefiniowania wolności w jej różnorodności i zastanowienia się, co dziś to słowo znaczy – dla każdego z osobna i dla naszej zbiorowości. 

Akcja będzie polegała na prezentowaniu wielkich, kolorowych liter, składających się na słowo WOLNOŚĆ w Bydgoszczy na Rondzie Jagielońskim i na Pl. Rapackiego w Toruniu 4 czerwca 2014. Akcję poprowadzą artyści z Galerii Rusz. Chcemy zaprosić do udziału w akcji znane osobistości oraz mieszkańców naszego miasta. Chcemy zaprosić również 25-latków – osoby urodzone już w wolnej Polsce. Uczestnicy akcji będą pisać na eksponowanych literach, co dla nich osobiście znaczy wolność – muszą to wyrazić jednym słowem. W kolejnych dniach czerwca wielkie litery będą podróżować po innych miastach regionu. Pojedziemy do Włocławka, Grudziądza i Inowrocławia. W każdym mieście zostanie przeprowadzona podobna akcja jak w Toruniu.

W efekcie tych akcji cały wyraz WOLNOŚĆ zostanie pokryty osobistymi przemyśleniami na temat wolności. Powstanie zbiorowy obraz tego, jak my, Polacy rozumiemy wolność dzisiaj – 25 lat po upadku komunizmu.

Wielu wybitnych myślicieli i twórców usiłowało przez wieki zdefiniować fascynującą ideę wolności. Każdy z nich postrzegał ją na własny, osobisty sposób. Jan Paweł II głosił: „Wolności nie można tylko posiadać, nie można jej zużywać. Trzeba ją stale zdobywać i tworzyć przez prawdę”. Pisarz George Bernard Shaw tak rozumiał ideę wolności: „Wolność oznacza odpowiedzialność. A to jest właśnie to, czego się większość ludzi obawia”. Z kolei aforysta Stanisław Jerzy Lec zauważył: „Wolność była kiedyś utopią. Dziś już nawet nie jest rzeczywistością.” Natomiast Mahatma Gandhi twierdził: „Wolność to stan umysłu”. A słynny artysta Salvador Dalí odniósł się do idei w jeszcze inny sposób: „Nienawidzę wolności – zmusza do dokonywania wyboru”.

W jaki sposób Ty definiujesz wolność? Czy wolność jest dla ciebie czymś ważnym? Czy jesteś w stanie wyrazić to jednym słowem?  Przyjdź, powiedz, napisz, włącz się w naszą akcję!

Akcja rozpocznie się 4 czerwca 2014 o godz. 17.30 na Pl. Rapackiego (od strony Starego Miasta). Litery będą eksponowane do 6 czerwca przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu.

Wydarzenie jest organizowane w ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego

 

Więcej informacji można znaleźć na:

http://galeriarusz.art.pl/

https://www.facebook.com/GaleriaRusz

http://www.swietowojewodztwa.kujawsko-pomorskie.pl/

 

Daty wydarzeń:

4.6.2014 - 6.6.2014

Autor wpisu: Rafał Góralski

Fundacja Rusz
województwo: kujawsko-pomorskie
Toruń, pl. Rapackiego
artmoves@o2.pl
www.artmovesfestival.org

Miejsce wydarzenia
Bydgoszcz, Toruń, Inowrocław, Włocławek, Grudziądz
województwo: kujawsko-pomorskie


Liczba odsłon: 985
04.06.2014