Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Międzynarodowa kampania społeczno-edukacyjna „Freedom Express"

Podróż młodych artystów śladami wydarzeń, które zmieniły oblicze Europy, tournée plenerowej wystawy ukazującej różne drogi do wolności i alternatywna wizja Jesieni Narodów na Facebooku – to tylko niektóre elementy rozpoczętej dziś kampanii społeczno-edukacyjnej: „Freedom Express”. W realizację przedsięwzięcia Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność zaangażowane są ministerstwa kultury i kluczowe instytucje zajmujące się historią XX wieku w Polsce, Niemczech, na Węgrzech, Słowacji, a także w Rumunii i Czechach. Zapraszamy do udziału młodych ludzi - rekrutacja trwa do końca czerwca 2014.

 

25 lat po spektakularnych wydarzeniach, które doprowadziły do upadku komunizmu w Europie, organizatorzy kampanii stawiają na nowo pytania dotyczące tego przełomu. Pokazują młodym ludziom, jak wyglądał świat po obu stronach żelaznej kurtyny i pytają nowe pokolenie Europejczyków, co ich zdaniem pozostało z ducha wspólnoty i solidarności 1989 roku.

W specjalnym spocie promocyjnym organizatorzy kampanii zachęcają młodych ludzi do udziału w dwutygodniowej podróży (29 sierpnia – 14 września) przez sześć krajów byłego bloku wschodniego. W programie wyprawy znajdą się działania street-artowe, spotkania z opozycjonistami oraz wspólne kręcenie filmów i tworzenie bloga. Aby znaleźć się w gronie poszukiwaczy śladów przełomu w Europie, trzeba wziąć udział w międzynarodowej rekrutacji, która potrwa do końca czerwca (regulamin rekrutacji i formularz zgłoszeniowy na: www.freedomexpress.enrs.eu)

– Szukamy dwudziestu wyjątkowych osób, rówieśników wolności (w wieku 18-28 lat), twórczych, dociekliwych i pełnych pasji, zarówno artystów, osób zaangażowanych w działania społeczne, jak i studentów kierunków humanistycznych – tłumaczy Dyrektor Sekretariatu Europejskiej Sieci, Rafał Rogulski. – Ocenie podlegać będą nadesłane prace dotyczące przełomu 1989 roku, motywacje kandydatów oraz ich dotychczasowy dorobek – dodaje. Kandydatów oceniać będzie międzynarodowe jury, do którego zaproszenie przyjęli m.in.: Krzysztof Czyżewski – pisarz, tłumacz i wydawca, dyrektor Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach, Michał Murin – słowacki artysta-performer, Catherine Hug – krytyk i kuratorka sztuki, stale współpracująca z wiedeńską Kunsthalle Wien oraz Lia Perjovschi – artystka sztuk wizualnych z Rumunii. Wyprawie przez cały czas towarzyszyć będzie ekipa filmowa, dokumentująca działania uczestników, ich doświadczenia ze spotkań ze świadkami historii i emocje podczas wizyt w miejscach pamięci.

Oprócz młodych artystów, po Europie podróżować będzie także multimedialna wystawa, prezentująca różne drogi do wolności w Środkowej i Wschodniej Europie. Już we wrześniu jej pierwsze prezentacje odbędą się kolejno w Warszawie, Budapeszcie i Berlinie.

Kampanii „Freedom Express” towarzyszy także uruchomiony właśnie specjalny anglojęzyczny portal internetowy, poświęcony przemianom 1989 roku w Europie. Można na nim znaleźć nie tylko szczegółowe informacje o rekrutacji do projektu, ale także kalendarium wydarzeń lat 1989-1993, sylwetki najważniejszych postaci przełomu, wywiady ze świadkami historii, aktualne analizy wpływu transformacji na współczesną Europę autorstwa historyków, politologów i socjologów z różnych krajów, a nawet teksty o wątkach i motywach Jesieni Narodów w kinie, muzyce czy literaturze.


„Made in 89” to profil, poprzez który organizatorzy kampanii usiłują odpowiedzieć na pytanie: Co by było, gdyby w 1989 roku istniał Facebook? „Na żywo”, w czasie, kiedy upadał komunizm w Europie, fikcyjni bohaterowie relacjonują tutaj przebieg przemian demokratycznych w Polsce, na Węgrzech, w ówczesnej Czechosłowacji, Rumunii, NRD i w byłych republikach radzieckich. Nowy fanpage skierowany jest głównie do tych, którzy rzeczywistość rozmów kontrolowanych, barów mlecznych i tylko dwóch kanałów
w czarno-białym telewizorze znają tylko z opowieści.
Zapraszamy na: www.facebook.com/madeineightynine


Organizator główny: Europejska Sieć Pamięć i Solidarność

Współorganizatorzy: Narodowe Centrum Kultury, Fundacja Badań nad Dyktaturą Socjalistycznej Partii Jedności Niemiec (SED), Instytut Badania Historii Transformacji w Budapeszcie

Partnerzy strategiczni: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Polska), Ministerstwo Spraw Zagranicznych (Polska), Urząd Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów (Niemcy), Ministerstwo Zasobów Ludzkich (Węgry) Ministerstwo Kultury (Słowacja)

Partnerzy: Europeana (Holandia), Instytut Pamięci Narodowej (Słowacja), Muzeum Narodowe w Pradze (Czechy), Fundacja Forum 2000 (Czechy), Biblioteka Václava Havla (Czechy), Instytut Pamięci Narodowej (Polska), Europejskie Centrum Solidarności (Polska), Narodowa Rada Badań Archiwów Securitate (Rumunia), Instytut Federalny ds. Kultury i Historii Niemców w Europie Środkowo-Wschodniej (Niemcy)


Europejska Sieć Pamięć i Solidarność (ESPS) jest międzynarodowym przedsięwzięciem, które ma na celu badanie, dokumentowanie oraz upowszechnianie wiedzy na temat historii Europy XX wieku i sposobów jej upamiętniania ze szczególnym uwzględnieniem okresu dyktatur, wojen i społecznego sprzeciwu wobec zniewolenia. Członkami Sieci są: Niemcy, Polska, Słowacja i Węgry, do których w maju 2014 dołączy Rumunia. Status obserwatora mają Austria i Czechy.

www.enrs.eu
www.facebook.com/enrs.eu

 

 

Źródło: ESPS
Daty wydarzeń:

15.5.2014 - 30.6.2014

Europejska Sieć Pamięć i Solidarność
www.freedomexpress.enrs.eu, www.enrs.eu
Liczba odsłon: 2389
19.05.2014