Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Zachodniopomorskie Forum Kultury – sieć animatorów w działaniu – odsłona druga

To projekt, którego pomysłodawcą jest Złocieniecki Ośrodek Kultury. Ideę projektu stanowi wzmocnienie i rozszerzenie sieci 13 podmiotów kultury z 11 miast i miejscowości poprzez wspólne opracowanie, produkcję i prezentację instalacji artystycznej pod kierunkiem ekspertów, trenerów i artysty. Celem jest podniesienie kompetencji uczestników sieci w zakresie pracy animacyjnej, zarządzania projektami i organizacji wydarzeń artystycznych.

 

Zainspirował nas sukces pierwszego Zachodniopomorskiego Forum Kultury, podczas którego animatorzy z 10 miast północno-zachodniej Polski opracowali metody animacji kulturalnej i zastosowali je w swoich lokalnych miejscowościach. Kilkumiesięczna praca grupy animatorów, wspólne spotkania, rozmowy, wymiana poglądów i doświadczeń skutkowały pojawieniem się pytań: co dalej, czego nam brakuje i co możemy razem zrobić? Tak powstała druga odsłona sieci.

Animacja i sztuka
Łączenie animacji kulturalnej ze sztuką w naszym przypadku było instynktowne. Dzięki temu, że daliśmy sobie czas na wzajemne poznanie, udało się nam – animatorom wraz z zaproszonym artystą stworzyć wspólną instalację.

Projekt
Pierwsza odsłona ZFK pozwoliła na rozpoznanie potrzeb kompetencyjnych animatorów współpracujących z ośrodkami sieci. W odsłonie drugiej zorganizowaliśmy warsztaty dotyczące metod włączania społeczności lokalnej do działań kulturalnych, pracy animacyjnej w przestrzeni publicznej, zwiększania kompetencji w zakresie wyzwalania kreatywnego myślenia, dynamiki wydarzenia kulturalnego oraz zarządzania czasem i projektem.
Ponieważ uznaliśmy, że skuteczność edukacji wymaga powiązania wiedzy z doświadczeniem, postanowiliśmy podjąć wyzwanie i przygotować wspólną produkcję artystyczną.
Przez cały cykl warsztatów, które trwały od marca do czerwca, do animatorów przyjeżdżał zaproszony do projektu Jarosław Perszko – artysta rzeźbiarz, instalator i performer, który rozpoczął wspólną przygodę z animatorami z 12 partnerskich domów i ośrodków kultury, organizacji i fundacji. Odbyły się dwa otwarte seminaria w Darłowie i Złocieńcu.
Czas od czerwca do września 2013 roku to czas pracy animatorów w ich lokalnych środowiskach.
Wszystko po to, aby 7 października po raz pierwszy zaprezentować wspólną instalację w Złocieńcu – złożoną z blisko 3000 odlewów ludzkich dłoni.

Grupy docelowe
Realizacja projektu ma zasięg regionalny, dotyczy 3 województw: pomorskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego. Prace nad wspólną produkcją artystyczną odbywały się w siedzibach uczestników projektu w Darłowie, Goleniowie, Kaliszu Pomorskim, Kamieniu Pomorskim, Lubniewicach, Pełczycach, Sławnie, Szczecinie, Ustce i Wierzchowie.
Grupą docelową byli mieszkańcy 11 miast i miejscowości. Dzięki pracy grupy animatorów Zachodniopomorskiego Forum Kultury włączyli się oni w proces tworzenia wspólnej instalacji.

Efekty
Najważniejszym efektem naszego projektu jest wspólna instalacja artystyczna, na którą składa się blisko 3000 odlewów gipsowych ludzkich dłoni. Wyraża ona wspólne dla 11 miast i miejscowości idee i przesłania. Instalacja została wypracowana przez animatorów kultury z czynnym udziałem społeczności lokalnej pod kierunkiem artysty. Jest trwała, możliwa do prezentacji w wielu miastach. Zauważyliśmy dużą aktywność i zainteresowanie publiczności identyfikującej się z powstałą instalacją. Ważnym efektem projektu jest wzmocnienie sieci ośrodków kultury poprzez cykl regularnych spotkań oraz podpisanie i zrealizowanie wielostronnej umowy partnerskiej.

Finansowanie i partnerzy
Projekt został sfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury, wkład własny przekazał Złocieniecki Ośrodek Kultury oraz 10 partnerów finansowych projektu: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim, Goleniowski Dom Kultury, Kamieński Dom Kultury, Gminny Ośrodek Kultury w Lubniewicach, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Pełczycach, Darłowski Ośrodek Kultury im. Leopolda Tyrmanda, Sławieński Dom Kultury, Dom Kultury w Ustce, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Wierzchowie oraz Fundacja Kultury i Sportu „Prawobrzeże” w Szczecinie.


Wyzwania
Podczas realizacji naszego projektu zawiodła np. pogoda i trener, który miał dojechać do nas na warsztaty, musiał wykazać się akrobatycznymi umiejętnościami, aby wydostać się z zalanej wtedy części Warszawy. Gdy pojawiają się niedogodności, zawsze poszukujemy rozwiązań.

Kilka słów do czytelnika / przyszłego animatora

Mamy jedną radę na początkowy opór – może go przełamać konstruktywna rozmowa.

Krótki opis instytucji / organizacji / o autorach projektu
Złocieniecki Ośrodek Kultury

ZOK realizuje zadania z zakresu edukacji kulturalnej i wychowania przez sztukę. Najważniejsze projekty to rozbudowa i modernizacja ZOK, w tym zakup projektora cyfrowego, zakup trybun, sceny i strojów, uruchomienie pracowni muzycznej. Poza tym odkrywamy i wspieramy oddolne inicjatywy kulturotwórcze, dążymy do rozwijania aktywności społeczności lokalnej. Realizujemy Program Obsługi Klienta (PISF).

Złocieniecki Ośrodek Kultury
województwo zachodniopomorskie
ul. Połczyńska 6, 78-520 Złocieniec
www.zok.zlocieniec.pl
www.facebook.com/ZLOCIENIECKI.OSRODEK.KULTURY

Źródło: Złocieniecki Ośrodek Kultury
Daty wydarzeń:

1.8.2011 - 22.4.2014

Zachodniopomorskie Forum Kultury

Zachodniopomorskie Forum Kultury Zachodniopomorskie Forum Kultury
Złocieniecki Ośrodek Kultury
województwo: zachodniopomorskie, powiat: drawski, gmina: Złocieniec
Złocieniec, ul. Połczyńska 6
zokzloc@pro.onet.pl, 94 367 14 55
www.zok.zlocieniec.pl

Miejsce wydarzenia
Złocieniecki Ośrodek Kultury
województwo: zachodniopomorskie
Złocieniec, ul. Połczyńska 6

Liczba odsłon: 1137
13.05.2014