Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Dzieła utracone

Elektroniczna baza strat wojennych Wydziału Strat Wojennych Departamentu Dziedzictwa Kulturowego jest jedynym ogólnopolskim rejestrem dóbr kultury, utraconych w wyniku II wojny światowej, pochodzących z terytorium Polski po 1945 r. Jej głównym celem jest ewidencjonowanie zebranych możliwie jak najpełniejszych informacji na temat obiektów zagrabionych wskutek działań wojennych. Wszelkie dane zapisane w bazie stanowią podstawę do prowadzonych przez Wydział poszukiwań strat wojennych i podejmowania działań restytucyjnych. Dotychczas udało się zgromadzić informacje na temat przeszło 63 000 obiektów (w tym zespołów obiektów).

Główną częścią witryny jest systematycznie powiększający się katalog dzieł odzyskanych.

Ogólnopolska baza strat wojennych prowadzona od początku lat 90. przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest głównym źródłem informacji i skutecznym instrumentem w walce o odtworzenie polskich zbiorów, zdewastowanych w wyniku rekwizycji, grabieży i zniszczeń.

  • Na liście znajdują się nazwiska największych malarzy: Rafael, Peter Paul Rubens, Rembrandt van Rijn, Anton van Dyck, Hans Holbein, Peter Breughel, Lucas Cranach, Annibale Carracci, Pablo Picasso, Jan Matejko, Jacek Malczewski, Henryk Siemiradzki, Stanisław Wyspiański – wylicza Elżbieta Rogowska, naczelnik Wydziału ds. Strat Wojennych w MKiDN. Za najcenniejszą stratę wojenną uważa się ,,Portret Młodzieńca” pędzla Rafaela, własność Muzeum Czartoryskich w Krakowie.

 

Dotychczas udało się zgromadzić informacje o przeszło 63 tys. obiektach (w tym o zespołach obiektów). W Wydziale Strat Wojennych nieustannie trwają prace nad opublikowaniem wszystkich obiektów posiadających dokumentację ikonograficzną (docelowo ok. 13000 kart). Publikowane są jedynie podstawowe informacje pozwalające na ich wstępną identyfikację.

Prowadzona przez Wydział baza umożliwia bardzo szybkie zgromadzenie materiału bibliograficznego, archiwalnego i ikonograficznego. Pozwala to na błyskawiczne przygotowanie wniosków restytucyjnych, stanowiących pierwszy krok do odzyskania utraconego obiektu.

Celem serwisu internetowego www.dzielautracone.gov.pl jest upowszechnianie wizerunku utraconych dzieł sztuki. W poszukiwaniach ważną rolę odgrywają bowiem zgłoszenia osób prywatnych, które często przypadkowo trafiają na obiekty znajdujące się w ministerialnej bazie danych. W ten sposób do Polski po latach wróciło wiele obiektów, m.in. ,,Trofea myśliwskie” Melchiora d’Hondecoetera, ,,Odpoczynek w szałasie tatrzańskim” pędzla Wojciecha Gersona oraz niewielki obraz ”Czaty” Józefa Brandta.

Dlatego właśnie MKiDN uruchomiło domenę www.dzielautracone.gov.pl dbając, by serwis był przyjazny w obsłudze nie tylko dla osób związanych z tematem i środowiskiem muzealniczym. Przejrzysta szata graficzna, lista obiektów z zestawem filtrów, czytelne karty dzieł, sprawiają, że serwis jest prosty w nawigacji i przyjemny dla oka. Witryna jest również zintegrowana z mediami społecznościowymi (Facebook, Twitter, Google+).

Ważną częścią serwisu jest zakładka „Informacje”, w której znaleźć można instrukcję postępowania w przypadku odnalezienia lub posiadania informacji o miejscu przechowywania utraconego dzieła. Wydział ds. Strat Wojennych publikuje również opis procedur restytucyjnych, (od etapu potwierdzenia pochodzenia dzieła przez negocjacje do jego odzyskania) i – jeśli to możliwe – przywrócenia go szerokiej publiczności.

Źródło: Platforma Kultury
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Departament Dziedzictwa Kulturowego, Wydział Strat Wojennych
województwo: mazowieckie

kolekcje@mkidn.gov.pl
www.dzielautracone.gov.pl
Liczba odsłon: 1062
26.01.2015