Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Projekcja filmu „Pociąg życia"

Europa Wschodnia, rok 1941, początek deportacji. Żydowscy mieszkańcy małego miasteczka wynajmują pociąg i aranżują swoją własną wywózkę by w ten sposób uniknąć obozu i przedostać się do Palestyny. Muzeum Historii Żydów Polskich, 30 kwietnia, godz. 19.00. Wstęp wolny.

Stworzona przez rumuńskiego reżysera, a wyprodukowana we Francji opowieść to teatr absurdu i szmonces, ale także próba przedstawienia realizacji nieziszczalnego marzenia. Mihaileanu zainspirowała „Lista Schindlera” Spielberga, jednak nie chciał tworzyć obrazu o męczeństwie. Użył komediowych i baśniowych środków, które nie rażą i nie wywołują kontrowersji. Prawdopodobnie dlatego, że bańka w końcu pęka, obnażając tragedię.

Pokazy w ramach cyklu "Zagłada. Poszukiwanie języka filmowego. Przegląd komediodramatów o Holokauście"

W latach 90. XX wieku na ekrany kin zaczęły wchodzić wielkie produkcje poświęcone Zagładzie, które przyciągnęły setki tysięcy widzów. Dzięki przystępnej formie temat wojennych losów europejskich Żydów został oswojony, trafił do masowego odbiorcy i zanurzył się w popkulturze.

Forma owych baśni o Holokauście i filmowy język zaczerpnięty z kina gatunkowego będą przedmiotem zainteresowania kwietniowego cyklu, w ramach którego pokażemy cztery kontrowersyjne tytuły. Cyklowi towarzyszyć będzie debata organizowana 3 kwietnia we współpracy ze stowarzyszeniem B`nai B`rith.

Zastanowimy się wspólnie, jaka jest stawka filmów o Zagładzie: prawda historyczna? emocjonalne zaangażowanie? intelektualne i moralne katharsis? Czy coś ogranicza twórcę w wykorzystaniu dostępnych kinu środków? Czy można stworzyć holokaustową komedię? Czy życie w czasie Zagłady mogło być piękne?

Źródło: MHŻP
Daty wydarzeń:

30.4.2014

Autor wpisu: Magdalena Skrętkowicz

Muzeum Historii Żydów Polskich
województwo: mazowieckie
00-157, Warszawa, Anielewicza 6
rezerwacje@jewishmuseum.org.pl, info@jewishmuseum.org.pl, 22 47 10 301
www.jewishmuseum.org.pl

Miejsce wydarzenia
Muzeum Historii Żydów Polskich
województwo: mazowieckie
00-157, Warszawa, Anielewicza 6

Liczba odsłon: 652
09.04.2014