Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Panel dyskusyjny „Być Żydem, być Żydówką"

Podczas panelu będziemy rozmawiać z przedstawicielami i przedstawicielkami mniejszości żydowskiej mieszkającymi w Polsce na temat budowania i redefiniowania żydowskiej tożsamości.

Osobiste głosy skonfrontujemy z przeprowadzonymi  badaniami. Będziemy się zastanawiać nad zmianami w zbiorowym wyobrażeniu mniejszości żydowskiej i podejściu do niej. Nie zabraknie też refleksji nad tym, co dla poszczególnych przedstawicieli i przedstawicielek społeczności żydowskiej znaczy „być Żydem, być Żydówką”.

Dyskusję poprowadzi Dariusz Rosiak – dziennikarz radiowy i prasowy. W Trójce prowadzi program „Raport o stanie świata”, współpracuje z redakcją publicystyki międzynarodowej Polskiego Radia, publikuje w "Rzeczpospolitej" i innych tytułach.

W panelu wezmą udział:

  • Michał Bilewicz – psycholog społeczny, publicysta. Członek zespołu "Krytyki Politycznej", koordynator Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW oraz wykładowca na Wydziale Psychologii UW, wiceprezes fundacji Forum Dialogu Między Narodami. Autor badań na temat tożsamości polskich Żydów przeprowadzonych  na zlecenie Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich.
  • Helena Czernek – współtwórczyni  marki polskich judaików Mi Polin (hebr. "Z Polski"), zaprojektowanych w nowoczesny sposób przedmiotów związanych z kulturą, tradycją i religią żydowską. Autorka papierowych żonkili na obchody 70. oraz 71. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim oraz współautorka oficjalnego logo i identyfikacji wizualnej obchodów. Mieszka w Moishe House Warszawa.
  • Piotr Kowalik – historyk-dydaktyk, wykładowca akademicki i edukator, działacz społeczności żydowskiej w Polsce. Obecnie zastępca kierownika działu edukacji Muzeum Historii Żydów Polskich, aktywista Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.
  • Karolina Szykier-Koszucka – animatorka kultury, pomysłodawczyni i wieloletnia dyrektorka Festiwalu Kultury Żydowskiej Simcha we Wrocławiu, aktywna członkini społeczności żydowskiej, zaangażowana w wiele projektów kulturalnych i działań NGO we Wrocławiu i Warszawie. Obecnie koordynatorka w Centrum Społeczności Postępowej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Warszawa oraz sekretarz Komitetu Budowy Pomnika Wdzięczności.
     

Wstęp wolny.

Już od 28 marca zapraszamy na wystawę „Warszawa, Warsze”, pokazującą, jak Żydzi kształtowali Warszawę i jak Warszawa wpływała na Żydów do 1939 roku.

Zapraszamy również na kolejne wydarzenia w ramach cyklu:

  • 29.03.2014 godz. 11.00 warsztat „Kalendarz żydowski”
  • 30.03.2014 godz. 11.00 warsztat „Od narodzin do śmierci: cykl życia w obrzędowości żydowskiej”

Cykl działań „Wielokulturowa Warszawa” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”.

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

Źródło:
Daty wydarzeń:

20.3.2014

Autor wpisu: Magdalena Skrętkowicz

Muzeum Historii Żydów Polskich
województwo: mazowieckie
00-157 Warszawa, Anielewicza 6
rezerwacje@jewishmuseum.org.pl, info@jewishmuseum.org.pl, 22 47 10 301
www.jewishmuseum.org.pl

Miejsce wydarzenia
Muzeum Historii Żydów Polskich
województwo: mazowieckie
00-157, Warszawa, Anielewicza 6

Liczba odsłon: 977
14.03.2014