Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Nowy Port / nowy port, czyli jak połączyć dzielnicę za pomocą gniazda w komputerze

"Nowy Port" to historyczna dzielnica, poza centrum miasta. Charakteryzuje się pięknem starej urbanistyk i, w której XIXwieczne kamienice sąsiadują z najkrótszym w Gdańsku falowcem, portowymi spichlerzami, domkami rybackimi, a nawet 100-letnim budynkiem dawnej łaźni. "nowy port" to również gniazdo w komputerze, służące do podłączenia urządzeń peryferyjnych i do przesyłania danych między nimi, a komputerem. Próba połączenie tych dwóch różnych znaczeń słowa „port” stała się pretekstem do stworzenia warsztatów, które sięgną po historię, nowoczesne technologie i pracę w grupie. W ciągu czterech miesięcy uczestnicy: młodzież, dorośli, a nawet seniorzy poznają losy dzielnicy oraz zdobędą unikatowe umiejętności niezbędne do wykonania finałowego zadania – wydrukowania makiety Nowego Portu. 

W projekcie to uczestnicy stają się twórcami – zdobywają wiedzę nt. historii dzielnicy, gromadzą dokumentację, uczą się modelowania 3D, budują potrzebny sprzęt (druk ark a 3D) i w końcu tworzą trójwymiarowy model dzielnicy.

Podczas 13 spotkań zamierzamy poznać historię dzielnicy i jej architektury, nauczyć się modelować w programie Schetchup, samodzielnie skonstruować drukarkę 3D i przy jej pomocy wydrukować trójwymiarowy model dzielnicy. Posłuży on do urbanistycznych eksperymentów, analizy zabudowy Nowego Portu i tworzenia propozycji architektonicznych ulepszeń dzielnicy. Jednak stworzenie modelu jest tylko pretekstem do zdobycia wiedzy nt. projektowania generatywnego. Uczestnicy projektu zdobędą bowiem nowe kompetencje, które rozwiną ich umiejętności myślenia projektowego (design thinking). W "Nowym Porcie/nowym porcie" zmieniamy podejście do technologii, odwracamy bowiem proces i sami wytwarzamy, zamiast konsumować. Skupiamy się na tworzeniu narzędzi i rozwijaniu umiejętności, a nie na fizycznym efekcie końcowym. Najważniejsze będzie uniezależnienie się od gotowych rozwiązań i zdobycie kompetencji do ich samodzielnego generowania.

"Nowy Port/nowy port" to unikatowy projekt kładący nacisk na działania generatywne, czyli zdobycie umiejętności do stworzenia narzędzi, które umożliwią nam realizacje celu. Nabycie nowych kompetencji i rozwój uczestników jest więc celem samym w sobie. Dzięki odwróceniu sytuacji – produkujemy, zamiast konsumować. Promujemy postawę prosumencką, która nie tylko rozwija kreatywność, ale jest również  ekologiczna.

Podczas pierwszych dwóch spotkań odbyliśmy spacery po Nowym Porcie. Uczestnicy spotkali się z historykiem sztuki/architektem/ przewodnikiem- Anną Perz, która opowiedziała im o złożonej historii Nowego Portu, która odcisnęła piętno na jego urbanistyce. Nauczyli się odróżniać  wiek tkanki miejskiej, szukać funkcji poszczególnych ulic i budynków. Na drugim spotkaniu z grafikiem i architektem przestrzeni Michałem Pecko, potraktowali miasto jako strukturę, składającą się z wielu elementów. Wybrali budynki jakie będą drukować, podzielili się obowiązkami i zebrali dokumentację fotograficzną potrzebną do drukowania.

Na trzech najbliższych warsztatach wraz z projektantem wzornictwa przemysłowego Grzegorzem Zięciną uczestnicy poznają tajniki programu Sketchup i wymodelują Łaźnię, Dom Kultury, Zajezdnię Tramwajową, Latarnię Morską, a także zwykłe kamienice. Na kolejnych spotkaniach umieszczą je na ogólnodostępnej platformie i wydrukują na zbudowanej przez siebie (z pomocą ekspertów z Fab Lab Trójmiasto) drukarce 3D. Zasilą one makietę dzielnicy, która dzięki zróżnicowaniu kolorów (podział na okresy rozwoju dzielnicy) i faktur (użycie frezarki, lasera) będzie miała dodatkowe walory poznawacze i edukacyjne. Gotowy model posłuży do urbanistycznych eksperymentów i skonstruowania „Architektonicznego Manifestu Nowego Portu”.

Dodatkowo, stworzone w ramach projektu produkty będą wykorzystywane na długo po jego zakończeniu. Trójwymiarowe modele zostaną udostępnione na dedykowanej jej platformie nowyport.laznia.pl.  Ze zbudowanej drukarki 3D będą mogli korzystać inni odbiorcy CSW Łaźnia, zaś trójwymiarowy wydrukowany model posłuży osobom niewidomym, uczestniczących projekcie „Miastofon” do pogłębienia wiedzy o dzielnicy poprzez zmysł dotyku. Istotne jest również kształtowanie kompetencji wartościowych na rynku pracy wśród uczestników projektu. Udział w projekcie może dokonać faktycznych zmian w życiu uczestników.

Zakończeniem pierwszej edycji projektu będzie akcja w ramach "Tygodnia Akademii Orange" skierowana do szerszego grona grono (mieszkańcy Gdańska, Nowego Portu). Każdy chętny będzie mógł przekonać się jak działa drukarka 3D i samodzielnie wydrukować fragment falowca z Nowego Portu w ramach wydarzenia „Falowe Drukowanie”. Będzie to pokaz, otwarty dla wszystkich, maraton drukowania 3D, na którym pokarzemy inne drukarki 3D zbudowane w Trójmieście.

Projekt realizowany w ramach programu Fundacji Orange. 

Źródło: CSW Łaźnia
Daty wydarzeń:

15.2.2014 - 25.5.2014

Nowy Port / nowy port, czyli jak połączyć dzielnicę za pomocą gniazda w komputerze
Autor zdjęć: Agencja Vizualna

Nowy Port / nowy port, czyli jak połączyć dzielnicę za pomocą gniazda w komputerze Nowy Port / nowy port, czyli jak połączyć dzielnicę za pomocą gniazda w komputerze Nowy Port / nowy port, czyli jak połączyć dzielnicę za pomocą gniazda w komputerze Nowy Port / nowy port, czyli jak połączyć dzielnicę za pomocą gniazda w komputerze Nowy Port / nowy port, czyli jak połączyć dzielnicę za pomocą gniazda w komputerze Nowy Port / nowy port, czyli jak połączyć dzielnicę za pomocą gniazda w komputerze Nowy Port / nowy port, czyli jak połączyć dzielnicę za pomocą gniazda w komputerze Nowy Port / nowy port, czyli jak połączyć dzielnicę za pomocą gniazda w komputerze Nowy Port / nowy port, czyli jak połączyć dzielnicę za pomocą gniazda w komputerze

Autor wpisu: Aleksandra Tatarczuk

CSW Łaźnia
województwo: pomorskie
80-544 Gdańsk, Strajku Dokerów 5
warsztaty@laznia.pl
www.laznia.pl

Miejsce wydarzenia
CSW Łażnia
województwo: pomorskie
80-544 Gdańsk, Strajku Dokerów 5

Liczba odsłon: 1362
11.03.2014