Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

eKulturalni.pl, czyli kultura w nowych mediach

Seniorzy mają nauczyć się poruszania w środowisku internetowym, zarówno tworzenia, jak i odbierania treści. Młodzież spotykać się będzie z ludźmi, których działania opierają się na nowych mediach, a w wyniku tych spotkań nauczyć się sposobów komunikacji, dowiedzieć się o kształtowaniu własnego wizerunku poprzez prezentację swojej twórczości w sieci i –co ważne – w zgodzie z obowiązującym prawem. Z kolei najmłodsza grupa ma się dowiedzieć, jak prawidłowo korzystać z zasobów sieci, a rodzice uświadamiani będą m.in. jaki wpływ mają ich działania w sieci na wizerunek dziecka. To są cele projektu eKulturalni.pl, czyli kultura w nowych mediach.

Założeniem projektu jest potrzeba w zakresie kształtowania umiejętności świadomego, krytycznego i selektywnego korzystania ze środków masowego przekazu, ale także tworzenia i nadawania komunikatów.  Te praktyczne kompetencje przydadzą się nie tylko dzieciom i młodzieży, ale także rodzicom i seniorom w codziennych kontaktach z mediami. Uczenie "medialnej piśmienności", przekazanie wiedzy i umiejętności korzystania z informacji w sieci – wyszukania i weryfikacji opinii, faktów i mitów. Analizie i krytycznej ocenie poddawane też będą przekazy słowne, wizualne i dźwiękowe.

Ważną kwestią jest także brak świadomości wśród użytkowników sieci – zarówno dzieci, młodzieży, seniorów i rodziców – dotyczącej udostępniania danych osobistych, a także prezentacji siebie, szczególnie wśród młodzieży. Chcemy zmienić sposób, w jaki młodzi ludzie prezentują siebie w sieci. Pokazane zostaną możliwości prezentacji swojej wiedzy, pasji, twórczości w nowych mediach, a uczestnicy przygotowani zostaną do promocji siebie. Młodzież uczestnicząca w projekcie będzie miała okazję stworzyć społeczność internetową eKulturalni.pl i wykorzystać przestrzeń, w której ludzie mają możliwość wyrażenia czy ujawnienia swojej tożsamości w kontekście społecznym, na przykład poznając blogerów.

Celem projektu jest też zapoznanie jego uczestników z prawem w zakresie publikacji treści w sieci oraz uświadomienie zasad korzystania z treści innych użytkowników. Zwrócimy też uwagę na problem cyberprzemocy. Rodzice zostaną uświadomieni jak łatwo ich dzieci mogą paść jej ofiarą, dowiedzą się, jak powinni reagować na działania pociech w sieci.

Problem uczestnictwa w nowych mediach w dużej mierze dotyczy także seniorów, którzy mają poczucie, że internet nie jest dla nich, a jednocześnie szukają kontaktu z innymi, chętnie

dzielą się swoją wiedzą, potrzebują odbiorców, słuchaczy. Celem tego projektu będzie wskazanie seniorom miejsca, w którym mogą się dzielić z innymi posiadanymi informacjami (np. wypowiadając się na forach) i nauczenia sposobu, w jaki komunikujemy się w internecie (język mediów). Zakłada się, że w rezultacie seniorzy staną się w sieci aktywni i zaczną występować w roli ekspertów z różnych dziedzin życia, sami zyskując poczucie docenienia w społeczeństwie. 

Współpraca 

Zadanie realizowane we współpracy z Zespołem Szkół w Młynarach, Ełckim Centrum Kultury, Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olsztynie i Giżyckim Centrum Kultury, a także Uniwersytetem III Wieku w Elblągu i Stowarzyszeniem "Jantar".

Partnerami projektu są także: „Legalna Kultura”,  Fundacja „Dzieci Niczyje”, specjaliści z zakresu social media i blogosfery z adcoaches.pl, eMulipoetry.eu.

Partnerzy medialni: eŚwiatowid.pl; elblag.net, kulturaonline.pl, Dziennik Elbląski, Telewizja Elbląska, TVP Olsztyn, Gazeta Olsztyńska, kultura.wm.pl, Radio Eska.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Daty wydarzeń:

1.3.2014 - 31.12.2014

Autor wpisu: Edyta Bugowska

Centrum Spotkań Europejskich
województwo: warmińsko-mazurskie
82-300, Elbląg, Pl. Jagiellończyka 1
info@swiatowid.elblag.pl, 55 611 20 50
www.swiatowid.elblag.pl
zdjecie_ekulturalni2
Liczba odsłon: 953
11.03.2014