Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

SEMINARIUM| „Uwierzyć w muzeum?"

Spotkanie V: „Czy świat potrzebuje przywódców?” Gość specjalny: Wojciech Eichelberger - psycholog, psychoterapeuta, pisarz. Seminariom przewodniczą Halina Bortnowska i Stanisław Krajewski. W każdym spotkaniu uczestniczy zaproszony gość – znawca omawianej problematyki.

 

Halina Bortnowska jest publicystką, filozofem i teologiem, byłą redaktorką miesięcznika „Znak”. Od lat komentuje aktualne zjawiska społeczne z perspektywy etycznej i chrześcijańskiej. Jest autorką książek: „Już / jeszcze nie”, „Co to, to nie” i „Wszystko będzie inaczej” (z Jolantą Steciuk).

Stanisław Krajewski jest profesorem filozofii, współprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów ze strony żydowskiej. Autor m.in. „54 komentarzy do Tory dla nawet najmniej religijnych spośród nas”.

Cykl comiesięcznych seminariów „Uwierzyć w muzeum?”.

W muzeum o sprawach ważnych na ziemi i w niebie:

  • Uwierzyć - gdzie? W muzeum, bo właśnie na terenie Muzeum Historii Żydów Polskich będzie można przekonać się, czy źródłowe teksty religijne mają jakiekolwiek odniesienie do problemów, które nas obchodzą.
  • Uwierzyć w co? W Muzeum, które stanie się dzięki temu nie tylko opisem przeszłości, ale miejscem namysłu nad nami samymi i kryzysami naszych czasów.
  • Uwierzyć? Celem nie jest namawianie kogokolwiek do takiej czy innej wiary, ale spokojna wymiana myśli i głębsza refleksja – również na temat tego, skąd się biorą nasze przekonania. 


Comiesięczne spotkania mają charakter seminarium, podczas którego wykorzystywana jest zarówno wiedza naukowa, jak i doświadczenie życiowe.

Nie każdy chce uwierzyć. Ale warto dowiedzieć się, w co wierzą inni.

Spotkania z cyklu „Uwierzyć w Muzeum?” mają na celu rozmowę o sprawach istotnych, godnych poważnej refleksji w nawiązaniu do fragmentów Tory, czyli pięciu początkowych ksiąg Biblii, stanowiących podstawę judaizmu, a także chrześcijaństwa. Czytania biblijne są przez nas traktowane jako punkt wyjścia, inspiracja, niekoniecznie dosłowna. Podejdziemy do nich z szacunkiem oraz przekonaniem, że zawierają ważne przesłanie również dla nas.

Będziemy zastanawiać się nad tym jak i gdzie szukać odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Czy tradycje religijne są w stanie nawiązać kontakt z dzisiejszymi czasami, z tempem rozwoju cywilizacyjnego, z szybkimi zmianami, jakie się obecnie dokonują, z nagłym przewartościowaniem wielu fundamentalnych spraw?

Czy teksty, które będą omawiane „przystają” do teraźniejszości, do współczesności ? Czy wytrzymują próbę czasu ? Czy mogą pomóc nam wyjaśnić, zrozumieć dzisiejszą skomplikowaną rzeczywistość?

Będziemy rozmawiać o sprawach współczesnych, o problemach dotyczących każdego z nas.

Seminaria odbywają się raz w miesiącu, w poniedziałki  (od godz. 18:00 do godz. 20:00). Są otwarte dla wszystkich.

PROGRAM II SEMESTRU:

  • 17 marca o godz. 18:00: „Czy są wartości, dla kórych warto ryzykować życie swoje lub innych?”, Michał Jagiełło
  • 28 kwietnia o godz. 18:00: „Na czym polega świętość?”, prof. Stanisław Obirek
  • 19 maja o godz. 18:00: „Czy wojsko musi istnieć?”


Projekt realizowany dzięki wsparciu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce

Źródło: MHŻP
Daty wydarzeń:

17.2.2014 - 19.5.2014

Autor wpisu: Magdalena Skrętkowicz

Muzeum Historii Żydów Polskich
województwo: mazowieckie
00-157, Warszawa, Anielewicza 6
rezerwacje@jewishmuseum.org.pl, info@jewishmuseum.org.pl, 22 47 10 301
www.jewishmuseum.org.pl

Miejsce wydarzenia
Muzeum Historii Żydów Polskich
województwo: mazowieckie
00-157, Warszawa, Anielewicza 6

Liczba odsłon: 822
10.02.2014