Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

59 Ogólnopolski Konkurs Recytatorski - eliminacje rejonowe i wojewódzkie

W trosce o artystyczną polszczyznę od ponad sześćdziesięciu lat w styczniu organizowany jest przez Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie Ogólnopolski Konkurs Recytatorski. W tym roku odbędzie się 59. edycja konkursu. Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury organizuje jego eliminacje rejonowe i wojewódzkie.

Konkurs adresowany jest do osób – uczniów szkół ponadgimnazjalnych i dorosłych – chcących rozwijać umiejętność posługiwania się piękną polszczyzną, uważających mowę ojczystą za coś więcej niż kod służący sprawnej komunikacji: za materię artystyczną.
Konkurs przeprowadzany jest w formie czterech turniejów.

Największym zainteresowaniem cieszy się turniej recytatorski, którego uczestnicy deklamują dwa wiersze i fragment prozy. Podstawowym kryterium oceny jest umiejętność interpretacji tekstu literackiego, która – zdaniem organizatorów OKR – jest owocem literackiej dojrzałości wspartej rozumną pomocą instruktora lub nauczyciela.

Śpiew od czasów Homera jest częstą formą interpretowania poezji i jej wzbogacania o nowe jakości artystyczne, dlatego w ramach OKR organizowany jest też turniej poezji śpiewanej. Jego uczestnicy śpiewają dwa wiersze i recytują fragment prozy lub wiersz. Jeden z utworów śpiewanych musi być oryginalny, tzn. mieć nowo skomponowaną muzykę.

Kolejny turniej adresowany jest do osób z zacięciem aktorskim. Uczestnicy turnieju teatrów jednego aktora prezentują bowiem spektakl przygotowany w oparciu o dowolny materiał literacki.

Ostatni turniej – wywiedzione ze słowa – to propozycja dla eksperymentatorów poszukujących nowych form wypowiedzi. W tej kategorii mieszczą się wszelkie formy synkretyczne: łączenie – w obrębie jednego utworu – mówienia ze śpiewem, śpiewu z ruchem. Takie propozycje muszą jednak wychodzić od słowa, być próbą jego interpretacji, sprawdzenia jego związków z innymi językami sztuki.

Przedsięwzięcie realizowane jest wieloetapowo. Już 15 marca w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu odbędą się eliminacje rejonowe, w których wezmą udział interpretatorzy wyłonieni w eliminacjach powiatowych. Przeprowadzane one będą według harmonogramu:

20 lutego 2014 r. w Grudziądzu,
1 marca w Chełmnie,
6-7 marca w Toruniu,
10 marca w Brodnicy – tutaj zaprezentują się również uczestnicy z powiatów wąbrzeskiego i golubsko-dobrzyńskiego, gdyż w tych powiatach osobne eliminacje nie są organizowane.

W 2014 roku WOAK jest też organizatorem eliminacji wojewódzkich. Odbędą się one w dniach 11-12 kwietnia. Na tym etapie spotykają się najlepsi recytatorzy, wokaliści i aktorzy wybrani spośród uczestników eliminacji rejonowych w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku. Na zwycięzców czekają finały poszczególnych kategorii Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, które odbywają się w czerwcu.

Towarzystwo Kultury Teatralnej sprawuje nad konkursem pieczę merytoryczną. O wysoki poziom przedsięwzięcia dba rada artystyczna OKR, w skład której wchodzą niezależni konsultanci, instruktorzy oraz przedstawiciele TKT. Jesteśmy w dobrym punkcie – czytamy w regulaminie tegorocznego konkursu. Troska organizatorów, praca instruktorów i nauczycieli, dają piękne owoce. Uczyńmy wszystko, by 59. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski był kolejnym etapem drogi, którą zawsze zmierzała sztuka – ku pięknu, dobru i prawdzie.

Osoby, które przygotowują się do udziału w konkursie mogą skorzystać ze specjalistycznych konsultacji instruktorów Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu.

 

Dodatkowych informacji udziela Barbara Płaneta: e-mail: barbara.planeta@woak.torun.pl; tel. 56 6522775

 

Informacji o szczegółach eliminacji powiatowych udzielają:
Brodnica: Aneta Giemza-Bartnicka (Brodnicki Dom Kultury), tel. 56 498 21 42
Chełmno: Marcin Dombrowski (Chełmiński Dom Kultury), tel. 56 686 48 08
Grudziądz: Ilona Mroczkowska (Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu), tel. 56 46 209 00
Toruń: Joanna Łagan (Dom Muz), tel. 56 664 49 12.

Wstęp wolny.

 

Źródło: Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu
Daty wydarzeń:

20.2.2014 - 1.6.2014

59 Ogólnopolski Konkurs Recytatorski - eliminacje rejonowe i wojewódzkie

59  Ogólnopolski  Konkurs  Recytatorski - eliminacje rejonowe i wojewódzkie

Autor wpisu: Robert Marszałkowski

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu
województwo: kujawsko-pomorskie
87-100 Toruń, ul. Szpitalna 8
woak@woak.torun.pl, 56 6522755
www.woak.torun.pl

Miejsce wydarzenia
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu
województwo: kujawsko-pomorskie
87-100 Toruń, ul. Szpitalna 8

Liczba odsłon: 1391
04.02.2014