Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Drama Łączy

Seniorzy i młodzi – czy naprawdę dzieli ich przepaść międzypokoleniowa? Co mogą dać sobie nawzajem? Czy wspólne działania zbliżają? Dzięki projektowi, w którym wykorzystano metodę dramy okazało się, że wiek nie ma znaczenia, gdy w grę w wchodzi wspólne tworzenie dzieła pokolenia. 

„Seniorzy i młodzi w twórczym działaniu” - to długofalowy program, którego celem jest angażowanie seniorów i młodych w wspólne działania na rzecz społeczności lokalnej. Wykorzystana w projekcie metoda dramy pozwala na uzyskanie bezpiecznej przestrzeni do twórczej ekspresji, wzajemnego poznawania się, integracji współdziałania. Seniorzy i młodzi pod okiem doświadczonych trenerów stworzyli spektakl Teatru Forum i wystawili go czterokrotnie w: Parafii św. Jakuba Apostoła na Tarchominie, w Nowodworskim Ośrodku Kultury, w Centrum Łowicka oraz w Bielańskim Ośrodku Kultury.

O sukcesie spektaklu świadczy spore zaangażowanie publiczności i opnie uczestniczek projektu „Mogę powiedzieć, że widzę, że Teatr Forum ma sens! Publiczność bardzo chętnie podejmowała interwencje na scenie, widzowie byli zaangażowani do tego stopnia, że żywe dyskusje toczyły się nawet po spektaklu w kuluarach. Bardzo się cieszę, że trafiłam do STOP-KLATKI i martwi mnie to, że zbliża się koniec projektu. Wszyscy jesteśmy pod wielkim wrażeniem tego jak udało nam się razem porozumieć, współpracować. Dzięki temu projektowi mam wrażenie, że różnica wieku nie ma żadnego znaczenia” – mówi seniorka Małgorzata, uczestniczka grupy międzypokoleniowej.

Uczestnictwo w projekcie było dla młodych szansą poznania świata osób starszych. Tak o swoich doświadczeniach współpracy opowiada Beata – jedna z młodszych uczestniczek:
„Jesteśmy jednostkami, które żyją razem bez względu na wiek. Wspaniale jest, gdy się wymieniamy doświadczeniem, wiedzą i poglądami. Gdy ludzie są otwarci na siebie, to jest to możliwe. Ważne, by dzielić się tym, co w sobie mamy i słuchać bez względu na to, w jakim kto jest wieku”.
 
W początkowej fazie projektu istotną rolę odgrywały działania mające na celu polepszenie komunikacji między grupami wiekowymi, integracji oraz współpracy. Według autorek projektu - Małgorzaty Winiarek – Kołuckiej, Karoliny Jurgi oraz Marty Hamerszmit - drama znakomicie się sprawdziła w rozwijaniu umiejętności przyglądania się danej sytuacji z innej perspektywy.
Mówią też o tym uczestniczki projektu:
Bycie w roli umożliwia mi zrozumienie zachowania innych. Widzę wtedy świat od innej strony. Patrzę nie moimi oczami. – opowiada Kamila (studentka)
Bycie w roli przełamuje nieśmiałość, wyzwala inicjatywę, uruchamia myślenie i ćwiczy pamięć. - Jadwiga, seniorka
 
„Zdziwiło mnie to, że juniorki były takie obrotne i potrafiły wspólnie z seniorkami wszystko zorganizować, nie narzucając swoich pomysłów – przyznaje. – Odebrałam zajęcia tak, jakbyśmy z juniorkami były koleżankami. Wiek nie grał roli. Bardzo mi to odpowiadało, dzięki temu czułam się dużo młodsza – dodaje seniorka. – Nie mogłam doczekać się tych spotkań. W towarzystwie juniorek czułam się akceptowana i doceniana – z uśmiechem wspomina seniorka Leokadia.
 
Drama łączy pokolenia – taki tytuł nosi publikacja autorek projektu „Seniorzy i młodzi w twórczym działaniu”. Książka jest obszernym kompendium dotyczącym działań międzypokoleniowych godnym polecenia wszystkim tym, którzy realizują projekty dla osób w różnym wieku, angażuję się w nie, bądź mają zamiar je podjąć. Publikacja jest bezpłatna dzięki dofinansowaniu ze środków Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013. Zainteresowane osoby i instytucje prosimy o kontakt z koordynatorką projektu.
 
Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie Praktyków Dramy STOP-KLATKA i dofinansowany ze środków Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013 Partnerzy projektu: Bielański Ośrodek Kultury i Firma Connecting Karolina Jurga, Nowodworski Ośrodek Kultury, Centrum Łowicka, Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu Wydział Zamiejscowy w Chorzowie.
 
strona projektu:
Więcej informacji udziela koordynatorka projektu:
Marta Hamerszmit: tel. 608013532 e-mail: m.hamerszmit@stop-klatka.org.pl
tel. 608 013 532

 

Daty wydarzeń:

29.11.2013 - 12.2.2014

Autor wpisu: Agnieszka Pryca

Stowarzyszenie Praktyków Dramy STOP-KLATKA
województwo: mazowieckie
03-433 Warszawa, Strzelecka 3 lok. 12
m.hamerszmit@stop-klatka.org.pl
www.sim.drama.org.pl
Liczba odsłon: 1087
22.01.2014