Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

"Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2013" w Podkowie Leśnej

W ramach programu „Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2013" Narodowego Centrum Kultury mieszkańcy Podkowy Leśnej razem z Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich zrealizowali sześć projektów: "Kultura bez barier - piknik integracyjny", "Na jedwabiu malowane", "Makatka na latka", "W śpiewie moc", "Kiosk ruchu" oraz "Leśny rap". Projekty zorganizowało kilka lokalnych grup nieformalnych – od środowiska wspierającego osoby niepełnosprawne, poprzez trzydziestoparolatków, seniorów, po niepokornych młodych raperów. Działo się! Program Inicjatywy Lokalne w 95% finansowany jest ze środków NCK.

Dzięki udziałowi naszego Centrum w programie „Inicjatywy Lokalne 2013” mieszkańcy Podkowy zrealizowali 6 projektów - inicjatyw oddolnych, wybranych w drodze konkursu, poprzedzonego diagnozą lokalną. W ramach diagnozy przeprowadziliśmy ankietę pytając jak mieszkańcy oceniają działalność Centrum i naszą ofertę kulturalną, odbyły się spotkania z nieformalnymi grupami mieszkańców oraz lokalnymi organizacjami pozarządowymi. W lipcu CKiIO ogłosiło konkurs na najciekawsze oddolne inicjatywy kulturalne. Wszystkie spośród sześciu zgłoszonych projektów okazały się ciekawe i warte realizacji. 

Pierwszym z wybranych projektów była zrealizowana 29 września "Kultura bez barier - piknik integracyjny". W pikniku wzięli udział niepełnosprawni ze Środowiskowego Domu Samopomocy oraz mieszkańcy Podkowy Leśnej i okolic. Można było obejrzeć wystawę, wziąć udział w integracyjnych warsztatach wikliny papierowej,  stworzyć własny instrument perkusyjny z recyklingu, zatańczyć w kręgu, a także obejrzeć spektakl w wykonaniu niepełnosprawnych podopiecznych ŚDS. Karola Gąsiorowska - liderka projektu za największą wartość programu uważa „dowolność w realizacji własnego pomysłu”.

Projekt "Malowane na jedwabiu" przygotowany został przez lokalną grupę seniorów.  Składał się z międzypokoleniowych warsztatów malowania na jedwabiu, w których wzięły udział zarówno dzieci,  dorośli jak i seniorzy, a także z wystaw prac powstałych na warsztatach, malarstwa Beaty Nehring i pamiątek związanych z rodziną Witaczków - twórców marki "Polski Jedwab". 9 listopada podczas wernisażu aktorka Zofia Kucówna czytała pamiętniki malarki. Wystawę, której towarzyszył katalog prac malarskich,  obejrzało ponad 200 osób, w tym dzieci i młodzież z lokalnych szkół i przedszkoli. Hanna Syller, uczestniczka projektu tak ocenia „Inicjatywy Lokalne”: ”Największą  wartością  programu jest  zmotywowanie  ludzi (w naszym przypadku 50+) do podjęcia działań na rzecz lokalnej społeczności i pokazanie, że nakładem  niewielkich środków finansowych można osiągnąć zamierzony cel”.

Na projekt "W śpiewie moc" zorganizowany przez nieformalną grupę młodych kobiet złożyło się  sześć pięciogodzinnych warsztatów śpiewu białego prowadzonych przez doświadczoną animatorkę oraz finałowy koncert, który wzbudził entuzjazm licznie zgromadzonej publiczności.  Jedna z liderek projektu, Agnieszka Papis,  uważa, że „dobrym pomysłem na kontynuację projektu byłoby stworzenie chóru”.

Czwarty z projektów to "Makatka na latka" - wyszywanie "odlotowych" makatek w podkowiańskich kawiarniach, przy ciastku i kawie. Przyciągnął on około stu bezpośrednich odbiorców w różnym wieku uczestniczących w pięciu warsztatach. Finał działań stanowiła wystawa makatek, zorganizowana 10 listopada, wspólnie z koncertem śpiewu białego z projektu "W śpiewie moc".

"Bardzo pozytywnie oceniam  otwartość  projektu i wyjście do społeczności lokalnej, chciałabym podkreślić  ważność  pierwszego spotkania  informacyjnego,  wspólne  tworzenie  regulaminu i formularza wniosku  z  wszystkimi   zainteresowanymi, demokratyczne podejście  do   sposobu   rozdzielenia środków na poszczególne  projekty (…). Jest ogromne zapotrzebowanie społeczności lokalnej na tego typu działania, na spotykanie się i wspólne tworzenie rękodzieła, razem jest ludziom łatwiej sie zorganizować i wytrwać do końca projektu zakończonego wystawą i koncertem, bo w tym wypadku dwa projekty się  połączyły i było duże grono odbiorców, co dało nam jako grupie organizującej ogromną  satysfakcję” – mówi Anna Zych, liderka projektu „Makatka na latka”, oceniając jednocześnie „zaprzyjaźniony” projekt „W śpiewie moc”.

"Kiosk ruchu" to międzypokoleniowy projekt warsztatów teatru ruchu, prowadzonych przez choreografa – psychologa, zakończony spektaklem pt. "Domknięcie", który uczestnicy projektu wystawili 16 listopada. Emilia Drzewicka, inicjatorka projektu, tak ocenia program „Inicjatywy Lokalne” i przeprowadzone w jego ramach działania: ”Za największą wartość uważamy dowolność w wyborze rodzaju aktywności, faktyczną oddolność inicjatyw, (…) jesteśmy naprawdę zadowoleni, że mogliśmy działać w naszym teatrze. CKiIO jest otwarte - to nie urząd w negatywnym tego słowa znaczeniu, ale osoby, którym zależy na tym, żeby się coś fajnego lokalnie działo. Nasze pomysły na kontynuowanie współpracy to nadal teatr ruchu. Udało nam się stworzyć zespół. Chcielibyśmy rozpropagować tę formę terapii”.

Również 16 listopada odbył się finał ostatniego z projektów – „Leśnego rapu”. To przedsięwzięcie grupy młodzieży zainteresowanej hip-hopem, która zawiązała się przy okazji realizacji projektu Podkowa Freestyleśna, a następnie poszerzyła o nowych zainteresowanych. Hip-hopowcy przygotowali i nagrali w studiu muzycznym album "Leśny rap", związany tematycznie z lasem i Podkową Leśną. Miks i mastering płyty wykonał artysta muzyk, natomiast grafik - wolontariusz zaprojektował okładkę płyty, która została wydana w 250 egzemplarzach i była rozdawana wśród uczestników koncertu finałowego, promującego płytę. Młodych raperów na koncercie wspomagał DJ. Mariusz „Kakiet” Kakietek, jeden z uczestników w projektu tak podsumowuje całą akcję: „Dzięki dofinansowaniu mieliśmy pełen komfort tworząc album, w pełni skupiliśmy się na tym, na czym znamy się najbardziej, zamykając całość w krótkim czasie. Gdyby współpraca nie zakończyła się tylko na jednorazowym projekcie, byłbym zadowolony podwójnie!”.

Daty wydarzeń:

1.5.2013 - 16.11.2013

29.8.2013 - 16.11.2013

"Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2013" w Podkowie Leśnej
Autor zdjęć: K. Jaworski, A. Papis, B. Potkańska, M. Wilkoń, A. Wojcierowska, A. Zajdel

Autor wpisu: Mateusz Wilkoń

województwo: mazowieckie

info@ckiopodkowa.pl, (22) 729 13 84
www.ckiopodkowa.pl
Liczba odsłon: 1309
29.01.2014