Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Biografie rzeczy – spotkanie z obiektem

W poniedziałek 13 stycznia 2014 r. o godz. 18.00 zapraszamy na specjalne bezpłatne oprowadzanie po wystawie z cyklu „Biografie rzeczy - spotkanie z obiektem”. Podczas najbliższego spotkania skupimy się na rozdziale wystawy zatytułowanym „Ojczyzna”, ukazującym niejednoznaczne rozumienia tej kategorii oraz relacje z nią – poprawne, pozytywne, trudne, bolesne.

Podczas spotkania zostaną pokazane różne oblicza „ojczyzny”: ojczyzny – Polski, ojczyzny – Izraela oraz zróżnicowane podejście do myślenia o ojczyźnie – od walki o nią po marzenia o własnym kraju. Punktem wyjścia do opowieści będzie mundur i książeczka wojskowa Haliny Olszewickiej, zbiór medali i odznaczeń emigrantów marcowych, Marii i Natana Trachtenherców, a także plan miasta Tel Awiw i mapa Ziemi Świętej dla pielgrzymów z lat 30. i 40. XX wieku oraz srebrna łyżeczka, wykonana na pamiątkę powstania państwa Izrael z 1948 roku.

W ramach cyklu „Biografie rzeczy – spotkanie z obiektem”, oprócz zapoznania z ogólną koncepcją prezentowanej w Muzeum wystawy czasowej, bohaterami oprowadzania stają się wybrane obiekty. Na ich przykładzie, poprzez przywołanie kryjących się za poszczególnymi obiektami historii, prezentowana jest koncepcja „biografii rzeczy”. Kolejne spotkania odwołują się do obiektów z poszczególnych rozdziałów wystawy: Księga, Podróż, Ślady, Pamiątki rodzinne – pamiątki osobiste, Ojczyzna, Sztuka, Ukrywanie. Oprowadzaniu towarzyszą elementy warsztatowe, dostosowane do tematyki poszczególnych spotkań.

Wstęp bezpłatny, prosimy o rezerwację miejsc: tel. +48 22 47 10 301; e-mail: rezerwacje@jewishmuseum.org.pl

Źródło: MHŻP
Daty wydarzeń:

13.1.2014

Autor wpisu: Magdalena Skrętkowicz

Muzeum Historii Żydów Polskich
województwo: mazowieckie
Warszawa, Anielewicza 6
rezerwacje@jewishmuseum.org.pl, 22 47 10 301
www.jewishmuseum.org.pl

Miejsce wydarzenia
Muzeum Historii Żydów Polskich
województwo: mazowieckie
00-157 Warszawa, Anielewicza 6

Liczba odsłon: 583
09.01.2014