Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Generacje - Kreacje. Sztuka w dialogu pokoleń - podsumowanie projektu

W grudniu br. Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” zakończyła działania związane z projektem „Generacje – Kreacje. Sztuka w dialogu pokoleń”. Odbywał się on w 4 miastach: Gdańsku, Krakowie, Poznaniu i Toruniu, gdzie aktywnie działają Koordynatorzy kampanii społecznej.

W każdym mieście projekt kończył się spektaklem, w którym udział brali seniorzy i dzieci. Inscenizacje, przygotowane przez obie grupy nawiązywały do różnorodnej tematyki – od konfliktu międzypokoleniowego w Gdańsku, do Pastorałki na motywach twórczości Leona Schillera w Toruniu. W Krakowie zaskoczyła ogromna frekwencja zaproszonych gości, zaś w Poznaniu można było nauczyć się choreografii do tańców w kręgu. Wychowankowie Domów Dziecka i studenci Uniwersytetów III Wieku udowodnili wszystkim, że dialog międzypokoleniowy jest możliwy, jeśli tylko tak odległe od siebie pokolenia, będą miały okazję spotkać się i zintegrować się przy wspólnym, twórczym działaniu.

Projekt „Generacje-Kreacje” miał na celu aktywizację dwóch marginalizowanych grup społecznych i wiekowych m.in. przez przygotowanie ich do odbioru i tworzenia kultury oraz integrację pokoleń. Jednocześnie celem projektu było pokazanie dzieciom z Domów Dziecka innych postaw życiowych niż te, które znają ze swoich rodzinnych domów, często dysfunkcyjnych lub patologicznych, a seniorom, po zakończeniu ich aktywności zawodowej, przywrócenie energii i radości płynących z poczucia, że ich obecność, umiejętności i aktywne uczestnictwo we wspólnych zajęciach z dziećmi, są dla tych ostatnich ważnymi czynnikami wychowania i rozwoju. Dzięki wspólnym wyjściom do teatru, na wystawy i koncerty oraz uczestnictwu w warsztatach muzycznych, plastycznych i teatralnych, służących wystawieniu wspólnego spektaklu, uczestnicy projektu mieli możliwość realizowania swoich pasji, twórczego spędzania wolnego czasu i budowania trwałych przyjaźni i więzi międzypokoleniowych.  

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Orange oraz Grupy Lotos.

Daty wydarzeń:

1.5.2013 - 31.12.2013

"Generacje - Kreacje. Sztuka w dialogu pokoleń"
Autor zdjęć: Jakub Kusiej

Autor wpisu: Karolina Kolwas

Fundacja
województwo: mazowieckie
02-786 Warszawa, Rosoła 44a
fundacja@cpcd.pl, 22 648 38 91
www.calapolskaczytadzieciom.pl, www.cpcd.pl
Liczba odsłon: 1142
30.12.2013