Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Obraz a słowo

Już po raz dziesiąty Muzeum Górnośląskie w Bytomiu organizuje ogólnopolski konkurs z kategorią obcojęzyczną "Obraz a słowo. Literacki opis dzieła malarskiego". Tematem tegorocznych zmagań będzie "Fortepian" Konrada Krzyżanowskiego. Prace zbierane będą do końca stycznia 2014, następnie ocenione zostaną  przez jury, w którym zasiadają przedstawiciele różnych specjalizacji. 

Co roku młodzież z całej Polski opisuje jeden, wybrany przez organizatorów obraz z Galerii Malarstwa Polskiego w Bytomiu. Najlepsze prace, ciekawe zarówno pod względem literackim, jaki i prezentujące dokładny opis dzieła malarskiego, zostaną zaprezentowane w publikacji pokonkursowej, a ich autorzy będą uhonorowani wyjątkową nagrodą – statuetką Gęsie Pióro, zaprojektowaną przez Waldemara Żyłę, a ufundowaną przez Prezydenta Miasta Bytomia Damiana Bartylę.

- Nie narzucamy młodzieży określonej formy literackiej, wśród nagrodzonych przez nas prac były eseje, opowiadania, liryki, a nawet tak zaskakujące prace jak wiersz wytańczony przez hiphopowca. Ważne, aby prezentując wytypowane dzieło uchwycić klimat opisywanego obrazu oraz opisać go za pomocą słowa jak najdokładniej, uwzględniając kolorystykę, sposób malowania, kompozycję. Ciekawi nas, jak widza obraz młodzi ludzie i to własnie z ich perspektywy chcemy spojrzeć na dzieło.

Czy tak ambitne zadanie może zainteresować młodzież? Okazuje się, że tak… co roku na konkurs napływa ponad 200 prac z całej Polski. Laureatami nagród z poprzednich lat byli mieszkańcy dużych miast – statuetka powędrowała m.in. do Gdańska, Poznania, Łodzi, jak i małych miejscowości. W dobie Internetu zapoznanie się z obrazem zamieszczonym w sieci, zdobycie informacji na temat jego autora, czasu powstania i opisanie swoich subiektywnych spostrzeżeń może nie jest rzeczą prostą, ale na pewno satysfakcjonującą.

- Uczymy młodzież świadomego patrzenia na obraz, zauważania detali, interpretowania. To ważne zadanie szczególnie w dzisiejszym świecie, w którym kultura wizualna, często o perswazyjnym charakterze, jest dominująca. Technika tworzenia obrazów jest kontynuacja malarstwa klasycznego, dlatego świadome jej odbieranie jest tak ważne dla młodego człowieka i na taka naukę stawiamy w naszym Muzeum.

Do kogo trafią Gęsie Pióra w jubileuszowej edycji? Tego dowiemy się już na początku czerwca podczas Gali Finałowej, na którą zaproszeni zostaną jak zwykle laureaci z całej Polski. W tym roku organizatorzy planują uruchomić stronę internetową konkursu, która pozwoli na zamieszczanie publikacji pokonkursowych ze wszystkich edycji, opinie jurorów i wskazówki dotyczące patrzenia na obraz.

Źródło: Muzeum Górnośląskie
Daty wydarzeń:

10.12.2013 - 13.6.2014

Obraz a słowo
Autor zdjęć: Marek Ryś

Obraz a słowo

Autor wpisu: Anna Rak

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
województwo: śląskie
41 - 902, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 2
sekretariat@muzeum.bytom.pl, 32 281 82 94
www.muzeum.bytom.pl

Miejsce wydarzenia
Muzeum Górnoslaskie w Bytomiu
województwo: śląskie
Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 2

Liczba odsłon: 833
10.12.2013