Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

„Stocznia jest kobietą. Audioprzewodnik" – premierowa prezentacja

„Stocznia jest kobietą. Opowieści kobiet ze Stoczni Gdańskiej” to tytuł projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Arteria we współpracy z Instytutem Kultury Miejskiej i osobami z grupy społecznej projektu Metropolitanka. Jego zwieńczeniem jest audioprzewodnik po terenach postoczniowych. Twórczynie i twórcy audioprzewodnika serdecznie zapraszają na premierową prezentację materiałów 10. grudnia o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej.

Projekt „Stocznia jest kobietą” korzysta z dotychczasowego dorobku Metropolitanki. Skutkiem działalności grupy są między innymi trzy szlaki oprowadzające uczestników śladami kobiet po terenach postoczniowych. Każdy z nich został zaaranżowany z myślą o konkretnym profilu tematycznym, co zaowocowało stworzeniem trasy „S” o działaczkach Solidarności, trasy „P” poświęconej pracownicom Stoczni oraz trasy „A” dotyczącej artystek tworzących na tym terenie. Grupa Metropolitanka przywraca w ten sposób pamięć o kobietach znajdujących się na co dzień w cieniu pracujących z nimi mężczyzn.


Oprócz stałych członkiń Metropolitanki, w prace badawcze zaangażowała się młodzież z regionu Pomorza i nie tylko. Zanim rozpoczęto serię wywiadów, każda z osób uczestniczących w projekcie wzięła udział w warsztacie poświęconym historii mówionej prowadzonym przez dr Sławomirę Walczewską, nabierając w ten sposób umiejętności niezbędnych do wykonania zadania.


Zebrany materiał stał się podstawą audioprzewodnika po terenach postoczniowych. Historię miejsca przedstawiają głosy pracownic i pracowników. Wspominają drogę do Stoczni, przyzakładową szkołę, w której można było się dokształcić lub przekwalifikować. Przywoływane wydarzenia dotyczą także terenu szpitala, przychodni oraz stoczniowej stołówki. Bohaterki opowiadają zarówno o codziennych obowiązkach, jak i ważnych dla siebie wydarzeniach m. in. wodowaniach statków, obchodzonych po dziś dzień, choć na dużo mniejszą skalę.


- Naszym pomysłem na audioprzewodnik było pokazanie tego, jak wyglądał dzień pracy - od momentu wejścia pracownicy przez stoczniową bramę, po przebranie się do pracy, przerwy śniadaniowe, komunikaty wysłuchiwane przez radiowęzeł. Opowieści powiązałyśmy z budynkami, w których miały miejsce wydarzenia ważne z punktu widzenia historii codzienności czy historii pracy. Aby ułatwić przemieszczanie się po trasie - poza wskazówkami lektorki - przygotowałyśmy mapę terenów postoczniowych z zaznaczonymi punktami, o których mowa w audioprzewodniku – komentuje Anna Miler, jedna z twórczyń audioprzewodnika.


Z osobistych narracji wyłania się nieznany powszechnie obraz stoczni jako miejsca, w którym toczyło się życie tysięcy ludzi. Stocznia – pomnik historii – dzięki wspomnieniom pracownic i pracowników przestaje być wyłącznie zakładem przemysłowym.


- Miałyśmy poczucie, że nie mamy wiele czasu na zbieranie stoczniowych herstorii, bo rozmówczynie często mówiły nam o tym, że ich koleżanki z pracy już nie żyją. A wraz z nimi odeszły ich opowieści – komentuje Anna Miler.


Audioprzewodnik to poruszająca opowieść o miejscu, które się zmienia i czasach, które minęły. Nagranie uzupełni mapa ułatwiająca zwiedzanie. Audioprzewodnik będzie można pobrać bezpłatnie ze strony internetowej projektu Metropolitanka: www.metropolitanka.ikm.gda.pl i Stowarzyszenia Arteria: www.art-eria.pl od połowy grudnia.


10 grudnia w Instytucie Kultury Miejskiej zaprezentowany zostanie fragment audioprzewodnika. Na premierę zostały zaproszone osoby, którzy podzielili się swoimi wspomnieniami i których usłyszeć można w materiale.


- Chcemy porozmawiać o zbieraniu cyfrowych narracji jako sposobie zachowania dziedzictwa kulturowego oraz opowiedzieć o naszych doświadczeniach w gromadzeniu historii mówionej – tłumaczą twórczynie audioprzewodnika.


Członkinie Metropolitanki zapowiadają też, że „Stocznia jest kobietą” nie zamyka prac nad stoczniowym dziedzictwem. Mają zamiar w dalszym ciągu gromadzić wspomnienia z zakładu, a następnie doprowadzić do ich publikacji.

Spotkanie prezentujące audioporzewodnik zwieńczy cykl spotkań Akademii Stoczni w Gdańsku w roku 2013.

 

„Stocznia jest kobietą. Opowieści kobiet ze Stoczni Gdańskiej”

Data: 10 grudnia 2013, godzina 18:00

Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40

 

Organizator: Stowarzyszenie Arteria, Partner: Instytut Kultury Miejskiej

Współpraca: Metropolitanka

Matronat: Feminoteka

Patronat Honorowy: Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania,

Patronat medialny: Platforma Kultury, iBedeker, Radio MORS

 

Projekt “Stocznia jest kobietą. Opowieści kobiet ze Stoczni Gdańskiej” realizowany jest przy wsparciu Wspólnoty Europejskiej w ramach programu „Młodzież w działaniu”. Treści tego projektu niekoniecznie odzwierciedlają stanowisko Wspólnoty Europejskiej bądź Narodowej Agencji i instytucje te nie są za nie odpowiedzialne.

---

„Akademia Stoczni w Gdańsku” poświęcona jest ludziom, historii i architekturze gdańskiej stoczni. W trakcie odbywających się wykładów, czy spacerów po terenach stoczniowych, prelegenci i prelegentki opowiedzą o powstaniu i roli przemysłu stoczniowego dla Pomorza i Trójmiasta, o technologii budowy jednostek pływających, porównają dawne i współczesne techniki budowy oraz zaprezentują działanie suwnic, żurawi, pochylni...

 

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej

Partner: Europejskie Centrum Solidarności

Patronaty medialne: Radio Gdańsk, Trójmiasto.pl, Gazeta Wyborcza Trójmiasto

Patronaty honorowe: Politechnika Gdańska, Stocznia Gdańsk S.A.

Źródło: Instytut Kultury Miejskiej
Daty wydarzeń:

10.12.2013

"Stocznia jest kobietą...". Spacery po terenach postoczniowych
Autor zdjęć: Irena Wojcieszak, Monika Kwiat, Anna Miler, Marta Tymińska

"Stocznia jest kobietą...". Warsztat historii mówionej
Autor zdjęć: Anna Miler, Grażyna Knitter

Autor wpisu: Anna Miler

Stowarzyszenie Arteria
województwo: pomorskie
81-229, Gdynia, ul. Mireckiego 16/2
arteria3miasto@gmail.com
art-eria.pl

Miejsce wydarzenia
Instytut Kultury Miejskiej
województwo: pomorskie
80-830 Gdańsk, Długi Targ 39/40

Liczba odsłon: 1060
05.12.2013