Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

W Muzeum o sprawach ważnych na ziemi i w niebie: „Uwierzyć w Muzeum?"

Comiesięczne seminaria prowadzą redaktor Halina Bortnowska i profesor Stanisław Krajewski.

 

Spotkanie III: "Czy możliwe są cuda i znaki?".
Gość specjalny: prof. Krzysztof Meissner - fizyk teoretyk, prof. dr hab. nauk fizycznych, specjalista w zakresie teorii cząstek elementarnych.

W trakcie dyskusji będziemy się zastanawiać między innymi nad tym, czym jest cud, czy coś, co traktujemy jako cud czy znak, może w rzeczywistości nie być cudem, czy cud przeczy prawom nauki, czy współczesna nauka dowodzi nieistnienia cudów, czy to, co jest przedstawione w opisie biblijnym, ma znaczenie dla nas teraz ?

 

16 grudnia 2013 r. godz. 18.00

Muzeum Historii Żydów Polskich

Ul. Anielewicza 6, Warszawa

 

Wstęp wolny

***
 

Halina Bortnowska jest publicystką, filozofem i teologiem, byłą redaktorką miesięcznika „Znak”. Od lat komentuje aktualne zjawiska społeczne z perspektywy etycznej i chrześcijańskiej. Jest autorką książek: „Już / jeszcze nie”, „Co to, to nie” i „Wszystko będzie inaczej” (z Jolantą Steciuk).

 

Stanisław Krajewski jest profesorem filozofii, współprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów ze strony żydowskiej. Autor m.in. „54 komentarzy do Tory dla nawet najmniej religijnych spośród nas”.

 

Będziemy zastanawiać się nad tym jak i gdzie szukać odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Czy tradycje religijne są w stanie nawiązać kontakt z dzisiejszymi czasami, z tempem rozwoju cywilizacyjnego, z szybkimi zmianami, jakie się obecnie dokonują, z nagłym przewartościowaniem wielu fundamentalnych spraw?

Czy teksty, które będą omawiane „przystają” do teraźniejszości, do współczesności ? Czy wytrzymują próbę czasu ? Czy mogą pomóc nam wyjaśnić, zrozumieć dzisiejszą skomplikowaną rzeczywistość?

Będziemy rozmawiać o sprawach współczesnych, o problemach dotyczących każdego z nas.

 

Następne spotkanie:

20 stycznia 2014, Aleksander Smolar, Czy w społeczeństwie niektórzy muszą być uprzywilejowani?, Księga Wyjścia 22,21-23,9

Źródło: MHŻP
Daty wydarzeń:

16.12.2013

Autor wpisu: Magdalena Skrętkowicz

Muzeum Historii Żydów Polskich
województwo: mazowieckie
00-157, Warszawa, Anielewicza 6
info@jewishmuseum.org.pl, 22 47 10 301
www.jewishmuseum.org.pl

Miejsce wydarzenia
Muzeum Historii Żydów Polskich
województwo: mazowieckie
00-157 Warszawa, Anielewicza 6

Liczba odsłon: 604
05.12.2013