Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Tutaj

Projekt „Tutaj” został zrealizowany przez Stowarzyszenie Praktyków Kultury. W 2011 roku zostaliśmy zaproszeni przez Narodowe Centrum Kultury do udziału w programie Dom Kultury+. W ramach programu poprowadziliśmy serię warsztatów twórczych w ośrodkach kultury w małych miejscowościach. Po tym bardzo udanym, lecz krótkim doświadczeniu, w kolejnym roku postanowiliśmy powrócić do tych miejscowości na dłużej, zakosztować lokalnej kultury i na jej bazie poprowadzić warsztaty.

Motywacją do działania było doświadczenie pracy w ośrodkach kultury w małych miejscowościach, gdzie pozytywnie zaskoczył nas „głód kultury”. Jednocześnie często spotykaliśmy się z deprecjonowaniem lokalnej kultury. Stąd nasz pomysł na projekt dowartościowujący ten obszar.

Animacja i sztuka
Staramy się utrzymać równowagę pomiędzy produktem a procesem. W trakcie projektu staramy się maksymalnie włączać osoby, z którymi pracujemy, w proces twórczy. Jednocześnie korzystamy z umiejętności ekspertów w swoich dziedzinach, aby ostateczny produkt miał najwyższą jakość. Wychodzimy z założenia, że tożsamość ludzi, z którymi pracujemy (uchodźcy, wychowankowie zakładu poprawczego itd.), nie może być jedynym magnesem przyciągającym ludzi na nasze wydarzenia.

Projekt
W pięciu niewielkich miejscowościach – Michałowie, Wleniu, Chocianowie, Krasnymstawie i Pełczycach – przeprowadziliśmy dwutygodniowy cykl warsztatów wokół historii lokalnych. Warunkiem powodzenia pracy z młodzieżą w tak delikatnej materii jest zbudowanie zaufania pomiędzy wszystkimi uczestnikami procesu – młodzieżą, animatorami „z zewnątrz” oraz tymi znanymi – z domu kultury. Stąd pomysł warsztatów wstępnych, o „luźniejszej” tematyce, wykorzystujących naukę chodzenia na szczudłach i hip hop. Najistotniejszą częścią warsztatów było zbieranie wywiadów ze starszymi mieszkańcami przez młodzież przy wsparciu animatorów. Zbieranie opowieści, zdjęć, dokumentów – zarówno osobistych życiorysów, jak i historii miejsc (np. budynków, cmentarzy, miejsc symbolicznych) – jest pretekstem do spotkania się konkretnych osób. Forma użycia zebranych materiałów zależała od umiejętności ekipy prowadzącej zajęcia.
W Michałowie powstała interaktywna mapa z dźwiękami miasteczka i wywiadami. We Wleniu został wystawiony spektakl oraz nakręcony reportaż o Gołębiarce z lokalnej legendy. W Chocianowie nakręciliśmy dwa filmy fabularne. W Krasnymstawie powstała video-pocztówka. W Pełczycach zostały nagrane słuchowiska i piosenki. Na zakończenie zorganizowaliśmy „Grę NieMiejską” w Trawnikach, dzięki której mieszkańcy oraz goście mogli odkryć lokalne, niezwykłe miejsca oraz zobaczyć, usłyszeć i doświadczyć wyników warsztatów z innych miejscowości. W Trawnikach odbyło się również pięciodniowe
szkolenie z animacji kultury i antydyskryminacji, w którym wzięły udział osoby pracujące w ośrodkach kultury oraz lokalni aktywiści. Wydaliśmy publikację powarsztatową wraz z płytą prezentującą efekty wizualne projektu.

Grupy docelowe
W naszej definicji animacja kultury jest spotkaniem między światem osób, z którymi pracujemy, a naszym własnym.

Efekty
Materialnymi efektami były produkty warsztatów. Jednak najważniejszym efektem działań jest zmiana nastawienia do lokalnej kultury i emocji związanych z nią. Pokazaliśmy mieszkańcom nasze zewnętrzne spojrzenie, zainteresowanie i zachwyt. To sprawiło, że spojrzeli inaczej na swoją miejscowość. Wspólnie przerabialiśmy znalezione skarby, śledząc powiązane z nimi historie i przetwarzając je w nową
formę, czym chwaliliśmy się w czasie finału oraz w Internecie. Wyposażyliśmy też siedmiu lokalnych
działaczy w wiedzę z dziedziny animacji kultury i edukacji antydyskryminacyjnej.

Wyzwania
Główną trudnością było wycofanie się Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie z obietnic współfinansowania. Dziurę w budżecie prowizorycznie załataliśmy pożyczkami od członków stowarzyszenia. Poza tym jeden z ośrodków kultury nie miał dobrego kontaktu z mieszkańcami,
nie udało mu się zebrać grupy warsztatowej przed naszym przyjazdem.
 

Daty wydarzeń:

5.12.2013 godz. 13:40 - 13:40

Stowarzyszenie Praktyków Kultury
województwo: mazowieckie, powiat: m. st. Warszawa
01-184 Warszawa, Działdowska 12/24
kontakt@praktycy.org
www.praktycy.org/tutaj/mapa.swf
Liczba odsłon: 1509
05.12.2013