Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Future Artist – twórcza kontynuacja 3

Projekt „Future Artist – twórcza kontynuacja 3” jest kolejnym etapem projektu rozpoczętego w 2008 roku, realizowanego przez Centrum Kultury Katowice. Jego pomysłodawczynią jest Ewa Kokot. Główny aspekt to systematyczny i różnorodny kontakt dzieci ze sztuką wizualną, wzmacnianie postawy kreatywnej i doświadczanie wartości. Edukatorzy i artyści wykorzystują przestrzenie galeryjne i miejskie, współpracując z animatorami, co pozwala na wypracowanie wspólnej koncepcji pracy z dzieckiem. Poprzez projekt tworzy się lokalna „rzeźba społeczna”, funkcjonująca w ramach szerszej sieci w Polsce i Europie.

Inspiracją do stworzenia projektu była luka w systemie edukacji dzieci, dotycząca sztuk wizualnych. Animację kulturalną i sztukę wizualną w naturalny sposób połączyło długofalowe i systematyczne działanie z dzieckiem, nauczycielem i rodzicem.

Animacja i sztuka
Sztuka wizualna jest świetnym komentarzem do rzeczywistości, a dla małego odbiorcy kultury może być ciekawym etapem w budowaniu jego wrażliwości oraz pojmowania wartości.


Projekt
Projekt od samego początku polegał na organizowaniu sytuacji twórczych i kształtowaniu kreatywności, jednak w każdym roku przybiera inną formę. W 2013 roku jego realizację rozpoczęto od konsultacji merytorycznych ze specjalistami. Dla uczestników projektu, oprócz wycieczek miejskich i warsztatów w instytucjach kultury, w których stawia się na aktywny udział dzieci, zrealizowano także pięć wystaw sztuki dziecięcej. ŚCIEŻKA ZMYSŁOWA to pięć projektów dla mieszkańców Śląska. Na ich kształt składały się: rzeźba przestrzenna KAPSUŁA CZASU, nagrania MIEJSKIEJ ŚCIEŻKI DŹWIĘKÓW, pokaz GALERII MALARSTWA, fotografie TEATR I MASZYNY oraz film animowany NIE MA ZAGROŻENIA.
Formuła spotkań opierała się na zapoznaniu dziecka z wybitnymi postaciami sztuki polskiej, w tym roku z Tadeuszem Kantorem i Krzysztofem Wodiczko – ich dorobkiem artystycznym i warsztatem. Osobami odpowiedzialnymi za warsztaty, powstawanie obiektów i realizację akcji artystycznych były: E. Kokot, P. Lutyński, G.P. Kowalski, A. Dudzińska, P. Kula, Z. Oslislo.

Grupy docelowe
Najważniejszą grupą uczestników i odbiorców działań są dzieci ze Śląska – ze szkół i świetlic socjoterapeutycznych oraz biorące udział w zajęciach familijnych. Ważnym elementem projektu było przygotowanie wychowawców oraz opiekunów grup do kreatywnej pracy własnej, a także wykłady dla rodziców.

Efekty
W listopadzie 2013 roku odbyła się debata „FUTURE ARTIST – edukacja kulturalna dla przyszłości”, podsumowująca pięć lat działania projektu w CKK. W projekcie prezentujemy szeroki zakres sztuk wizualnych, by dać szansę poznania najważniejszych, współczesnych zjawisk artystycznych. Efektem jest kontakt dzieci ze sztuką, bezpośredni udział w warsztatach i działaniach w przestrzeni miejskiej, ich praca nad wydawnictwem i filmem. Projekt przygotowuje do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym na Śląsku. Propagujemy tym samym idee wolnego dostępu do wartości kultury i kreatywnego rozwoju w środowisku lokalnym. Wydanie książki dla dzieci umożliwi pierwszy kontakt ze sztuką współczesną, a promocja całego działania ma dać możliwość dzielenia się jego ideą w Polsce i Europie.

Wyzwania
W trakcie realizacji pojawił się problem z dojazdem dzieci z mniejszych miejscowości (dojazd płatny). W przyszłości myślimy o animacji w terenie oraz współpracy z małymi pracowniami plastycznymi z rejonu Śląska. Pracowaliśmy też nad wzrostem świadomości rodziców dzieci, pokazując, że nie chodzi tylko o umiejętności, ale również o pracę twórczą dziecka, gdzie wytwór jest wtórny wobec przeżycia (wykłady dla rodziców). Trudna okazała się organizacja przestrzeni w parku miejskim w celu usadowienia rzeźby.
 

Źródło: Future Artist- twórcza kontynuacja 3
Daty wydarzeń:

25.5.2013

Autor wpisu: Ewa Kokot

Centrum Kultury Katowice im. K. Bochenek
województwo: śląskie
40-032 Katowice, pl. Sejmu Śląskiego 2
info@ck.art.pl, 32/ 609 03 00
www.ck.art.pl
Liczba odsłon: 1484
25.11.2013