Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Art-Generacje

Projekt jest realizowany od marca 2013 r. przez Fundację Drama Way we współpracy z brytyjską organizacją Tale Valley Community Theatre. Ma na celu wzmocnienie więzi między pokoleniami, rozwinięcie aktywności twórczej oraz integrację grup wiekowych i społecznych poprzez zaangażowanie w warsztaty dramowo - teatralne. Rezultatem projektu jest wspólne przygotowanie oraz wystawienie spektaklu „Generation Express 1960–2060” powstałego na bazie osobistych historiistarszych uczestników.

Z każdym dniem przybywa osób starszych, nierzadko wykluczonych z życia społecznego. Dostrzegamy potrzebę wzmocnienia ich aktywności w środowisku lokalnym, równego dostępu do kultury i kontaktu z osobami w różnym wieku. Aby zaktywizować osoby starsze, wzmocnić i docenić wartość historii
ich życia w oczach młodego pokolenia, korzystamy z inspiracji brytyjskich – metody teatru ze społecznością (Community Theatre).
 
ANIMACJA I SZTUKA
Drama jest metodą, u której podstaw leży łączenie animacji i sztuki. Praca w grupie metodą teatru ze społecznością aktywizuje grupę do wspólnego działania i tworzenia, a efektem jest spektakl jako produkt artystyczny.
 
PROJEKT
Głównym założeniem projektu było stworzenie spektaklu opartego na historii uczestników.
Na początku obie grupy (seniorzy i młodzi) uczestniczyli w warsztatach twórczych (dramowych, ruchowych, teatralnych), podczas których zbierano materiał dotyczący przeszłości i przyszłości uczestników oraz przemian międzypokoleniowych. Następnie rozpoczęto prace nad spektaklem teatralnym pokazującym młodość seniorów oraz starość młodych. Pierwsze efekty projektu zaprezentowano w Łazienkach Królewskich podczas „Wieczoru Opowieści – performensu międzygeneracyjnego”, zaś zwieńczeniem projektu był spektakl „Generation Express 1960–2060” opracowany podczas tygodniowych warsztatów z Johnem Somersem. Zainteresowanie spektaklem przeszło nasze najśmielsze oczekiwania – na widowni zasiadło ponad 250 osób. Główne metody wykorzystane w procesie pracy z grupą to drama i teatr ze społecznością. Teatr ze społecznością to metoda integracji społeczności poprzez uczestnictwo w wydarzeniach o charakterze artystycznym. Ideą tego typu projektów jest włączenie społeczności do prac nad spektaklem. Uczestnicy, w tym przypadku młodzi i seniorzy, wspólnie z osobą prowadzącą warsztaty piszą scenariusz, muzykę, tworzą kostiumy, scenografię oraz grają w spektaklu. Rezultatem jest zwykle przygotowanie i wystawienie spektaklu teatralnego opartego na historii ludzi, wydarzeniach czy legendzie – ważnych dla tej społeczności. Podsumowaniem metody pracy niech będzie cytat jednego z uczestników: „Najciekawsze było to, że scenariusz był napisany przez nas – zwykłych ludzi, a efekt był ponad moje oczekiwania”.
 
GRUPY DOCELOWE
Projekt realizowano metodami aktywnymi w formie warsztatów prowadzonych przez trenerki Drama Way z grupą młodzieży i osób starszych.
 
EFEKTY
Bezpośrednim rezultatem projektu była prezentacja dwóch wydarzeń teatralnych w Łazienkach Królewskich w Warszawie: „Wieczoru Opowieści – performensu międzygeneracyjnego” oraz spektaklu „Generation
Express 1960–2060”. Długofalowy efekt projektu to przełamanie stereotypu osoby starszej jako nieaktywnej i integracja ze środowiskiem osób młodych. Uczestnicy tak piszą o swoich doświadczeniach: „Spotkania
wzbogaciły mnie o wiedzę o przeszłości – wymiana między generacjami wzbudziła we mnie pewnego rodzaju szacunek i miłość do osób starszych”, „Praca wspólna z osobami w podeszłym wieku sprawiła, że mam dużo refleksji nt. swojej własnej starości. Będę dbała o to, by przede wszystkim moi najbliżsi, starsi, czuli się na co dzień docenieni przeze mnie”.
 
WYZWANIA
Dużym wyzwaniem była rekrutacja uczestników pochodzących z tak różnych grup wiekowych. Poradziliśmy sobie z tym problemem, nawiązując współpracę z organizacjami takimi jak uniwersytety trzeciego wieku oraz warszawskie szkoły. Drugą trudność stanowiły integracja uczestników oraz zachęcenie ich do dzielenia się swoimi osobistymi historiami. Doskonałą metodą pozwalającą sprostać temu zadaniu była drama, dająca przestrzeń do dialogu i budująca atmosferę otwartości i bezpieczeństwa.
 
Źródło: Art-Generacje
Daty wydarzeń:

28.4.2013 - 30.6.2013

Fundacja Drama Way
województwo: mazowieckie
Warszawa, ul. Chocimska 12 m. 4
biuro@dramaway.pl, Maria Kwiatek 503-803-181, Aldona Żejmo-Kudelska 607-937-719
www.dramaway.pl
Liczba odsłon: 1133
25.11.2013