Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Ogródek dźwiękowy w Parku Staromiejskim w Łodzi

Muzeum Miasta Łodzi to instytucja kultury, której misją jest dokumentowanie i upowszechnianie wiedzy o historii i kulturze Łodzi oraz budowanie tożsamości miasta i jego społeczeństwa. Prowadzi działania wystawiennicze, naukowo-badawcze i kulturalno-edukacyjne. „Ogródek dźwiękowy” to część większego przedsięwzięcia nazwanego „Tkalnią dźwięków”. Był to szereg działań, które w efekcie zbudowały zawartość multimedialnego portalu służącego edukacji kulturalnej.

Zainspirowani przez Suavasa Lewego, łódzkiego artystę dźwiękowego, gitarzystę, performera, kompozytora, wokalistę i multiinstrumentalistę, przeprowadziliśmy kilkanaście warsztatów, koncertów, wydarzeń w przestrzeni miejskiej, a co najważniejsze zbudowaliśmy Ogródek Dźwiękowy, który metalicznymi brzmieniami oznajmia swoją obecność w Parku Staromiejskim w Łodzi.

Animacja i sztuka
Łączenie różnych środowisk i dziedzin sztuki, czasami z pozoru zupełnie odmiennych od siebie, przynosi wspaniałe rezultaty, a wykorzystanie takich mediów jak internet, film czy nagrania dźwiękowe otwiera projekt na tysiące ludzi, którzy mają szansę dowiedzieć się o inspirujących inicjatywach w różnych zakątkach Polski lub świata.

Projekt
Pierwsza część zadania, finansowana przez Fundację Orange, polegała na przeprowadzeniu serii warsztatów muzyczno-plastycznych, które miały za zadanie umuzykalnić dzieci i pokazać im, że „muzyka jest wszędzie” a wszystko może służyć za instrument, nawet z pozoru bezużyteczne przedmioty. Używając plastikowych butelek, gumek recepturek, tektur, puszek, plastikowych kubków i innych rzeczy, dzieci budowały instrumenty, tworzyły też rysunki maszyn dźwiękowych, które później posłużyły jako inspiracja do budowy instalacji. Ważną rolę odegrali studenci Akademii Muzycznej z Łodzi, którzy po wcześniejszym przeszkoleniu, w ramach swoich zajęć z metodyki nauczania przedmiotu „muzyka”, poprowadzili warsztaty oraz stworzyli scenariusze lekcji dla nauczycieli wykorzystujące schematy pracy z młodymi ludźmi, wypracowane w trakcie realizacji projektu. Następnie dzieci, których rysunki zostały wybrane do stworzenia maszyn dźwiękowych, otrzymały możliwość uczestniczenia w specjalnych warsztatach w siedzibie Radia Łódź, gdzie zapoznawały się z pracą w rozgłośni i sposobami montażu dźwiękowego. Odsłonięcie gotowego Ogródka Dźwiękowego nastąpiło podczas pikniku w Dniu Dziecka – 1 czerwca 2013 roku. Wydarzeniu towarzyszyła gra miejska i działania animacyjne. Dźwięki wydawane przez poszczególne instrumenty zostały zarejestrowane i stworzono z nich dzwonki do telefonów, możliwe do ściągnięcia – wraz ze scenariuszami lekcji – ze strony: www.tkalniadzwiekow. muzeum-lodz.pl.
Drugą częścią przedsięwzięcia było stworzenie portalu internetowego, gromadzącego wypracowane w toku całorocznych działań efekty w jednym miejscu. Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się zrealizować spacery i warsztaty wakacyjne oraz film edukacyjny i kolejną, wyjątkową, grę miejską. Tym razem, kontynuując tematykę dźwiękową, skupiliśmy się na łódzkich rzekach, które choć niewidoczne w przestrzeni miasta, są możliwe do usłyszenia – gdy wie się, gdzie należy
słuchać. Zadanie uczestnikom gry ułatwił Suavas Lewy, nagrywając pluski i szmery Łódki, Sokołówki, Jasienia i umieszczając gotowe odgłosy na interaktywnej mapie Łodzi wraz z innymi dźwiękami miasta, nagranymi przez siebie i pozyskanymi z archiwum Radia Łódź. Został w ten sposób stworzony unikatowy portret miasta, który możemy poznawać nie, jak to zwykle bywa, wzrokiem, ale przede wszystkim słuchem.

Efekty

W czasie projektu powstał Ogródek Dźwiękowy z maszynami dźwiękowymi oraz materiały budujące stronę www.tkalniadzwiekow. muzeum-lodz.pl. Portal zapewnia możliwość własnych eksperymentów z dźwiękami za pomocą „Krosnofonu” – urządzenia do tworzenia melodii z przygotowanych odgłosów. Powstała również interaktywna mapa z dźwiękami miasta, materiałami archiwalnymi i dźwiękami rzek. Ważnym efektem projektu był 15-minutowy film o łódzkich rzekach „Niezliczone Trzyszczą Źródła”, umieszczony w serwisie YouTube.

Grupy docelowe
Projekt był skierowany do szerokiego grona mieszkańców miasta. Dużo uwagi i działań skierowaliśmy do najmłodszych.
 

Źródło: Platforma Kultury
Daty wydarzeń:

1.6.2013

Liczba odsłon: 998
25.11.2013