Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Cud nad martwą Wisłą

„Cud nad Martwą Wisłą” organizowany przez CSW Łaźnia to festiwal artystyczny „włóczęgostwa miejskiego” odbywający się w przestrzeni dzielnicy Nowy Port w Gdańsku. Jego celem była rewitalizacja obszaru pełnego niepowtarzalnych zabytków, choć odizolowanego od centrum i zdegradowanego. Działania przyczyniły się do zmiany charakteru dzielnicy, stworzyły „przyjazną przestrzeń publiczną” dzięki przeniesieniu sztuki i działań artystycznych z galerii na zewnątrz oraz zachęciły mieszkańców do aktywnego i kreatywnego spędzania czasu.

Nowy Port, gdzie znajduje się oddział CSW Łaźnia, to niesamowity fragment miasta, o pięknej zabudowie, który częściowo stracił swój portowy charakter. Odnosząc się do położenia dzielnicy nad kanałem Martwej Wisły, postanowiliśmy zrealizować artystyczne obchody „Cudu nad Wisłą”. Zainspirowani charakterem dzielnicy oraz „psychogeografią”, ideą poznawania miejsc z perspektywy swobodnych włóczęg, wcielenia się w postać fleneur’a, postanowiliśmy użyć sztuki jako „wehikułu przemian” i dokonać „cudów” w przestrzeni publicznej.
 
ANIMACJA I SZTUKA
Poprzez działania w przestrzeni zaanimowaliśmy całą dzielnicę, od placu nad kanałem rzecznym (m.in. Targ Żywności, plener kinowy, miejsce koncertowe oraz namiot warsztatowy), po park jordanowski (ćwiczenie jogi, granie w siatkówkę oraz jedzenie wspólnie przygotowanych posiłków). Dzielnica była poznawana podczas włóczęg, we współpracy z mieszkańcami sadziliśmy miejskie ogrody na nieużytkach, szukaliśmy dzikiej jadalnej roślinności, oglądaliśmy architekturę z perspektywy pamięci o miejscach. Animowaliśmy przestrzeń publiczną przez alternatywne, zdrowe i kreatywne formy spędzania czasu.
 
PROJEKT
Projekt został zaplanowany jako dwudniowy festiwal w przestrzeni publicznej dzielnicy. Zaaranżowaliśmy plac nad kanałem Martwej Wisły na miejsce spotkań, warsztatów, pokazów, zorganizowaliśmy szereg włóczęg-spacerów. Do współpracy zaprosiliśmy polskich i zagranicznych artystów oraz lokalnych animatorów z Nowego Portu. Zorganizowaliśmy „Targ Żywności”, gdzie wystawiali się lokalni ekologiczni restauratorzy, producenci żywności, cukiernicy i piwowarzy. Zapraszaliśmy do wspólnej nauki budowania latawców, kompozycji kwiatowych, lampionów. We współpracy z mieszkańcami i kolektywem Kwiatkibratki sadziliśmy miejskie ogrody. W plenerowej kuchni gotowaliśmy „dzikie uczty” z Pixxe i Miejską Kuchnią Roślinną. Aktywne osoby ćwiczyły jogę i grały w siatkówkę w parku, z instruktorem. Wieczory to czas koncertów gdańskich muzyków – Natalii Grzymały i Jacka Kuleszy oraz pokazy filmów w kinie plenerowym. Festiwal był okazją do dokonania małych „cudów”, które udowodniły, że w Nowym Porcie są „dobre przestrzenie publiczne”, które odpowiednio animowane zaludniają się mieszkańcami i przybyszami z innych dzielnic.
 
GRUPY DOCELOWE
Projekt skierowany był do mieszkańców Nowego Portu i całego Gdańska. Różnorodne formy pozwalały na dotarcie do różnych grup wiekowych. Podjęliśmy również współpracę z konkretnymi grupami: pracownikami i odbiorcami Centrum Treningu Umiejętności Społecznych i Galerii Nowy Port, Klubem Aktywnego Mieszkańca, Restauracją „Perła Bałtyku”.
 
EFEKTY
Dzielnica Nowy Port zaistniała w świadomości gdańszczan jako atrakcyjne miejsce do spędzania czasu. Wielu z nich odwiedziło tę przestrzeń po raz pierwszy lub po wieloletniej przerwie. Mieszkańcy mieli okazję zobaczyć miejsce w innej perspektywie: nie jako opustoszałe obszary, ale tętniące życiem przestrzenie rekreacji i odpoczynku. Nastąpiła zmiana wizerunkowa dzielnicy, co zwiększyło poczucie sprawczości mieszkańców, odpowiedzialności za „przestrzeń wspólną” i ład estetyczny. Uczestnicy warsztatów i projektów zdobyli wiedzę i umiejętności z zakresu zdrowego żywienia, ogrodnictwa i warsztatu artystycznego.
 
WYZWANIA
Trudnością było zachęcenie ludzi spoza Nowego Portu do odwiedzenia dzielnicy. Mieszkańcy mają wrażenie peryferyczności i słabego zainteresowania ich problemami. W Nowym Porcie działa kilka społecznych i miejskich inicjatyw. Często realizowany przez nie program jest postrzegany jako konkurencyjny, stąd próby zawiązania szerokiej współpracy z lokalnymi organizacjami. Trudne jest połączenie oczekiwań mieszkańców Nowego Portu wobec programu kulturalnego z misją CSW Łaźnia. Zaproponowane działania musiały być kompromisem pomiędzy naszymi ambicjami a potrzebami dzielnicy.
 
 
Źródło: Platforma Kultury
Daty wydarzeń:

15.8.2013 - 16.8.2013

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia
województwo: pomorskie
Gdańsk, Jaskółcza 1
office@laznia.pl, 58 305 40 50
www.laznia.pl
Liczba odsłon: 1012
18.11.2013