Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

W dniach 9-24 listopada zapraszamy na "Dział ze sztuką", Otwock

To nowy cykl spotkań poświęconych sztuce współczesnej, który odbędzie się w Otwocku-Świdrze w pawilonie obok sklepu Biedronka przy ul. Kołłątaja 61A.

W trzy kolejne weekendy zapraszamy na cykl wykładów o sztuce współczesnej. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi zastanawiać będziemy się, czy i w jaki sposób sztuka współczesna wiąże się z życiem codziennym mieszkańców polskiego miasta. Przybliżymy zagadnienia związane ze sztuką współczesną, ale z perspektywy problemów i wyzwań stojących przed klientem sklepu Biedronka, czyli – mówiąc najogólniej – przed każdym z nas. Czy dzieła sztuki mają datę ważności? Jeśli czasami wydaje mi się, że „też tak potrafię”, to czy na pewno mam rację? Skoro przestrzeń publiczna nie należy do nikogo, to do kogo właściwie należy i co można z nią zrobić? Czy produkty w Biedronce to też design? Z czego żyją artyści? I dlaczego właściwie nie wolno dotykać eksponatów? Sztuki poszukamy w naszym najbliższym otoczeniu. Potraktujemy ją instrumentalnie, sprawdzając, czy jest nam potrzebna. Będziemy ją oceniać bez taryfy ulgowej, z perspektywy sklepu, a nie galerii.

O sztuce współczesnej opowiadać będą m.in. prof. Maria Poprzęcka, historyczka sztuki, Sebastian Cichocki, kurator i wicedyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Łukasz Gorczyca, współzałożyciel galerii Raster, Daniel Muzyczuk, kurator wystawy w Pawilonie Polski na tegorocznym Biennale w Wenecji, Joanna Warsza, kuratorka pawilonu Gruzji na tym samym Biennale, Joanna Erbel, aktywistka miejska, Mikołaj Iwański, doktor ekonomii, Krystyna Łuczak Surówka, znawczyni dizajnu, oraz Jacek Czarnowski, dyrektor Otwockiego Centrum Kultury.

Przez całe dwa tygodnie w pawilonie odbywać się będą warsztaty adresowane do różnych grup wiekowych. Warsztaty plastyczne dla najmłodszych poprowadzą edukatorzy z Działu Edukacji Zachęty Narodowej Galerii Sztuki. Warsztaty etnograficzne przygotowało Muzeum Ziemi Otwockiej. O różnych aspektach literatury dziecięcej (nie tylko dla dzieci) opowie Joanna Piekarska z Biblioteki Narodowej. Odbędą się warsztaty taneczne, fotograficzne i wikliniarskie. Sebastian Rakowski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Otwocka pokaże Otwock na starych fotografiach, co stanie się pretekstem do dyskusji nad tym, jak miasto wygląda dzisiaj. W Dział ze sztuką zaangażował się też otwocki Uniwersytet Trzeciego Wieku. Wydarzenia adresowane są do wszystkich grup wiekowych, a wstęp na nie jest bezpłatny. Zapraszamy!

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy.

Program na najbliższy tydzień:

1 9 l i s t o p a d a ( w t o r e k )
10.30 - 12.30 / Tomek Kaczor „Seniorzy fotografują” / warsztaty fotograficzne
18.00 – 19.30 / Agnieszka Szostakiewicz, Kamil Niedziałek „Tymczasowa Otwocka Galeria Sztuki Współczesnej” / warsztaty artystyczne

2 0 l i s t o p a d a ( ś r o d a )
10.30 - 12.30 / Joanna Piekarska „Baśnie na receptę. Jak pomóc w rozwiązywaniu problemów czytając dziecku” / spotkanie
18.00 – 19.30 / Krzysztof Materna „Czas nas uczy pogody” / spotkanie

2 1 l i s t o p a d a ( c z w a r t e k )
12.00 – 14.00 / Joanna Piekarska „Opowiadaj bajki na maturze” / spotkanie dla maturzystów
17.00 – 20.00 / Tadeusz Sokolik „Warsztaty wikliniarskie”

2 2 l i s t o p a d a ( p i ą t e k )
18.30 – 20.30 / Sebastian Rakowski „Slajdowisko II. Otwock na dawnych fotografiach” / spotkanie

2 3 l i s t o p a d a ( s o b o t a )
12.00 – 12.45 / Łukasz Gorczyca „Czy sztuka współczesna się psuje?” / wykład
18.00 – 18.45 / Joanna Warsza „Artystka w Zakładzie Oczyszczania Miasta” / wykład

2 4 l i s t o p a d a ( n i e d z i e l a )
10.30 – 12.30 / Joanna Piekarska „Czerwony kapturek” / warsztaty literacko-plastyczne dla najmłodszych

13.00 – 13.45 / dr Mikołaj Iwański „Dlaczego jedni (artyści) zarabiają dużo, inni tak sobie, a reszta wcale ?” / wykład 

 

Poniżej do pobrania:

Program warsztatów 

Program wykładów

***
„Dział ze sztuką” powstał we współpracy sieci Biedronka z fundacją Open Art Projects, która od 2010 roku wspólnie z rzeźbiarzem Mirosławem Bałką organizuje projekt „Otwock”, cykl artystycznych interwencji w rzeczywistą i wyobrażoną tkankę miasta.
 
„Dział ze sztuką” jest realizowany przez Open Art Projects oraz Jeronimo Martins Polska.
 
Autorką pomysły i programu jest Magda Materna, autorem koncepcji Karol Sienkiewicz.
 
Współorganizatorami programu są Narodowe Centrum Kultury oraz Otwockie Centrum Kultury.
 
Honorowy Patronat nad programem objął profesor Jerzy Hausner. Realizacji działań w Otwocku patronują także Marszałek Województwa Mazowieckiego, Starosta Powiatu Otwockiego oraz Prezydent Otwocka oraz Raportcsr.pl
 
Partnerzy: Biblioteka Narodowa, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Muzeum Ziemi Otwockiej, Otwocki Uniwersytet III Wieku „Otwarte Drzwi”, Fundacja Konstruktywnego Rozwoju.
 
Patron medialny: Linia Otwocka
 
Więcej informacji: www.otwockstudio.pl
 
Źródło: Otwock Studio
Daty wydarzeń:

9.11.2013 - 24.11.2013

Open Art Projects oraz Jeronimo Martins Polska
województwo: mazowieckie, powiat: otwocki
Otwock - Świder, ul. Kołłątaja 61A

Miejsce wydarzenia
Otwock- Świder
województwo: mazowieckie
05-402 Otwock-Świder , ul. Kołłątaja 61A

Liczba odsłon: 1077
18.11.2013