Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kids About Space – spotkania warsztatowe, Wrocław

Celem projektu jest dostarczenie najmłodszym narzędzi pozwalających na refleksję nad własnym otoczeniem oraz na aktywne jego modyfikowanie. Ma on także pomóc kształtować młodych otwartych i kreatywnych ludzi, którzy poszerzają swoją kulturową świadomość już od najmłodszych lat oraz zwracają uwagę na estetykę swojego środowiska, dzięki czemu w przyszłości będą mogli stać się krytycznymi autorami oraz odbiorcami otaczającej ich kultury. 23 listopada będzie dniem otwartym dziecięcych pracowni warsztatowych, podczas którego najmłodsi członkowie projektu wraz z prowadzącymi zaprezentują swoje dokonania.

W czasie dwudniowych spotkań kreatywnych przygotowaliśmy także atrakcję dla młodych projektantów. Na wykładzie projektantki Pauliny Matusiak, będą mogli oni posłuchać o budowaniu dorobku artystycznego oraz nawiązywaniu kontaktów z klientami. Artystka, która po ukończeniu liceum plastycznego w Łodzi przeprowadziła się do Holandii, gdzie ukończyła Królewską Akademię Sztuk Pięknych w Hadze na kierunku typografia i projekty graficzne, po studiach pracowała dla różnych firm graficznych. Zdobyte doświadczenie zaowocowało założeniem w 2002 roku własnej firmy, Studio Matusiak. Firma działa na polu dyrekcji artystycznej, tworzenia graficznych i interaktywnych projektów i grafik oraz fotografii, realizuje zlecenia związane z sektorem kulturalnym, projekty identyfikacji klientów oraz publikacji, projektując plakaty teatralne, kalendaria imprez kulturalnych i komercyjnych, broszury oraz okładki książek i płyt CD, jak również strony internetowe.

Prowadząca: Paulina Matusiak


W tym dniu zapraszamy także na otwarte warsztaty dla dzieci, które nie miały okazji wziąć udziału w projekcie. Będą to zajęcia:

Warsztaty Kreatywne Małego Naukowca

godz. 12.00–13.30

Spotkanie z najmłodszym polskim wynalazcą – Jacobusem Willemem Benningiem – będzie inspiracją dla dzieci oraz ich rodziców, jak kreatywnie i owocnie spędzać wolny czas. Jacobus opowie o wykonanych przez siebie projektach.

Mamą Kuby jest designerka Paulina Matusiak, a tatą holenderski fotograf Arjan Benning. Kuba jest doskonałym obserwatorem i krytykiem prac rodziców. Interesują go wynalazki związane z ekologią, odpowiedzialnym podejściem do otoczenia i zrównoważonym rozwojem.

Wiek dzieci: bez ograniczeń

Prowadzący: Jacobus Willem Benning

 

Papierowy Wrocław

godz. 12.00–15.00

W trakcie zajęć dzieci z prostych szablonów przygotują tekturowe kamienice czynszowe oraz poznają charakterystyczne dla nich detale architektoniczne, elementy kompozycyjne, a także podstawowe zasady urbanistyczne panujące w mieście. Dzięki wykorzystaniu papieru, materiałów recyklingowych oraz grafik faktycznie istniejących kamienic, powstanie kolorowa ulica z tradycyjną zabudową miejską.

Wiek dzieci: 7-12 lat

Prowadząca: Aleksandra Błędowska

 

Być jak Andy Warhol

godz. 13.00–16.00

Warsztat wprowadzający w świat sitodruku. Podczas trzygodzinnego spotkania uczestnicy zdobędą podstawowe informacje o tworzeniu grafik, przygotowaniu matryc i procesie naświetlania, ujarzmią rakle i nabędą wprawy w wykonywaniu wydruków na tekstyliach przygotowanych przez organizatora.

Wiek dzieci: 10-16 lat

Prowadząca: Justyna Burzyńska PANATO

 

Na sobotę zaplanowaliśmy także dwa panele:

Przestrzeń Publiczna jako Platforma Edukacji

23 listopada

godz. 11:30-13:30

Pomysł wprowadzenia do gimnazjów i liceów zajęć architektoniczno-urbanistycznych pobudził dyskusję o roli edukacji w odbiorze przestrzeni publicznej. Problem jest jednak wielowymiarowy – pytać należy nie tylko o miejsce teorii architektury w programie oświatowym, ale też o to, czego uczy najmłodszych sama przestrzeń publiczna. Podczas debaty zaproszeni goście – architekci, urbaniści, socjologowie, pedagodzy, a przede wszystkim dzieci biorące udział w projekcie – zastanowią się też, jaką formę powinna mieć polska edukacja architektoniczna, by kształtowała świadomych uczestników przestrzeni publicznej.

Goście specjalni:

Beata Urbanowicz /Koordynator Projektu Plastycznego Wystroju Miasta/

Maja Brozowska-Brywczyńska /socjolożka, Instytut Socjologii UAM Poznań/

Patrycja Mastej /Muzeum Współczesne Wrocław/

Nauczyciele z Wrocławskich szkół

 

Place zabaw i podwórka– Dziecięcy Mikroświat

23 listopada

godz. 14:30-16:30

Podwórka i place zabaw to dla dziecka pierwsza – poza domową – przestrzeń, która je kształtuje i na którą ono samo ma moc wpływania. To obszar, który zaprasza do interakcji, inspiruje rozwój, ale i zmusza do pierwszych konfrontacji. Na placu zabaw dziecko uczy się funkcjonowania w społeczeństwie i poznaje granicę między tym, co prywatne a tym, co publiczne. Podwórko pomaga kształtować odpowiedzialność za wspólne dobro. Ta niezwykle ważna w życiu młodego człowieka przestrzeń stanie się punktem wyjścia do debaty, podczas której paneliści zastanowią się, jak wypracowany w dzieciństwie stosunek do najbliższego otoczenia i przestrzeni publicznej przenoszony jest przez jej użytkowników w dorosłość.

Goście specjalni:

Paulina Matusiak /projektantka/

Jacobus Willem Benning /10-letni wynalazca/

Urszula Hamkało /Zarząd Zasobu Komunalnego/

Przemysław Filar /Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia/

 

24 listopada nastąpi podsumowanie wszystkich działań. W zaplanowanej na ten dzień konferencji, poświęconej projektom dzieci, ich przemyśleniom, a także koncepcji miasta na rewitalizację Nadodrza, udział wezmą m.in.: Zbigniew Maćków, Karolina Mróz, Maja Brzozowska-Brywczyńska i Przemysław Filar.

Konferencji towarzyszyć będą także kolejne warsztaty dla dzieci i młodzieży:

Mój Pokój

godz. 11:00-14:00

Podczas warsztatów plastyczno-projektowych uczestnicy uruchomią swoją wyobraźnię i z kartonu, tektury, papieru i innych materiałów recyklingowych stworzą makietę swojego wymarzonego pokoju. Celem spotkania jest uwrażliwienie dzieci na otaczającą ich przestrzeń oraz uświadomienie im, że mają wpływ na jej kształtowanie i adaptowanie jej do własnych potrzeb.

Wiek dzieci: 8-12 lat

Prowadząca: Aleksandra Solińska

 

Stwórz Swojego Stwora

godz. 11.00–14.00

Na warsztatach dzieci nauczą się, jak z dostępnych pozostałości materiałów stworzyć własnego Stwora w postaci pluszaka, zawieszki, breloka czy innej formy. Zajęcia będą miały na celu pobudzenie dziecięcej wyobraźni, nauczenie najmłodszych twórczego myślenia oraz wykorzystywania swoich umiejętności.

Wiek dzieci: 7-11 lat

Prowadząca: Pola Fedyszyn (MU.MU)

 

Kuchnia Molekularna

godz. 12.00–14.00

Kuchnia to nie tylko obieranie ziemniaków czy zmywanie brudnych naczyń. Przy odrobinie chęci i fantazji możemy zamienić np. zupę pomidorową w makaron, a krem orzechowy w jadalną ziemię. Kolorowy makaron? Żaden problem. To nie czary - to nauka w kuchni. Poprzez zabawę ze smakami, fakturami, kolorami i formą najmłodsi inaczej spojrzą na utarte w kuchni schematy i same zaprezentują autorską, kreatywną stronę gotowania.

Wiek dzieci: 8-14 lat

PROWADZĄCY: Michał Wacław i Łukasz Wasyliszyn – jedzeniadorzeczy.pl

 

Światło w Architekturze

godz. 12.00–15.00

Dzięki zajęciom wprowadzającym najmłodszych w świat architektury oraz przedstawiającym im budowane obiekty pod kątem kształtu i formy bryły, uczestnicy będą mogli uświadomić sobie, jak ważne jest operowanie światłem w projektowaniu. Dzięki warsztatom dzieci zostaną zainteresowane formami przestrzennymi, a także zobaczą na zaprojektowanych przez siebie modelach, jak działa na nie światło.

Wiek dzieci: 7-14 lat

Prowadzący: Soda Studio 

 

Panel podsumowujący: Rewitalizacja Nadodrza oczami dzieci

24 listopada

godz. 12:00-15:00

Rewitalizacja Nadodrza jest jednym z najbardziej kompleksowych i ambitnych przedsięwzięć urbanistyczno-społecznych podjętych przez Wrocław po 1989 roku. Stosunkowo nietrudno zweryfikować wpływ prowadzonych działań na infrastrukturę dzielnicy - przemiany, które rewitalizacja inspiruje w tkance społecznej Nadodrza, mają dużo bardziej subtelny charakter, dzieją się dzień po dniu na naszych oczach. Podczas konferencji podsumowującej projekt KIDS DESIGN SPACE – DZIECI PROJEKTUJĄ PRZESTRZEŃ do dyskusji o tych zmianach zapraszamy uczestników – dzieci, które przez trzy miesiące brały udział w warsztatach, mających pomóc im jak najlepiej zrozumieć otaczającą je przestrzeń i sformułować, co do niej krytyczne wnioski. Co się dzieciom w dzielnicy podoba, a czego w niej brakuje? Jak wyglądałoby Nadodrze, gdyby rewitalizację zaplanowały dzieci?

Goście specjalni:

Guy Perry /architekt/

Zbigniew Maćków /architekt/

Piotr Fokczyński  /Architekt Miasta/

Maja Brozowska - Brywczyńska  /socjolożka, Instytut Socjologii UAM Poznań/

Karolina Mróz  /Łokietka 5 - Infopunkt Nadodrze/

Przemysław Filar /Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia/

 

Więcej informacji na znajdą Państwo na naszej stronie internetowej: http://www.krzywykomin.pl/kids-about-space-dzieci-o-przestrzeni/

Źródło: Krzywy Komin
Daty wydarzeń:

23.11.2013 godz. 11:00 - 24.11.2013 godz. 15:00

Autor wpisu: Anna Bieliz

CRZ Krzywy Komin
województwo: dolnośląskie
50-207, Wrocław, Dubois 33-35A
biuro@krzywykomin.pl, 71 733 44 33
http://www.krzywykomin.pl/

Miejsce wydarzenia
CRZ Krzywy Komin
województwo: dolnośląskie
50-207, Wrocław, Dubois 33-35A

Liczba odsłon: 899
28.10.2013