Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Rozdroże 2013. XX Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji. Spektakle artystów z Nowego Jorku i Warszawy. 2 – 5 listopada 2013

Interdyscyplinarny festiwal "Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji. ROZDROŻE" (organizowany corocznie od 1994 roku) prezentuje najwartościowsze, nowatorskie spektakle z pogranicza teatru, tańca i sztuk wizualnych. Do udziału w festiwalu zapraszani są wybitni (lecz nieznani jeszcze w Polsce) artyści z zagranicy (każdego roku z innego kraju lub regionu), których twórczość cechują: istotny przekaz duchowy, oryginalna forma oraz wysoki poziom artystyczny. Prace artystów z zagranicy konfrontowane są z dokonaniami artystów polskich działających w tym samym obszarze artystycznych poszukiwań. Wysoki poziom artystyczny i konsekwencja programowa wyróżniają ROZDROŻE na tle innych festiwali sztuk widowiskowych w Polsce.

W ciągu 19 lat na festiwalu wystąpili artyści z 16 krajów, w tym tak wybitni, jak: teatr tańca Piny Bausch z Niemiec, performerka i wokalistka Meredith Monk ze Stanów Zjednoczonych, czy tancerz Kazuo Ohno z Japonii. W imprezach festiwalu wzięło udział ok. 50 tysięcy widzów. Program festiwalu spotkał się z zainteresowaniem i uznaniem widzów oraz krytyków. 

Podczas dwudziestej edycji festiwalu pokazana zostanie twórczość dwóch wybitnych artystów z Nowego Jorku, kierujących cenionymi na świecie zespołami: tancerza i choreografa Billa T. Jonesa oraz reżysera teatralnego i artysty wizualnego Cadena Mansona. Ich twórczość sytuuje się w 2 ważnych obszarach współczesnej sztuki: tańca postmodernistycznego i multimedialnego teatru łączącego grę aktorską z użyciem video i technik filmowych. Amerykańscy choreografowie i tancerze wpłynęli na rozwój tańca współczesnego na świecie. Niestety bardzo rzadko prezentowana jest w Polsce twórczość wybitnych reprezentantów amerykańskiego tańca, który ogniskuje się głównie w Nowym Jorku. Jednym z najwybitniejszych przedstawicieli ww. zjawiska jest światowej sławy tancerz i choreograf Bill T. Jones. Jego zespół obchodzi właśnie trzydziestolecie działalności.

Festiwal ROZDROŻE chce odkryć twórczość tego afroamerykańskiego artysty dla polskiej widowni. Zespół Bill T. Jones / Arnie Zane Dance Company z Nowego Jorku jest jedną z kilku najwyżej cenionych amerykańskich grup tańca współczesnego. Oryginalne przesłanie, energia i precyzja wykonania wyróżniają choreografie Billa T. Jonesa i Arnie Zane`a. 
 
3 listopada w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej pokazany będzie wieczór choreografii Billa T. Jonesa i Arnie Zane`a, pt. "Body Against Body" złożony z wybranych, najwartościowszych prac autorstwa ww. artystów, z początkowego, przełomowego okresu ich twórczości.
 
Ponadto 2 listopada w CSW Zamek Ujazdowski choreografka Janet Wong, asystentka Billa T. Jonesa, wygłosi prelekcję na temat jego twórczości  (ilustrowaną projekcjami zapisów prac artysty).
 
Nowy Jork - to także ważny ośrodek awangardowych poszukiwań teatralnych. W ostatnich latach międzynarodowe uznanie zyskały dwa nowojorskie teatry łączące grę aktorską z nowatorskim zastosowaniem skomplikowanych technik filmowych i telewizyjnych. Jednym z tych zespołów jest "The Big Art Group", który nigdy nie występował w Polsce.

Dzięki festiwalowi ROZDROŻE polska publiczność będzie miała możliwość poznać twórczość Cadena Mansona, nowatorskiego reżysera kierującego pracą tego teatru. 4 listopada w CSW Zamek Ujazdowski odbędzie się prelekcja reżysera na temat jego twórczości (ilustrowana projekcjami zapisów jego prac).
 
Do udziału w festiwalu zaproszono także działającego w Warszawie reżysera i choreografa Rafała Urbackiego; 5 listopada  w CSW Zamku Ujazdowskim zostanie pokazany autorski spektakl pt. "Stypa" w reżyserii i choreografii Rafała Urbackiego. Przedstawienie to inspirowane m.in. głośnym spektaklem Billa T. Jonesa, zwraca uwagę na stereotypowy sposób postrzegania osób niepełnosprawnych i gejów przez znaczną część społeczeństwa. 

Program tegorocznej edycji festiwalu został okrojony z przyczyn leżących poza kontrolą dyrektora festiwalu. Z przyczyn finansowych odwołane zostały pokazy spektaklu zespołu "The Big Art Group" oraz premiery spektaklu autorstwa Wojtka Ziemilskiego.

PROGRAM:
2 listopada 2013, godz. 17.00, KINO.LAB CSW
Prelekcja choreografki Janet Wong o twórczości Billa T. Jonesa, tancerza, choreografa
i dyrektora zespołu "Bill T. Jones / Arnie Zane Dance Company" z Nowego Jorku
3 listopada 2013, godz. 19.00, Scena Kameralna Teatru Wielkiego – Opery Narodowej
Pokaz spektaklu tanecznego pt. "Body Against Body" zespołu "Bill T. Jones / Arnie Zane Dance Company" z Nowego Jorku oraz spotkanie artystów z widzami
4 listopada 2013, godz. 18.00, KINO.LAB CSW
Prelekcja Cadena Mansona, reżysera teatralnego i artysty wizualnego oraz dyrektora teatru "Big Art Group" z Nowego Jorku o jego twórczości
5 listopada 2013, godz.19.00, Budynek Laboratorium CSW
Pokaz spektaklu pt. "Stypa” w choreografii i reżyserii Rafała Urbackiego.
Po spektaklu – spotkanie artystów z widzami.Rezerwacja biletów:
"Body Against Body" w kasie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, www.teatrwielki.pl
tel. +48 22 826 50 19, 22 692 02 08
sprzedaż biletów (cena biletów normalnych – 65 zł, 50 zł, 45 zł)
tel. +48 22 692 05 07, 22 692 05 08
"Stypa" w CSW Zamek Ujazdowski w dniach: 4 i 5 listopada 2013, w godz. 12.00 -19.00
sprzedaż biletów na spektakl (bilet normalny – 25 zł , bilet ulgowy – 15 zł) 
tel. + 48 22 628 12 71-3 wew. 135

 

Organizatorem festiwalu ROZDROŻE 2013 jest Fundacja Sztuka i Współczesność we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Zamkiem Ujazdowskim.

Partner / współorganizator pokazu spektaklu "Body Against Body" zespołu "Bill T. Jones / Arnie Zane Dance Company": Teatr Wielki – Opera Narodowa

Spektakl "Stypa" powstał na zamówienie Teatru Ósmego Dnia i Instytutu Teatralnego.
Jego producentem jest Fundacja PERFORMA. Przedstawienie powstało dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Partnerzy: Sofitel Warsaw Victoria oraz Qchnia Artystyczna

Festiwal organizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Stołecznego Warszawy

Patroni medialni festiwalu ROZDROŻE 2013: taniecPOLSKA.pl, e-teatr.pl, independent.pl

Patroni medialni CSW: Co jest grane, TOK FM, Przekrój, Elle Decoration, Harper`s Bazaar, KMAG, Aktivist, Warsaw Insider, EXKLUSIV, HIRO, Label Magazine, artinfo.pl, PURPOSE

Źródło: Centrum Sztuki Współczesnej
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
województwo: mazowieckie, powiat: m. st. Warszawa
Warszawa, ul. Jazdów 2
csw@csw.art.pl, 48 22 628 76 83
www.csw.art.pl

Miejsce wydarzenia
Warszawa

00-467 Warszawa, ul. Jazdów 2

Liczba odsłon: 924
25.10.2013