Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Gorzów - Mozaiką wielu kultur

"Gorzów - mozaiką wielu kultur" - to projekt zrealizowany przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp. dzięki finansowemu wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego adresowany do grupy dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 15 lat. Proponowany program zajęć miał na celu przybliżyć wybrane elementy dziedzictwa kulturowego Łemków i Romów -  dwóch społeczności od lat zamieszkujących Gorzów.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Herberta w lipcu i sierpniu br. zrealizowała - doskonale wpisujący się w obchodzony właśnie w naszym mieście rok wielokulturowości - bardzo atrakcyjny dla dzieci i młodzieży projekt edukacyjno-kulturalny pod hasłem „Gorzów – mozaiką wielu kultur”.

Przeprowadzone w ramach projektu zajęcia - warsztaty plastyczne, kulinarne, teatralne, pogadanki i prezentacje pozwoliły zapoznać się uczestnikom z wybranymi elementami dziedzictwa kulturowego Łemków i Romów - dwóch społeczności od lat zamieszkujących Gorzów.

Dzieci poznawały ich historię, tradycje, obrzędowość w sposób niekonwencjonalny.

Na warsztatach kulinarnych samodzielnie przyrządzały wybrane potrawy kuchni łemkowskiej i romskiej, dzięki czemu poznały nowe dla siebie smaki. Malując chusty motywami charakterystycznymi dla tej części stroju romskich kobiet, dowiedziały się, że trwałość tradycyjnego ubioru cygańskiego pomału zanika, pozostając właściwym przede wszystkim dla kobiet. Zdobiąc pisanki, dowiedziały się, jak ważną pełnią one rolę w kulturze łemkowskiej, a maluje się je nie tylko - jak nakazuje polski zwyczaj - przed Wielkanocą.

Na warsztatach teatralnych prowadzonych pod kierunkiem profesjonalistów dzieci samodzielnie wykreowały fabułę przedstawienia p.t. „Żyjemy razem”, opowiadającą o tym, jak ważna w życiu jest tolerancja, szacunek i akceptacja innych ludzi, bez względu na ich pochodzenie, umiejętności czy poglądy.

Realizacja projektu „Gorzów – mozaiką wielu kultur” pozwoliła jego uczestnikom na zdobycie wiedzy o wielokulturowości regionu, na wyzbycie się uprzedzeń i stereotypów etnicznych, na rozwijanie postaw otwartości i tolerancji. Młodzi ludzie poprzez udział w interdyscyplinarnych zajęciach edukacyjno-animacyjnych i interaktywnych warsztatach artystycznych zostali zainspirowani do działań i zachowań twórczych, zachęceni do kreatywności i ekspresji.

GORZÓW - MOZAIKĄ WIELU KULTUR
Autor zdjęć: Kazimierz Ligocki

GORZÓW - MOZAIKĄ WIELU KULTUR GORZÓW - MOZAIKĄ WIELU KULTUR GORZÓW - MOZAIKĄ WIELU KULTUR GORZÓW - MOZAIKĄ WIELU KULTUR GORZÓW - MOZAIKĄ WIELU KULTUR GORZÓW - MOZAIKĄ WIELU KULTUR GORZÓW - MOZAIKĄ WIELU KULTUR GORZÓW - MOZAIKĄ WIELU KULTUR GORZÓW - MOZAIKĄ WIELU KULTUR GORZÓW - MOZAIKĄ WIELU KULTUR GORZÓW - MOZAIKĄ WIELU KULTUR GORZÓW - MOZAIKĄ WIELU KULTUR GORZÓW - MOZAIKĄ WIELU KULTUR GORZÓW - MOZAIKĄ WIELU KULTUR GORZÓW - MOZAIKĄ WIELU KULTUR GORZÓW - MOZAIKĄ WIELU KULTUR GORZÓW - MOZAIKĄ WIELU KULTUR GORZÓW - MOZAIKĄ WIELU KULTUR

Autor wpisu: Mariola Merxmüller

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim
województwo: lubuskie, powiat: m. Gorzów Wielkopolski
66-400 Gorzów Wlkp., Sikorskiego 107
sekretariat@wimbp.gorzow.pl, 95 727 80 40
www.wimbp.gorzow.pl
Liczba odsłon: 1307
17.09.2013

Zobacz także:

”Kra, kra, kra ... Garwolin gra”

Projekt skierowany do młodzieży ze szkół garwolińskich w wieku 14-17 lat, która poprzez udział w projekcie może zmienić perspektywę postrzegania swojej indywidualności i podmiotowości, a także zwrócić uwagę na to, że ma znaczący wpływ na zmiany w środowisku lokalnym. Młodzież odkryje, że ludzie noszą w sobie wspaniałe historie i warto jest z nimi rozmawiać i o nie pytać. Każdy człowiek nabiera wtedy dla nas ogromnego znaczenia i jest dla nas ważny.

Poznaj ofertę szkoleniową Kadry Kultury

Jeśli szukasz informacji o wszystkich szkoleniach, warsztatach, webinariach i programach profesjonalizacyjnych (Ogólnopolska Giełda Projektów, Staże w instytucjach kultury, Wolontariat w kulturze, Pracuj w kulturze) organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury, wejdź na stronę Kadry Kultury! Zobacz, co przygotowaliśmy dla Ciebie w tym roku!

Piknik rodzinny "Na tropie sztuki"

Uczestnicy projektu artystycznego #natropiesztuki Małopolskiego Instytutu Teatralnego wraz z partnerami projektu: Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Białym Kościele, Szkołą Podstawową w Białym Kościele, Stowarzyszeniem Miłośników Doliny Prądnika „Nasza Dolina” serdecznie zapraszają małych i dużych mieszkańców Gminy Wielka Wieś i okolic na rodzinny piknik ze sztuką, który odbędzie się w najbliższą sobotę, 29 lipca o godz 12:00 w ogrodzie przy Szkole Podstawowej w Białym Kościele (ul. Królowej Jadwigi 4).