Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Szekspir w Dynowie: Spektakl plenerowy "Sen Nocy Letniej"

Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie w partnerstwie ze Stowarzyszeniem De-Novo, które jest pomysłodawcą spektakli plenerowych oraz warsztatów artystycznych w Dynowie realizował w terminie 18 lipca - 2 sierpnia Program "lato w teatrze". Efektem pracy z dziećmi i z młodzieżą był spektakl plenerowy: „Sen nocy letniej”. Celem przedsięwzięcia w pierwszej kolejności było zapoznanie uczestnikom warsztatów ze specyfiką sztuki plenerowej, teatru lalkowego, muzycznego oraz z twórczością W. Szekspira. Ponadto główną zasadą działań artystycznych w Dynowie jest łączenie we wspólnej pracy zawodowych plastyków, scenografów, muzyków, aktorów, animatorów kultury z amatorami -“mieszkańcami miasteczka, w tym z dziećmi i młodzieżą, co daje niesamowite efekty kreacyjne oraz rozwojowe..

Widowisko „Sen nocy letniej” było niedosłowną opowieścią o społeczności lokalnej. Szekspirowskie Ateny zamieniły się w dynowski rynek, a lasek ardeński w okoliczne podkarpackie lasy. Praca z 40-osobową grupą młodych ludzi była poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie: kim są Oberon, Tytania i Puk, jaki jest ich świat w dzisiejszym Dynowie i jak można go pokazać, aby uciec od realizmu w stronę metafizyczną.

W terminie 2-4 sierpnia odbyła się: PREMIERA SPEKTAKLU PLENEROWEGO „SEN NOCY LETNIEJ”, na stacji kolejki wąskotorowej w Dynowie

„Sen nocy letniej” Szekspira daje ogromne możliwości interpretacyjne. Uniwersalność tego tekstu pozwala na umieszczenie akcji w każdym miejscu na świecie. Dramat ten dotyczy zarówno problemów egzystencjalnych, emocjonalnych jak i społecznych. Człowiek pozornie panujący nad swoim życiem zdany jest na łaskę lub niełaskę świata metafizycznego. Nasz „Sen nocy letniej” był opowieścią o współczesnym człowieku: o jego namiętnościach, tęsknotach oraz o przenikaniu się różnych środowisk: oto świat elfów - ludzi niekonwencjonalnych, żyjących bardziej duchowo niż cieleśnie zderzać się będzie ze światem rzemieślników, ludzi stojących twardo na ziemi - racjonalnych, prostych, ale także spragnionych sztuki. Pojawił się również świat materialistów, ludzi pozornie rządzących. Te trzy grupy spajała czwórka młodych ludzi, którzy poszukując swojego szczęścia miotają się pomiędzy narzuconymi zasadami, a swoimi emocjami, ulegając chwilowym namiętnościom.

Każdorazowo realizując spektakle Stowarzyszenie De-Novo musi „powoływać do życia” widownię i uczestników całego wydarzenia. Z roku na rok szuka innych dróg do nich, sposobów by mieszkańców miasteczka, a szczególnie młodzież i dzieci „przyciągnąć” na stację kolejki wąskotorowej w Dynowie już w trakcie przygotowań. Tym razem zależało nam, aby być OBECNYMI tam, gdzie w naturalny sposób przebiega życie społeczności dynowskiej: w sklepie, na targu, w bibliotece oraz przyjrzeć się bliżej pracy rzemieślników. Kolejnym założeniem było wprowadzenia postaci ze spektaklu (dzieci i młodzież) w świat miasteczka, aby nauczyć się  świata elfów i rzemieślników; świata „tu i teraz” opartego na twardych regułach, (np. pracy i jej braku); świata „ducha” i emocji, który reprezentują one same. Elfy są wyraziste, nie chcą chować się za małomiasteczkowymi stereotypami, dlatego wprowadzają w świat „rzemieślników” lekki zamęt, ale też otwierają na nowe sytuacje. Zatem „Sen nocy letniej” był  spektaklem happeningowym, intuicyjnym, obecnym „tu i teraz”.

Reżyseria: Magdalena Miklasz

Scenografia: Ewa Woźniak, Wiesław Hadam

Muzyka: Daniel Maziarz, Tomasz Tereszak, Anna Stela

Organizacja: Aneta Pepaś

Źródło: MOK
Daty wydarzeń:

6.7.2013 - 4.8.2013

Szekspir w Dynowie: Spektakl plenerowy "Sen Nocy Letniej"
Autor zdjęć: Maciej Wyskiel

Szekspir w Dynowie: Spektakl plenerowy Szekspir w Dynowie: Spektakl plenerowy Szekspir w Dynowie: Spektakl plenerowy Szekspir w Dynowie: Spektakl plenerowy

Autor wpisu: Aneta Pepaś

Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie
województwo: podkarpackie
36-065 Dynów, Ks. Ożoga 10
mok@dynow.pl, 724888999, 166521806
http://www.mok.dynow.pl/

Miejsce wydarzenia
Dynów
województwo: podkarpackie
36-065

Liczba odsłon: 1848
12.09.2013