Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

NieKongres Animatorów Kultury

NieKongres Animatorów Kultury to wydarzenie, na które zapraszamy wszystkie osoby zajmujące się animacją kultury chcące włączyć się w dyskusję o kondycji i roli animacji kultury w Polsce. W ramach przygotowań do tej dyskusji prezentujemy garść ciekawych faktów NieKongresowych! Zachęcamy do włączenia się w przygotowania.

NieKongres Animatorów Kultury będzie zwieńczeniem dotychczasowych spotkań i dyskusji Forum Kraków i regionalnych forów kultury, jak również kilkuletnich działań Narodowego Centrum Kultury i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rzecz animacji kultury.

Po co NieKongres?

Ideą NieKongresu jest poszukiwanie nowego stylu narracji o animacji kultury, wyjście poza ramy języka projektowego i grantowego, próba przemówienia przez animatorów własnym głosem. W ramach NieKongresu odbędą się dyskusje panelowe z udziałem zaproszonych ekspertów, moderowane przez opiekunów, autorytety merytoryczne oraz praca w grupach roboczych, której celem ma być wypracowanie wspólnych stanowisk, ustaleń, rekomendacji dla polityk dotyczących animacji i edukacji kulturowej. NieKongresowi towarzyszyć będą Ogólnopolskie Targi Grantodawców – pierwsza tego rodzaju inicjatywa w Polsce. NieKongres poprzedza trwająca od października 2013 roku dyskusja on-line na Forum Animatorów Kultury

Dla kogo NieKongres?
Ambicją NieKongresu jest zgromadzenie osób, które uważają/chcą się uważać/nie wiedzą, czy mogą się uważać za animatorów kultury. Osób, które pracują w instytucjach kultury, najczęściej domach kultury, osób realizujących projekty kulturowe w ramach organizacji pozarządowych, osób będących niezależnymi liderami życia lokalnego, artystów z zacięciem społecznikowskim i wszystkich tych, dla których animacja kultury stanowi wartość.

Kto za tym stoi?
NieKongres przygotowywany jest przez Narodowe Centrum Kultury i Forum Kraków pod patronatem honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dla Narodowego Centrum Kultury NieKongres stanowi zwieńczenie prowadzonych od wielu lat działań: szkoleń, programów i wydarzeń skierowanych do animatorów kultury. Forum Kraków – samorządne, dobrowolne i trwałe zrzeszenie osób działających na rzecz animacji kultury – jest inicjatorem i partnerem merytorycznym wydarzenia. NieKongres pozostałby jednak jedynie ideą, gdyby nie zaangażowanie oraz pełne wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które włączyło się nie tylko na poziomie finansowania przedsięwzięcia, ale aktywnie wzięło udział także w opracowywaniu założeń programowych. NieKongres przygotowuje zespół programowy pod przewodnictwem dr Ziny Jarmoszuk (MKiDN) w składzie: Agnieszka Czerniak (MKiDN), Krzysztof Dudek (NCK), Anna Duńczyk-Szulc (MKiDN), Marcin Jasiński (FK), Irena Madej (NCK), Kazimierz Monkiewicz (NCK), Joanna Orlik (FK), Aleksandra Stańczuk-Sosnowska (NCK), Anna Michalak-Pawłowska (FK), Anna Wieczorek (NCK), Anna Wotlińska (MKiDN), Przemysław Zieliński (MKiDN), Ewa Zbroja (NCK). Dyrektorem Programowym jest Marek Sztark (FK).

Skąd taka dziwna nazwa?
Animatorzy kultury w Polsce nie są środowiskiem spójnym ani jednorodnym. Reprezentują różne podejście do działań animacyjnych – od nastawienia ściśle instytucjonalnego po pewnego rodzaju animacyjną anarchię. Chcieliśmy, żeby dla nich wszystkich znalazło się na NieKongresie miejsce, żeby wszyscy poczuli się zaproszeni – stąd nazwa, nadająca spotkaniu animatorów należną mu rangę, jednocześnie przewrotnie zaprzeczona.

Dlaczego NieKongres został przesunięty w czasie?
Poszukaniu nowego języka towarzyszy poszukanie nowych przestrzeni, w których symbolicznie stare mogłoby się spleść z nowym i zrodzić nową animacyjną jakość. Taką przestrzenią miał być Służewski Dom Kultury – instytucja, która wyrosła z organizacji pozarządowej, działająca w stolicy kraju, lecz na osiedlu, które mogłoby znaleźć się w dowolnym miejscu w Polsce, w budynku, będącym najpełniejszą realizacją idei nowoczesnej, ekologicznej, przyjaznej odbiorcy architektury. Ze względów technicznych budynek nie został w terminie przekazany do użytku, w związku z czym wydarzenie zostało przeniesione do Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego.

Kiedy odbędzie się NieKongres?

7 grudnia 2013 roku odbyła się Ogólnopolska Giełda Projektów, która została pomyślana jako prolog do marcowego NieKongresu.

Gdzie szukać informacji?
www.platformakultury.pl

 

Kontakt:
Aleksandra Stańczuk - astanczuk@nck.pl
Marek Sztark - msztark@gmail.com

Narodowe Centrum Kultury
ul. Płocka 13
01-231 Warszawa
www.platformakultury.pl
www.nck.pl

 

Źródło: Platforma Kultury
Daty wydarzeń:

26.3.2014 - 28.3.2014

Narodowe Centrum Kultury, Forum Kraków, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
astanczuk@nck.pl, msztark@gmail.com
www.platformakultury.pl

Miejsce wydarzenia
Centrum Sztuki Fort SokolnickiegoLiczba odsłon: 8882
12.12.2013

Zobacz także:

Konferencja Kulturalna eduAKCJA Warszawy - zapraszamy do stolików tematycznych!

Już 29.05.2015, o godz. 10.00 Prezydent Warszawy Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz otworzy Konferencję "Kulturalna eduAKCJA Warszawy" w Służewieckim Domu Kultury, przy ul. Bacha 19. Moderatorem Konferencji będzie pani Beata Dubiel z B8 Art. Project.. Stanowi ona środowiskowe spotkanie osób zajmujących się edukacją kulturalną. Do udziału zapraszamy przedstawicieli warszawskich domów kultury, bibliotek, stowarzyszeń, fundacji, teatrów, muzeów, innych instytucji kultury, placówek oświatowych, szkół, przedsiębiorstw, grup nieformalnych. Chcemy rozpocząć dyskusję jak skutecznie realizować Program, aby stał się realnym wsparciem i narzędziem w podnoszeniu jakości edukacji kulturalnej w Warszawie. Czekamy na Was!

Twórcze Dzieciaki - po raz kolejny pod patronatem Platformy Kultury!

TWÓRCZE DZIECIAKI odkrywają, eksperymentują, tworzą, poznają, doświadczają, eksplorują! Projekt otrzymał NAGRODE WARSZAWSKĄ na najlepszy projekt roku 2013 w kat. organizacje pozarządowe /nagroda przyznawana w ramach konkursu WPEK i pełnomocnika Prezydenta m. st. Warszawy ds. Edukacji Kulturalnej.

5. edycja "Sektora 3.0" - podsumowanie

Blisko 700 uczestników w dwa dni, 57 prelegentów z sześciu krajów, nagroda w wysokości 40 tysięcy złotych dla Fundacji Katarynka. A także 400 osób oglądających transmisje online konferencji, 26 tysięcy osób śledzących posty na Facebooku oraz hashtag #MoreDigital na pierwszym miejscu wśród najpopularniejszych hashtagów w Polsce (w dniu Finału Ligi Europy UEFA). To wstępne podsumowanie „Sektora 3.0” - dwudniowej konferencji na temat wykorzystania Internetu i nowych technologii przez organizacje pozarządowe, która odbyła się 27-28 maja w Centrum Nauki Kopernik.