Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

NieKongres Animatorów Kultury

NieKongres Animatorów Kultury to wydarzenie, na które zapraszamy wszystkie osoby zajmujące się animacją kultury chcące włączyć się w dyskusję o kondycji i roli animacji kultury w Polsce. W ramach przygotowań do tej dyskusji prezentujemy garść ciekawych faktów NieKongresowych! Zachęcamy do włączenia się w przygotowania.

NieKongres Animatorów Kultury będzie zwieńczeniem dotychczasowych spotkań i dyskusji Forum Kraków i regionalnych forów kultury, jak również kilkuletnich działań Narodowego Centrum Kultury i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rzecz animacji kultury.

Po co NieKongres?

Ideą NieKongresu jest poszukiwanie nowego stylu narracji o animacji kultury, wyjście poza ramy języka projektowego i grantowego, próba przemówienia przez animatorów własnym głosem. W ramach NieKongresu odbędą się dyskusje panelowe z udziałem zaproszonych ekspertów, moderowane przez opiekunów, autorytety merytoryczne oraz praca w grupach roboczych, której celem ma być wypracowanie wspólnych stanowisk, ustaleń, rekomendacji dla polityk dotyczących animacji i edukacji kulturowej. NieKongresowi towarzyszyć będą Ogólnopolskie Targi Grantodawców – pierwsza tego rodzaju inicjatywa w Polsce. NieKongres poprzedza trwająca od października 2013 roku dyskusja on-line na Forum Animatorów Kultury

Dla kogo NieKongres?
Ambicją NieKongresu jest zgromadzenie osób, które uważają/chcą się uważać/nie wiedzą, czy mogą się uważać za animatorów kultury. Osób, które pracują w instytucjach kultury, najczęściej domach kultury, osób realizujących projekty kulturowe w ramach organizacji pozarządowych, osób będących niezależnymi liderami życia lokalnego, artystów z zacięciem społecznikowskim i wszystkich tych, dla których animacja kultury stanowi wartość.

Kto za tym stoi?
NieKongres przygotowywany jest przez Narodowe Centrum Kultury i Forum Kraków pod patronatem honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dla Narodowego Centrum Kultury NieKongres stanowi zwieńczenie prowadzonych od wielu lat działań: szkoleń, programów i wydarzeń skierowanych do animatorów kultury. Forum Kraków – samorządne, dobrowolne i trwałe zrzeszenie osób działających na rzecz animacji kultury – jest inicjatorem i partnerem merytorycznym wydarzenia. NieKongres pozostałby jednak jedynie ideą, gdyby nie zaangażowanie oraz pełne wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które włączyło się nie tylko na poziomie finansowania przedsięwzięcia, ale aktywnie wzięło udział także w opracowywaniu założeń programowych. NieKongres przygotowuje zespół programowy pod przewodnictwem dr Ziny Jarmoszuk (MKiDN) w składzie: Agnieszka Czerniak (MKiDN), Krzysztof Dudek (NCK), Anna Duńczyk-Szulc (MKiDN), Marcin Jasiński (FK), Irena Madej (NCK), Kazimierz Monkiewicz (NCK), Joanna Orlik (FK), Aleksandra Stańczuk-Sosnowska (NCK), Anna Michalak-Pawłowska (FK), Anna Wieczorek (NCK), Anna Wotlińska (MKiDN), Przemysław Zieliński (MKiDN), Ewa Zbroja (NCK). Dyrektorem Programowym jest Marek Sztark (FK).

Skąd taka dziwna nazwa?
Animatorzy kultury w Polsce nie są środowiskiem spójnym ani jednorodnym. Reprezentują różne podejście do działań animacyjnych – od nastawienia ściśle instytucjonalnego po pewnego rodzaju animacyjną anarchię. Chcieliśmy, żeby dla nich wszystkich znalazło się na NieKongresie miejsce, żeby wszyscy poczuli się zaproszeni – stąd nazwa, nadająca spotkaniu animatorów należną mu rangę, jednocześnie przewrotnie zaprzeczona.

Dlaczego NieKongres został przesunięty w czasie?
Poszukaniu nowego języka towarzyszy poszukanie nowych przestrzeni, w których symbolicznie stare mogłoby się spleść z nowym i zrodzić nową animacyjną jakość. Taką przestrzenią miał być Służewski Dom Kultury – instytucja, która wyrosła z organizacji pozarządowej, działająca w stolicy kraju, lecz na osiedlu, które mogłoby znaleźć się w dowolnym miejscu w Polsce, w budynku, będącym najpełniejszą realizacją idei nowoczesnej, ekologicznej, przyjaznej odbiorcy architektury. Ze względów technicznych budynek nie został w terminie przekazany do użytku, w związku z czym wydarzenie zostało przeniesione do Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego.

Kiedy odbędzie się NieKongres?

7 grudnia 2013 roku odbyła się Ogólnopolska Giełda Projektów, która została pomyślana jako prolog do marcowego NieKongresu.

Gdzie szukać informacji?
www.platformakultury.pl

 

Kontakt:
Aleksandra Stańczuk - astanczuk@nck.pl
Marek Sztark - msztark@gmail.com

Narodowe Centrum Kultury
ul. Płocka 13
01-231 Warszawa
www.platformakultury.pl
www.nck.pl

 

Źródło: Platforma Kultury
Daty wydarzeń:

26.3.2014 - 28.3.2014

Narodowe Centrum Kultury, Forum Kraków, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
astanczuk@nck.pl, msztark@gmail.com
www.platformakultury.pl

Miejsce wydarzenia
Centrum Sztuki Fort SokolnickiegoLiczba odsłon: 7967
12.12.2013

Zobacz także:

CZERWIEC - Konkurs dla aktywnych na Forum Animatorów Kultury

Zachęcamy do wyrażania swojego zdania na temat animacji kultury i kontynuujemy specjalny konkurs! Atrakcyjne nagrody wciąż czekają! W czerwcu zmieniamy lekko konkursowe zasady. Tym razem czekamy na najciekawsze odpowiedzi na jedno z dwóch pytań.

Konkurs dla aktywnych na Forum Animatorów Kultury

NieKongres Animatorów Kultury odbył się 26-28 marca 2014 roku, ale podejmowane wątki i dyskusje trwają nadal. Zachęcamy do wyrażania swojego zdania na temat animacji kultury i ogłaszamy specjalny konkurs! Co miesiąc najbardziej aktywni dyskutanci oraz autorzy najciekawszych wypowiedzi na Forum otrzymają zestaw NieKongresowych gadżetów oraz innych wydawnictw Narodowego Centrum Kultury. Pierwsze nagrody przyznamy już 30 maja.

Co nowego na Forum Animatorów Kultury?

Forum to przestrzeń dyskusji rozpoczętych na NieKongresie Animatorów Kultury, pole do dalszej pracy nad rekomendacjami i wnioskami oraz miejsce do ogólnej refleksji na temat animacji kultury. Każdy głos jest ważny! Uwagi i komentarze do rekomendacji wypracowanych podczas grup roboczych zgłoszone na Forum Animatorów Kultury do 21 maja uwzględnimy przy tworzeniu ostatecznego NieKongresowego raportu.