Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Etnografika

Jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o korzeniach rodzinnych oraz tradycji regionu w nowoczesny sposób? Na takie pytania odpowiada program  Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu i przedszkola TIKA, zrealizowany w ramach IV edycji Akademii Orange

Projekt wprowadza nowy model prowadzenia warsztatów propagujących idee związane z tradycją regionalną. Zamiast zajęć przekazujących wiedzę w sposób autorytarny zaproponowaliśmy młodemu pokoleniu relację partnerską i nauczyliśmy ich profesjonalnych metod prowadzenia badań terenowych oraz utrwalania zebranego materiału. W ten sposób warsztatowicze nie tylko samodzielnie zdobyli wiedzę dotyczącą naszej tradycji, ale również utworzyli w Muzeum kącik edukacyjny, w którym dostępne są wyniki ich badań (naukowo opracowane przez młodzież karty materiałowe) oraz stanowiska edukacyjne zaprojektowane przez dzieci na bazie zgromadzonych doświadczeń.

Nasi podopieczni, przeszkoleni przez nas na zajęciach, kilkakrotnie wyruszyli do Ornontowic na spotkanie z ludźmi, dla których kultura ludowa jest elementem codziennego życia. Samodzielnie zarejestrowali wywiady, wypytując o zwyczaje, tradycje rodzinne, religijne, wierzenia i podania, a następnie po przyjeździe zrelacjonowali wyprawę na blogu internetowym. Dodatkowo opowiedzieli o swoich przeżyciach i zaprezentowali przywiezione materiały młodszym kolegom podczas spotkania w Muzeum. Dzięki ich relacjom przedszkolacy zaprojektowali gry i zabawki edukacyjne, w tym laleczkę o imieniu Etnografika, która stała się bohaterką książeczki i oprowadza wraz z przewodnikiem najmłodszych po wystawie etnograficznej w naszym muzeum. Zaprojektowaliśmy również klocki - układanki inspirowane kulturą ludową, a najmłodsi odkrywcy zagrali w filmach łączących animację z żywym aktorem, ukazujących zwyczaje ludowe. Dzięki ich pomocy stworzyliśmy atrakcyjne dla dzieci materiały edukacyjne możliwe do wykorzystania podczas zajęć w szkołach i na wystawach o tematyce regionalnej, dostosowane do sposobu percepcji dzieci wychowywanych w czasach intensywnie zmieniających się technologii cyfrowych. Wszystkie materiały edukacyjne (publikacja, filmy, gry, scenariusze lekcji, karty materiałowe, relacje) dostępne są na licencji CC na naszych stronach internetowych i blogach www.etnografika5.blogspot.com , www.etnografika.muzeum.bytom.pl

Projekt był odpowiedzią na nieprzystosowanie modelu prowadzenia zajęć dotyczących kultury regionu w placówkach kultury do oczekiwań młodego pokolenia. Chcieliśmy pokazać, że etnologia i metoda badań terenowych może być skutecznym sposobem na poznawanie świata i budowanie podstaw kreatywności, akceptacji i zrozumienia siebie i swoich potrzeb życiowych. Obecnie projekt jest kontynuowany w wersji rozszerzonej - Etnographica International - mający na celu stworzenie platformy dialogu między różnymi tradycjami regionalnymi Europy dla dzieci i młodzieży.

Źródło: Etnografika

Autor wpisu: Anna Rak

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
województwo: śląskie, powiat: m. Bytom
41-902 Bytom, Jana III Sobieskiego 2
sekretariat@muzeum.bytom.pl, 32 281 82 94
www.muzeum.bytom.pl
książeczka edukacyjna
Liczba odsłon: 1566
30.08.2013