Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

REKREACJA M4

Stowarzyszenie Kulturalne JARTE cyklicznie organizuje projekt „M4 – Moje Miasto, Moje Miejsce”. W 2013 r. odbyła się jego 8. edycja. Hasłem przewodnim została rekreacja, rozumiana jako nowy początek, przebudowa, ale także jako odpoczynek i relaks. Projekt był realizowany w Mielcu, mieście, do którego nie dociera sztuka współczesna. Wiele osób nie może znaleźć możliwości do rozwijania talentów artystycznych i zainteresowań. Celem organizatorów było rozwijanie kreatywności i współpracy, z jednoczesnym naciskiem na zdobywanie umiejętności, ale także integrowanie młodzieży z osobami starszymi, w tym z seniorami. Celem była również współpraca z instytucjami kulturalnymi, organizacjami, szkołami i przedsiębiorcami, w tym spółdzielnią socjalną. Wszystkich połączyć miała sztuka.

W Mielcu sztuka współczesna nie gości – to zdanie było inspiracją do REKRACJI, 8 Finału inicjatywy M4 – Moje Miasto, Moje Miejsce, organizowanego przez Stowarzyszenie Kulturalne JARTE w Mielcu. Warsztaty artystyczne zakończone widowiskiem teatralnym, instalacje mieleckich artystów i wystawy w przestrzeni miejskiej, a na podsumowanie dyskusja i pokaz dokumentalnego filmu opowiadającego o warsztatach.

INTERDYSCYPLINARNE WARSZTATY ARTYSTYCZNE 

Najpierw odbywały się warsztaty artystyczne pod okiem artystów z Polski, jednak nie były to zwykłe zajęcia z instruktorem. Już po pierwszych dniach okazywało się, że takie pojęcie jak „performatyka” jest obce i nacisk na pracę z własnym ciałem, emocjami, pokazywaniem siebie wielu uczestnikom sprawia dużą trudność. Ci, którzy nie przestraszyli się pierwszego dnia warsztatów aktorskich czy wokalno-muzycznych czują dziś niespotykaną radość i są pełni nowej wiedzy, doświadczenia, jakiego mimo bardzo różnego wieku nie udało im się do tej pory zdobyć.

OBEJRZYJ film dokumentalny z warsztatów http://www.youtube.com/watch?v=4tQnIXr0NKc

WIDOWISKO TEATRALNE
Poprzedzone wieloma godzinami wspólnych konsultacji, rozmów i czytania różnych tekstów, wymianą e-maili i rozmowami telefonicznymi spotkanie Pawła Korbusa - aktora i performera, Małgorzaty Luberdy - performerki i wokalistki, Małgorzaty Dąbrowskiej-Mazurek - scenografki, Macieja Połynko - kompozytora i performera, Ewy Kwiatkowskiej, Katarzyny kwiatkowskiej i Karoliny Zausz - projektantek mody, dało finalnie pomysł na widowisko teatralne oparte na zestawieniu emocji, historii, skojarzeń i form związanych z pracą i wypoczynkiem. 

Artyści wykorzystali także kontekst Mielca i obecności w nim Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Strefa to jakby osobne miasto w Mielcu, o przemysłowym charakterze i związanymi z nim w konsekwencji problemami, frustracjami, barierami, które dotyczą mieszkańców całego regionu. 

MODA, FOTOGRAFIA, MALARSTWO I MUZYKA
W piątkowy wieczór na scenie Klubu Muzycznego STUDIO usłyszeliśmy wspaniałą lekcję muzyki, którą przygotował Hirek Wrona, mielczanin i wspaniały znawca muzyki. Po nim wystąpili Bartosz Szczęsny z liveactem oraz GOORAL na finał koncertu.

Podczas sobotniego popołudnia (20 lipca 2013r. w okolicach Parku Oborskich, ul. Legionów 73) swój finał miały projekty artystyczne artystów-amatorów wspieranych przez profesjonalistów na czele z Markiem Sułkiem – rzeźbiarzem, twórcą Monumental ART. Do pracy włączył się także Maciej Wieczerzak – młody malarz z Mielca. Jego intrygująca instalacja malarska stanęła na parkowym trawniku i każdy chciał zajrzeć, co znajduje się w środku czarnego kubika. Swoje zdjęcia w formie instalacji pokazali Krzysztof Gładysek i Kuba Michoński (Restauracja Kamienica w Rynku), Aleksander Gładysz (Park Oborskich) i Paweł Wolanin (kolektory wodne nad Wisłoką). Kinga Bielec i Anna Bratek przygotowały akcję, w której chodzi o wymienianie się ubraniami oraz myślenie o tym, czym jest ubiór w ogóle. Zaprosiły do współpracy dwie bohaterki, aby pokazać, że moda jest dostępna na każdą kieszeń. Andrzej Kulig i Mateusz Działowski zorganizowali warsztaty wskrzeszania dźwięków i zaprosili publiczność do wspólnej orkiestry improwizowanej. Powstał także mural autorstwa Grzegorza Buli Cebuli i Tomasza Simińskiego. Spotkanie z twórcami widowiska teatralnego oraz pokaz filmu dokumentalnego o warsztatach M4 zakończyły w niedzielny wieczór (21 lipca 2013r.) Finał M4 REKREACJA.

Główne i szczegółowe cele projektu

Celem przedsięwzięcia jest umożliwienie rozwijania talentów osobom w różnym wieku i na różnych poziomach „artystycznego wtajemniczenia”, a także zachęcanie do odkrywania sztuki współczesnej.

Organizatorzy opublikowali w Internecie kilka filmów-wskazówek dla każdego, kto chce dowiedzieć się czegoś więcej o realizowanych podczas REKREACJI pomysłach, sposobie pracy oraz wykorzystanych w spektaklu teatralnym materiałach.

Obejrzyj na:
vimeo.com/jarte
www.youtube.com/user/JARTEmielec

Organizatorom zależy także na urozmaiceniu wizerunku miasta, kojarzonego w Polsce i świecie głównie z przemysłem, a M4 jest odpowiedzią na potrzeby związane z twórczym wykorzystywaniem wolnego czasu i nawiązywaniem nowych kontaktów.

ODBIORCY/UCZESTNICY
W tym roku organizatorzy położyli duży nacisk na łączenie różnych środowisk, osób w różnym wieku.

EFEKTY PROJEKTU
Projekt wprowadza elementy sztuki współczesnej do miasta, w którym ta sztuka nie gości. Ludzie poznają poprzez nowatorskie metody pracy siebie, swoje możliwości twórcze, nabywają pewności siebie i otwartości w ekspresji swoich talentów. Uczą się także praktycznych umiejętności jak szycie, projektowanie, komponowanie kolorów, pracy w grupie i współpracy, emisji głosu, podstaw wystąpień publicznych, nawiązują kontakty i rozwijają talenty.

PARTNERZY
Organizatorem jest Stowarzyszenie Kulturalne JARTE oraz grupa wolontariuszek i wolontariuszy. Kładziemy nacisk na współpracę z innymi instytucjami. W pomoc tradycyjnie włączyło się Samorządowe Centrum Kultury. Inicjatywę wsparła też Szkoła Muzyczna I i II st. w Mielcu, I Liceum Ogólnokształcące, Spółdzielnia Socjalna Wyspa Przygód, mieleckie firmy Zakład Poligraficzny Zbigniewa Gajka, Planetgraf oraz LED-ART. Stowarzyszenie współpracuje także z Mieleckim Uniwersytetem Trzeciego Wieku i Spółdzielczym Domem Kultury. 

ŹRÓDŁA FINANSOWANIA
Inicjatywa M4 – Moje Miasto, Moje Miejsce 8 edycja jest dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Podkarpackiego, Gminy Miejskiej Mielec, Powiatu Mieleckiego oraz ze środków Stowarzyszenia Kulturalnego JARTE pozyskanych z 1 % podatku. Do końca 2013 roku będzie prowadzona również zbiórka publiczna w formie sprzedaży cegiełek, koszulek, leżaków i przypinek. Pieniądze wesprą organizację M4 w tym i w przyszłym roku.

Źródło: żródło własne
Daty wydarzeń:

19.7.2013 - 21.7.2013

Autor wpisu: KINGA BIELEC

STOWARZYSZENIE KULTURALNE JARTE
województwo: podkarpackie
39-300 Mielec, Dworcowa 10/13
jarte@jarte.org, 175824060
www.jarte.org

Miejsce wydarzenia
Mielec, Park Oborskich, Klub Muzyczny Studio
województwo: podkarpackie
39-300

Liczba odsłon: 1401
02.08.2013