Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wędrujące opowieści - podróż, spotkania, działania

„Wędrujące opowieści” (Polski Instytut Antropologii) to projekt z zakresu animacji społeczno-kulturowej i etnografii. Przez 40 dni podróży grupa animatorów oraz towarzyszący im studenci, badacze i artyści przemierzali wozem konnym wybrane miejscowości Podlasia, aby wspólnie z mieszkańcami wymieniać się opowieściami i organizować pokazy filmów, międzykulturowe warsztaty, widowiska narracyjne, a także koncerty zespołów czerpiących inspirację z muzyki folkowej i muzyki mniejszości etnicznych. Podstawowym celem działań było pobudzenie refleksji nad wielokulturowym źródłem tożsamości lokalnej poprzez pracę z materialnym i niematerialnym dziedzictwem kultury ludowej oraz zwiększenie kompetencji mieszkańców w zakresie dialogu międzykulturowego.

Trasa pomiędzy odwiedzanymi miejscowościami została przemierzona wozem konnym. Ten rodzaj transportu bezpośrednio nawiązuje nie tylko do kultury romskiej, ale także do jeszcze niedawno powszechnie stosowanego środka transportu w regionach wiejskich. W każdej społeczności animatorzy i towarzyszące im grupy artystów spędzili 10 dni. Wśród odwiedzanych wiosek znajdowały się między innymi Smolniki, Rutka Tartak, Igryły i Kamionka Stara. Podczas rozmów, przypominania i odtwarzania opowieści, mieszkańcy odwiedzanych miejsc i realizatorzy projektu wspólnie ożywiali swoją pamięć, wiedzę i doświadczenia na temat lokalnej kultury ludowej i jej złożonych korzeni by nadać im formę narracji-widowiska możliwą do utrwalenia i odtwarzania.

Interesują nas tematy wielokulturowości i tożsamości lokalnej, których szukamy w legendach, opowieściach i muzyce. Inspiracją w naszych działaniach animacyjnych jest kultura romska, w której z nostalgią dostrzegamy zanikający już model życia, symbol wolności, wolności przemieszczania się i nie przywiązywania się do miejsca, niezależności i zarazem wierności w kultywowaniu własnej tradycji – mówi Agata Hummel – realizatorka projektu.

Podczas podróży zostały zaprezentowane filmy inspirowane tematyką romską, wśród nich między innymi: „Gadjo Dilo” i „Wolność” Tonego Gatlif’a, „Cygan” Martina Šulíka, a także polskie produkcje „Diabły, diabły” Doroty Kędzierzawskiej czy dokument „Czarna Córka” w reżyserii Anny Skorupy. – podczas filmowych spotkań chcemy podzielić się z mieszkańcami różnymi spojrzeniami na temat kultury romskiej, a także porozmawiać o podobieństwach i różnicach funkcjonowania różnych  społeczności w kontekście kultury polskiej i w kontekście innych kultur narodowych – mówi Weronika Brączek – realizatorka projektu, animatorka.

- Dodatkowo w każdej miejscowości odbyły się wydarzenia specjalne: koncerty młodych i cenionych artystów jak grupa Sarakina czy Południce/Elektornice, Chanajki Klezmer Band, które inspirują się muzyką ludową nadając jej nowy, niepowtarzalny charakter, a także warsztaty zrealizowane wspólnie z grupą Studnia O, czy działania fotograficzne poprowadzone przez kolektyw Gęsia Skórka a także Jacka Wajszczaka

Organizatorem projektu jest Polski Instytut Antropologiczny. Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich i Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Podlaskiego.

Daty wydarzeń:

20.7.2013 - 31.8.2013

Wędrujące opowieści - podróż, spotkania, działania

Wędrujące opowieści - podróż, spotkania, działania Wędrujące opowieści - podróż, spotkania, działania

Autor wpisu: Weronika Brączek

Polski Instytut Antopologiczny
województwo: mazowieckie
00-503 Warszawa, Żurawia 4
22 5531616
http://www.pia.org.pl/
Liczba odsłon: 1260
09.07.2013