Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kreator IniCjatyw Kulturalnych KICKoff (wykop dla kultury)

W maju ruszył projekt KICKoff (wykop dla kultury) skierowany do organizacji pozarządowych oraz grup inicjatywnych działających w sferze kultury na terenie Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego. W ramach projektu dofinansujemy 5 inicjatyw kulturalnych kwotą 3000 zł!

Raciborskie Stowarzyszenie Kulturalne ASK w partnerstwie z Forum Organizacji Pozarządowych Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego (FOPSZ) realizuje projekt pt. KICKoff (wykop dla kultury).

Projekt skierowany jest dla organizacji pozarządowych oraz grup inicjatywnych działających w sferze kultury na terenie Subregionu Zachodniego Woj. Śląskiego.

Obszary działania:

1) edukacja kulturalna - cykl szkoleniowo-warsztatowy i doradztwo bieżące z zakresu m.in.:

- przygotowanie projektu (od pomysłu do realizacji),
- budowanie i zarządzanie zespołem,
- sprawozdawczość projektowa,
- marketing, promocja , PR, fundraising
- współpraca międzysektorowa (organizacja-administracja-biznes)
- posługiwanie się nowoczesnymi technologiami internetowymi.

Zajęcia edukacyjne organizowane są w różnych miastach Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego.

Doradztwo bieżące świadczone jest w biurze Raciborskiego Stowarzyszenia Kulturalnego ASK w Raciborzu (ul. K. Miarki 3a), telefonicznie: 535 997 928 oraz drogą mailową: ngo.ask@gmail.com.

2) wsparcie finansowe - w ramach działania zainteresowani beneficjenci mają możliwość zgłaszania pomysłów wydarzenia kulturalnego, które chcieliby zorganizować.

Spośród zgłoszonych pomysłów wybrane zostanie 5 inicjatyw, które uzyskają wsparcie finansowe wysokości 3000 zł na realizację działania. Warunkiem jego uzyskania jest udział w działaniach edukacyjnych projektu.

Zgłoś inicjatywę Mikrodotacja

3) panel dyskusyjny - działania obejmują:

- Kawiarenki Kulturalne - 8 spotkań informacyjno-dyskusyjnych w różnych miastach Subregionu Zachodniego Woj. Śląskiego (pierwsze odbyło się 05.06.2013 w Raciborzu). W spotkaniach biorą udział przedstawiciele organizacji kulturalnych, instytucji kultury, administracji samorządowej i biznesu.
- konferencja poświęconą roli organizacji pozarządowych działających w sferze kultury w kształtowaniu rozwoju społecznego i ekonomicznego na terenie Subregionu Zachodniego Woj. Śląskiego. W konferencji wezmą udział przedstawiciele organizacji pozarządowych, administracji samorządowej, instytucji kultury, biznesu, lokalni działacze kultury oraz zainteresowani mieszkańcy.

Czas trwania projektu: maj - grudzień 2013 r.

Dlaczego realizujemy projekt?
Przeprowadzona w 2010 roku „Analiza potrzeb kulturalnych mieszkańców województwa śląskiego” wykazała, że aż 48, 5% mieszkańców Subregionu Zachodniego województwa śląskiego ocenia ofertę kulturalną tego obszaru jako przeciętną, słabą, bądź bardzo słabą.

Z pieniędzy samorządowych finansowana jest głównie kultura masowa, która jest łatwa w odbiorze i sprawia, że ludzie nie są zainteresowani ofertą wymagającą wyższych kompetencji kulturowych. Natomiast organizacje pozarządowe działające w sferze kultury, oferujące ambitne inicjatywy, nie mają możliwości dotarcia do szerszego grona odbiorców ze względu na brak odpowiednich umiejętności ich członków, kiepskie zaplecze infrastrukturalne, słabe zasoby kadrowe oraz brak funduszy. Nie bez znaczenia jest także brak wsparcia ze strony instytucji publicznych i samorządów.

Poprzez projekt chcemy podnieść profesjonalizm organizacji pozarządowych i grup inicjatywnych z terenu Subregionu Zachodniego Woj. Śląskiego działających w sferze kultury, aby oferowane przez nie działania były dostosowane do potrzeb odbiorców, znajdywały większą liczbę tych odbiorców oraz w większym stopniu przyczyniały się do zwiększania aktywności obywatelskiej w sferze kultury.

Daty wydarzeń:

1.5.2013 - 31.12.2013

Kreator IniCjatyw Kulturalnych KICKoff (wykop dla kultury)

Kreator IniCjatyw Kulturalnych KICKoff (wykop dla kultury) Kreator IniCjatyw Kulturalnych KICKoff (wykop dla kultury) Kreator IniCjatyw Kulturalnych KICKoff (wykop dla kultury) Kreator IniCjatyw Kulturalnych KICKoff (wykop dla kultury)

Autor wpisu: Joanna Dwornik

Raciborskie Stowarzyszenie Kulturalne ASK
województwo: śląskie, powiat: raciborski
47-400 Racibórz, Karola Miarki 3a
ngo.ask@gmail.com
http://ask-ngo.blogspot.com/

Miejsce wydarzenia
Subregion Zachodni Województwa Śląskiego
województwo: śląskie


Liczba odsłon: 930
08.07.2013